Impresii și recomandări [2242 / 3972]

Afișate impresii [22411 - 22420] de CĂLĂTORIE
Turnul Eiffel / PARIS
  • APRILIE, 2015
  • de: diacrys* [03.05.16]
  • RECOMANDĂ

We will always have Paris (I): revedere după cincisprezece ani

(Am intenționat să scriu această serie de review-uri din toamna trecută, dar s-au declanșat atentatele care au îndoliat pe toți cei pentru care Parisul este un simbol al libertății, al artei și al fraternității internaționale - și am amânat publicarea lor.) Anul trecut, în aprilie, am revăzut Parisul după cincisprezece ani. Prima dată, în anul 2000, am intrat în Paris într-o seară importantă, în care aniversam o vârstă rotundă (și de aceea am considerat intrarea [...] — vezi review [+17 poze]
Descoperă Versailles / VERSAILLES
  • APRILIE, 2015
  • de: diacrys* [14.03.16]
  • RECOMANDĂ

Grădinile muzicale de la Versailles

Prefer să scriu un review separat despre aceste grădini, despre care s-a scris până acum la unison cu palatul. Da, ele reprezintă un obiectiv care trebuie vizitat odată cu palatul Versailles (pentru că sunt în același loc, au fost gândite într-o logică unitară și se completează reciproc) dar sunt, de fapt, extrem de diferite în ceea ce privește spațiul, lumina și impresia finală. Așadar, deși în Palat rareori se poate avea o vizită tihnită, din cauza aglomerației, [...] — vezi review [+15 poze]
Descoperă Versailles / VERSAILLES
  • APRILIE, 2015
  • de: diacrys* [13.03.16]
  • RECOMANDĂ

La Versailles, în umbra regilor Franței

Din nou mă voi abate de la firul cronologic al amintirilor și voi sări de pe malul Atlanticului în inima Europei, la vestita curte a regilor Franței, la Versailles. Am vizitat Versailles-ul într-o zi de aprilie deghizată în zi de martie, una din zilele acelea de primăvară ușor severe, în care soarele zâmbește pe jumătate și vântul este destul de tăios, și doar floricelele timide și mugurii verzi ai frunzelor fac promisiuni de mai bine… Pentru că ne-am ales ca vizita [...] — vezi review [+23 poze]
Descoperă Alcala de Henares / MADRID

Alcalá de Henares: tărâmul cocorilor!

Am ramas foarte surprinsa ca nu exista decat un singur review despre Alcalá de Henares, cel al colegei noastre Mala - vezi impresii Intr-adevar, e plin de romani acolo, insa ei stau alaturi, in Coslada. Sa nu va mire daca compatriotii nostri stiu foarte putine lucruri despre istoria si civilizatia Spaniei. Am cunoscut eu pe cineva din Coslada si statea in Spania de peste 10 ani. Nu fusese niciodata la Prado, nu vizitase casa lui Cervantes din Alcalá, nu stia ce este Templul lui Debod si, [...] — vezi review [+14 poze]
La pas prin Cheile Turzii / TURDA [CJ]
  • APRILIE, 2015
  • de: Maya_C [17.02.16]
  • RECOMANDĂ

Cheile Turzii si Cheile Copilariei mele

Am vazut ca sunt destule informatii despre traseu si cum se poate ajunge acolo. Nu cred ca as mai avea ceva de adaugat, mai ales ca am facut acest traseu intotdeauna pe jos, pornind din satul Petresti. Asa ca vreau sa va ofer doar motivatia de a merge intr-un loc incredibil. Si ce poate fi mai motivant decat povestile batranilor care insufletesc zona. Unele au tenta mitologica, altele istorica, dar cu siguranta intregesc frumusetea peisajului. Aproape ca nu-mi amintesc sa fi petrecut vreo [...] — vezi review [+7 poze]
Muzeul Memorial Nicolae Bălcescu [Valea Bălcească] / RÂMNICU VÂLCEA
  • APRILIE, 2015
  • de: mireille [13.02.16]
  • RECOMANDĂ

