Impresii și recomandări [pag. 2278 / 3972]
Afișate impresii [22771 - 22780] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
În vizită la Rezervaţia de urşi 'Libearty' / ZĂRNEȘTI
- FEBRUARIE, 2015
- de: Dan&Ema [07.02.15]
- RECOMANDĂ
Spre binele ursilor captivi
Preambul Pe (pen) ultima suta, ceea ce nu ma caracterizeaza, am hotarit anul acesta sa dam o fuga de trei zile in imprejurimile Brasovului. Am ales cazarea la Casa Moga din satul Bucium, comuna Sinca Veche, despre care voi reveni cu review separat. In prima zi de mini-concediu, am inclus in drumul nostru spre pensiune vizitarea sanctuarului de ursi de la Zarnesti. Era un obiectiv pe care il tinteam de mai multa vreme. Cum zilele trecute intr-un ecou, ii transmiteam lui @wolf2001, mare [...] — vezi review [+31 poze]
Redescoperă Masivul Parâng / MASIVUL PARÂNG
- FEBRUARIE, 2015
- de: fan66hd [07.02.15]
- RECOMANDĂ
Condiții superbe de schiat în stațiunea Parâng - partea a doua
Revin la subiectul pe care l-am lansat în urma cu câteva zile, încercând să abordez alte aspecte ale condițiilor de schi din stațiunea Parâng. Dacă în primul articol am prezentat pârtiile din zona superioară și din zona nordică, în prezentul articol încerc o prezentare a pârtiilor din zona vestică a stațiunii Parâng. Pârtiile din acestă zonă sunt practicabile în condițiile unor ierni bogate în zăpadă (cum este cea de acum) și sunt în general pârtii de [...] — vezi review [+20 poze]
La Schi în Poiana Brașov / POIANA BRAŞOV
- FEBRUARIE, 2015
- de: Chloe [06.02.15]
- RECOMANDĂ
Schi in Poiana Brasov
Pentru o mini-vacanta de ski am ales Poiana Brasov (pentru ski), cu cazare in zona Bran; nu ca mi-as fi dorit neaparat sa fac zilnic naveta Bran - Poiana Brasov - Bran, ci pentru ca preturile la cazare si mancare in Poiana sunt usor prohibite pentru buzunarul meu ingust:) Aceasta varianta s-a dovedit a fi nu chiar asa suparatoare, deoarece am parcurs drumul Bran - Poiana Brasov, via Rasnov, in doar 30-35 minute. Loc de parcare am gasit intotdeauna, chiar daca nu chiar la baza partiei; [...] — vezi review [+15 poze]
Arcul de Triumf / BUCUREȘTI
- IANUARIE, 2015
- de: tata123 🔱 [01.12.16]
- RECOMANDĂ
Arcul de Triumf – un simbol peste timpuri
Calea Victoriei și celelalte străzi, ce duc spre Arcul de Triumf de la Șosea, sunt furnicare de lume, care se grăbește să-și ocupe un locușor, de unde să poată vedea. Platoul din jurul Arcului, pe care s-a desfășurat parada, este ticsit de lume. Ochii nu știu ce să privească și de ce să se minuneze mai mult. În mijloc, monumentul biruinței noastre, se ridică ca un titan de granit, smerit însă la gândul jertfelor, din care este înălțat. De jur împrejur, uniformele [...] — vezi review [+16 poze]
Castelul și domeniul Sturdza [Miclăuşeni] / HÂRLĂU / TG. FRUMOS
- IANUARIE, 2015
- de: alex_iasi [25.05.16]
- RECOMANDĂ
O frumusete ascunsa!
Va salut cu caldura inca o data dragi cititori! Am tinut numaidecat sa postez aceasta descriere despre minunatul Castel Sturdza din Miclauseni deoarece, ca multe alte locatii deosebite din judetul Iasi, si acesta se afla foarte aproape de orasul unde locuiesc (Targu Frumos-la aproximativ 23 de km) si ar fi fost pacat sa nu va impartasesc experienta traita de mine aici prin scurta dar foarte placuta vizita. Locatia: O sa incep cu alegerea momentului vizitei acestui frumos castel, si anume [...] — vezi review [+18 poze]
Descoperă zona Katerini / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- IANUARIE, 2015
- de: bucşa ioan* [08.03.16]
- RECOMANDĂ
O parte a Greciei de Anul Nou 2015
Am ajuns în Paralia Katerini, la hotelul Akti Muson (frumos sună) după 26 de ore. N-am dormit mai deloc, noroc cu noaptea de poveste din Bulgaria când kilometri întregi vedeam ninsoarea doar la lumina farurilor noastre şi uneori ale farurilor altor maşini care treceau pe lângă noi. Sute de kilometri ninsoarea era peste tot, pe câmpuri, pe dealuri, ori pe munţi, dar o vedeam fantastică pe orice copăcel cu crenguţe pline de zăpadă (ce să mai zic de brazi, ăsţia erau adevăraţi [...] — vezi review [+20 poze]
(Alte) Subiecte off-topic / DE LA LUME ADUNATE
- IANUARIE, 2015
- de: dorgo [25.12.15]
Deșteaptă-te, române!
”Va pensiero Romano!” A curs multa cerneala si multe imagini TV au aparut despre devalizarea tarii noastre in ultimul sfert de secol. Romania e pentru noi ca o mama iubitoare… “Hai puiule, mai taie cate o bucatica din mine si papă ca nu ma supar”. Am scris sau am amintit despre ”hotii de lemne”, despre “hotii de sare”, despre “hotii de sosele”, despre ”rispa de apa minerala”, am participat cu prietenii si baietii mei, cercetasi si ecologisti si ei, la protestul [...] — vezi review [+20 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
- IANUARIE, 2015
- de: bujoreni [22.12.15]
Sfarsit de 2015
Eu m-am inscris anul acesta pe acest sait. Colegii mei mai tineri de la serviciu au cont si mi-au zis si mie sa-mi fac unul. L-am facut, am scris si doua reviuri. Imi place saitul, am gasit aici multe informati, citind unele articole mi-am adus aminte de locuri pe unde am fost in tineretea mea; dar sa lasam trecutul si sa vorbim putin si despre 2015. Acest an - vrem, nu vrem - ne-a marcat pe toti cu tragedia de la clubul Colectiv, dar anul a avut si bune si in ultima saptamana ne-a adus si [...] — vezi review
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
- IANUARIE, 2015
- de: Zoazore [21.12.15]
Plugușorul AFA
Aho, aho, dragi AFA-iști, Care veseli, care triști, Stați puțin și nu mân(c)ați, Lângă noi v-alăturațiȘi urarea-mi ascultați! S-a pornit linelAdminul CORNEL Și-un sait a creat, Bun? Nuuu, minunat! Sait, săiturel, mândru, frumușel, Cu călători prin el! Și în sait s-a ridicat, Și pe toți ne-a adunatSă vorbim, să povestim, Să mai râdem, să glumim. Și-am plecat să colindăm, Lumea toată s-o vedemȘi apoi să povestim Ce găsim, ce nu găsim, Ce ne place și nu prea. [...] — vezi review [+1 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
- IANUARIE, 2015
- de: Cesere [21.12.15]










