Impresii și recomandări [pag. 2251 / 3972]
Afișate impresii [22501 - 22510] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Turnul Primăriei / ORADEA
- APRILIE, 2015
- de: luciaoradea [28.04.15]
- RECOMANDĂ
Turnul Primariei Oradea
O alta destinatie pe care am ales-o pentru vizitare in timpul Saptamanii Altfel a fost Turnul Primariei Oradea. Transformat in obiectiv turistic, Turnul a fost deschis spre vizitare publicului pe data de 4 aprilie 2011. Dupa ce am aflat despre deschiderea sa, am intentionat de mai multe ori sa il vizitam dar mereu s-a ivit cate ceva care ne-a impiedicat. In Saptamana Altfel ne-am rezervat insa o zi intreaga vizitarii si pozarii sale. Si a meritat. Turnul Primariei , cu o inaltime de [...] — vezi review [+65 poze]
Descoperă Barcelona / BARCELONA
- APRILIE, 2015
- de: iuliaen [28.04.15]
- RECOMANDĂ
Manifest pentru sinestezie
„Let me give you a little inside information about God. God likes to watch. He's a prankster. Think about it. He gives man instincts. He gives you this extraordinary gift, and then what does He do, I swear for His own amusement, his own private, cosmic gag reel, He sets the rules in opposition. It's the goof of all time. Look but don't touch. Touch, but don't taste. Taste, don't swallow” John Milton, Devil’s Advocate M-am tot gândit cum să încep relatarea mea din Barcelona şi, [...] — vezi review [+9 poze]
Mănăstirea Rila / RILA
- APRILIE, 2015
- de: Michi [28.04.15]
- RECOMANDĂ
Altă faţă a mănăstirii Rila.
În mod normal nu ar mai fi trebuit să scriu despre mănăstirea Rila după ce am citit reviewurile documentate şi complete ale lui ionescunic (vezi impresii), Iulianic (vezi impresii) şi mai recent Traian Leuca (vezi impresii). Am avut însă o ghidă foarte bună şi am găsit la taraba de suveniruri din curtea mănăstirii o broşură, ˝Ghidul Sfintei manastiri Rila˝ în limba română din care voi puncta numai câteva amănunte despre care nu s-a scris. Recunosc cu umilinţă că am [...] — vezi review [+22 poze]
Unde mâncăm în Belgrad şi împrejurimi / BELGRAD [BEOGRAD]
- APRILIE, 2015
- de: Dragoș_MD [28.04.15]
- RECOMANDĂ
Delicii culinare pe malurile Dunării (și nu numai)
De-a lungul celor trei zile de colindat prin Belgrad și împrejurimi, am luat evident contact și cu câteva dintre locurile unde orice turist flămând își poate reîncărca bateriile cu ceva energie pentru a mai putea bifa ceva din agenda de locuri de vizitat. Așadar, în ordine cronologică: Restaurantul Lorenzo & Kakalamba Poziționare GPS: N 44.806714, E 20.473436; Sait web: lk.rs Ăsta a fost „extra”, nefiind inclus în programul grupului, așa că am purces în explorarea [...] — vezi review [+107 poze]
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE
- APRILIE, 2015
- de: tata123 🔱 [28.04.15]
Vizitați România!
Acesta este articolul cu numărul 100 ce îl postez pe AmFostAcolo.ro și am dorit să fie ceva deosebit, un îndemn către toți cititorii și cei ce scriu pe acest sait de cultură turistică. Chiar dacă petreceți o vacanță în străinătate, vă rog nu uitați și de meleagurile românești așa cum sunt ele: și cu bune, și cu rele. Chiar dacă infrastructura lasă de dorit (și mă refer aici în principal la drumuri), chiar dacă comportamentul unor semeni nu este cel adecvat, [...] — vezi review [+24 poze]
Starea drumurilor în Ardeal / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- APRILIE, 2015
- de: mihaiglodeanu [28.04.15]
Drumul [spre Sarmisegetuza Regia] e praf (si la propriu si la figurat)
Am fost acolo pe data de 26.04, pe un drum la care nu poti trece de viteza melcului satul (daca mai ai nevoie de masina), am facut cei 17 km de drum pietruit in 1,5 ore mergand doar cu a 2-a si mai lasand motorul sa mai rasufle din cand in cand ca ajungea in zona rosie la racire. De atata timp nu au fost capabili astia de la CJ Hunedoara sa faca o sosea decenta pentru un obiectiv turistic si istoric national, dar in schimb au bagat program de vizitare:martie-aprilie, octombrie-noiembrie: 9-18 [...] — vezi review
Salina Praid / PRAID [HR]
- APRILIE, 2015
- de: PPP974273 [27.04.15]
- RECOMANDĂ
PRAID - lipsa de interes, de profesionalism, indolenta sau doar prostie crasa?
Buna ziua, Nu am vizitat prima oara Praidul, fac tratament in salina de cativa ani si m-am atasat mult de frumusetile naturale ale zonei. Nu trec in revista toate datele stiintifice pe care le puteti gasi pe internet ci vreau sa va redau, chiar daca numai partial, gustul amar acumulat, determinat de neprofesionalismul unor persoane. Minunata zona a Praidului a fost inzestrata de Mama Natura sau Marele Anonim cu frumuseti si bogatii, puse in slujba noastra dar nu suntem in stare sa pretuim, [...] — vezi review [+19 poze]
Salina Ocnele Mari / OCNELE MARI
- APRILIE, 2015
- de: LianaA [27.04.15]
- RECOMANDĂ
Salina Ocnele Mari
La Ocnele Mari am fost prima data in ianuarie 2014, manata de felurite sfaturi, unele venite inclusiv de la medic, cum ca ar face bine rinitelor repetate de care fiul meu mai mare sufera. Am revenit anul acesta, in aprilie, "ricosand" aici, dupa ce alesesem, initial, salina de la Turda. Am aratat intr-un review separat (vezi impresii) de ce nu m-a multumit Turda, aici am sa discut despre Ocnele Mari. Si in 2014, si acum, am locuit la hotel, in Ramnicu Valcea (vezi impresii) si am facut, [...] — vezi review [+9 poze]
Croaziere cu MSC Fantasia / CROAZIERE
- APRILIE, 2015
- de: Kristian [27.04.15]
- RECOMANDĂ
O croaziera minunata!
Prima croaziera minunata din viata mea a inceput in Genova, a durat 7 zile si o recomand tuturor. Avionul Cluj - Milano ne-a dus intr-o ora si 40 min, am luat un autobus din fata aeroportului cu 5 euro pana la Gara Centrale din Milano, de unde am plecat cu trenul la Genova (20,5 euro/pers, dar se pot schimba in functie de ora, si sunt mai ieftine daca sunt luate din timp pe internet). Am gasit hotelul nostru dupa o plimbare de15 minute pe jos si ne-am cazat pana a doua zi. De pe balcon am [...] — vezi review [+17 poze]
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]
- APRILIE, 2015
- de: pingo_doce [27.04.15]
- RECOMANDĂ