Un conac boieresc românesc... pe urmele lui Nicolae Bălcescu

Un conac boieresc românesc, devenit Memorialul Nicolae Bălcescu In comuna vâlceană Nicolae Bălcescu am fost ultima dată acum 20 de ani, în vizită la niște prieteni, care vindeau curcani, la ferma lor proprie... primăvara trecută am ajuns acolo, doar cu un scop turistic, dictat de toanele mele sufletești De la Pitești la Râmnicu Vălcea, după ce treci de Dedulești, unde eu cobor de regulă să-mi cumpăr o roată de de covrigi crocanți, aflați în concurență cu [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Craiova și împrejurimi / CRAIOVA
  • APRILIE, 2015
  • de: mishu [28.01.16]
  • RECOMANDĂ

Restaurantele Carul din stele si La Izvoare - Beharca

Daca aici vezi impresii povesteam unde mancam cand mergem la Timisoara, aici voi povesti unde mancam cand venim de la Timisoara in drum spre Bucuresti. Am mers pe aceeasi idee, sa gasim o locatie fara sa ne abatem de la drum, sa mancam bine (ma refer fara riscul de a ne imbolnavi) si daca se poate la preturi decente cu atat mai bine. Astfel incat ne-am sunat un prieten din Craiova si i-am cerut sfatul iar el ne-a recomandat 2 locatii asezate una langa cealalta si acesta este si motivul [...] — vezi review
Descoperă Tîrgu Jiu și împrejurimile / TÎRGU JIU
  • APRILIE, 2015
  • de: costy69* [28.01.16]
  • RECOMANDĂ

Mânăstirea Cămărășeasca - Târgu Cărbunești

În review-ul de față vă voi povesti despre un obiectiv turistic mai puțin cunoscut din județul Gorj, Mânăstirea Cămărășeasca din Târgu-Cărbunești, un oraș situat la 25 de km de Târgu-Jiu. În ultima duminică din luna aprilie a anului 2015, o zi însorită ce părea mai curând una de vară, am hotărât să facem o plimbare în apropierea orașului de reședință. Întrucât nu vizitaserăm încă Mânăstirea Cămărășeasca, ne-am gândit că nu ar fi rău să o facem [...] — vezi review [+27 poze]
Mănăstirea Tismana / TISMANA [GJ]
  • APRILIE, 2015
  • de: zlatna [10.01.16]
  • RECOMANDĂ

Manastirea Tismana

“In adevar, ea nu mai are seaman nici in aceasta tara, nici in alta, prin frumusetea locului si a asezarii, prin multimea apelor sale si itarirea pe care o are, ajutata si de ocrotirea zidurilor sale inconjuratoare” – acesta scria celebrul Paul de Alep in cartea sa dup ace a vizitat mamastirea Tismana in anul 1657. Cum v-am zis in articolul despre Casa Memoriala Constantin Brancusi de la Hobita, inainte de a vizita acesta casa muzeu, am vizitat Manastirea Tismana. Drumul de la Ramnicu [...] — vezi review
Casa Muzeu 'Constantin Brâncuși' [Hobița] / TÎRGU JIU
  • APRILIE, 2015
  • de: zlatna [04.01.16]
  • RECOMANDĂ

Casa Memoriala Constantin Brancusi - Hobita

Incep acest articol urandu-va un calduros La multi ani! pentru toti membrii AmFostAcolo. Primul articol din acest an se refera la Casa memoriala Constantin Brancusi din Hobita. Intr-unul din weekend-urile de la inceputul primaverii anului 2015 am facut o excursie la Manastirea Tismana. Am fost de mai multe ori la acesta manastire si de fiecare data treceam pe langa indicatorul ce te indruma spre Hobita. De data acesta am hotarat sa mergem la Hobita sa vizitam casa marelui sculptor [...] — vezi review [+5 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1791460514069 sec
    ecranul dvs: 1 x 1