Impresii și recomandări [2211 / 3972]

Afișate impresii [22101 - 22110] de CĂLĂTORIE
Cap Kaliakra / KAVARNA

Cap Kaliakra, locul unde Marea Neagra are culoarea smaraldului

Am fost cazati 3 zile in Balcic, iar la intoarcere am oprit sa vedem Capul Kaliakra. Am vazut prima data statuia inchinata celor 40 de fecioare si atunci ne-am apropiat de margine si am vazut culoarea minunata de smarald. Am facut poze, ne-am urcat in masina si am pornit la drum. Am ajuns la locul de taxa, adultii platind 3 leva de fiecare, iar copii au gratuitate. Parcarea este gratuita si se afla intre fosta cetate si un monument (o statuie). Se merge pe un drum acceptabil cu multa [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Sarmizegetusa Regia [M-ții Orăştiei] / COSTEȘTI [HD]
  • IUNIE, 2015
  • de: zlatna [01.07.15]
  • RECOMANDĂ

Sarmizegetusa vechea capitala a Daciei

De cativa ani am tot vrut sa mergem la Sarmisegetuza vechea capitala a Daciei. In luna iunie am reusit sa ajungem si la vestita cetate. Drumul pana la cetate este destul de urat, din Orastie se trece prin niste sate unde drumul este asfaltat dar cu gropi, apoi ultimi 17 km sunt pe drum forestier cu multe gropi, mergi numai cu antaia – a doua, dar dupa aceste incoveniente ajungi si la cetate. Sarmizegetusa Regia a fost capitala statului dac, ridicată la jumătatea secolului I î. Hr. [...] — vezi review [+27 poze]
Disneyland Paris (parc de distracții) / DISNEYLAND [zona]
  • IUNIE, 2015
  • de: ALINAMD [01.07.15]
  • RECOMANDĂ

Trucuri pentru un sejur reusit

Am revenit de la Disneyland Paris de 10 zile, a fost prima vizita pentru fetita mea, care are 12 ani. Desi eu am vizitat parcul in urma cu 2 ani, am citit foarte multe review-uri cu intentia de a afla noutatile, pe de o parte, iar pe de alta parte de a ma familiariza cu acele mici "trucuri" care te ajuta sa ai un sejur reusit... si iata concluziile: - cel mai bun ghid al parcurilor este cel scris de "chris_ciu" in aprilie 2013 (vezi impresii), cititi-l cu incredere... eu fac cateva mici [...] — vezi review
Unde mâncăm? Taverne în Skiathos / SKIATHOS
  • IUNIE, 2015
  • de: maryka [30.06.15]
  • RECOMANDĂ

Taverna Kohyli

Cred ca periplul nostru pe insula Skiathos (vezi impresii) nu ar fi complet fara a pomeni ceva si despre bunataturile pe care le-am gustat aici. Da, asta e marea intrebare, unde mancam, ce mancam? Stiu ca multi dintre cei care vizitam si carora ne place aceasta tara, ne facem un obiectiv din a gusta cat mai mult din produsele si preparatele locale. Fara a face reclama cuiva, pot doar remarca ca la taverna Kohyli, care intamplator, era si foarte aproape de locatia noastra, la Vila Panos din [...] — vezi review [+12 poze]
Drumul spre Kusadasi / Cu mașina la Marea Egee
  • IUNIE, 2015
  • de: Gealy [30.06.15]
  • RECOMANDĂ

Drumul spre Kusadasi si alte mici detalii

Tocmai ce am revenit din primul concediu în Kusadași și am decis să scriu și eu experiențele despre drum mai ales ca am făcut drumul dintr-o bucată. Pentru orientare am folosit: •La dus am plecat seara pe la 20:00 din Bucuresti spre Bulgaria și am mers spre Vama Giurgiu (13 lei taxa pod la care se lucrează și se trece greu) - la 21:35 eram in OMV-ul din Ruse de unde am luat 2 vignete de cate 7 zile ca să ne acopere prioada de concediu de 12-13 zile - centura Razgrad (porțiune [...] — vezi review
Drumeție la Vârful Ypsario / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IUNIE, 2015
  • de: AZE [30.06.15]
  • RECOMANDĂ

Drumetie la Vf. Ipsarion

Cu ocazia sejurului din insula Thassos Grecia nu am ratat ocazia de a urca pe cel mai înalt vârf a insulei, Ipsarion 1204m. Plecarea a fost devreme dimineața la ora 6 din satul Astris unde îmi petrec sejurul in acest moment. (despre sejur după terminarea lui în alt rewiew) Deci plecare cu masina personala cca 40 km pana la destinatiade unde începe catararea. Se numeste Potamia si exista multe locuri de parcare. Indicatorul de intrare in poteca se observa imediat. Sfatul meu sa se [...] — vezi review [+11 poze]
La pas prin ținuturile vrâncene / #CĂLĂTORII prin MOLDOVA
  • IUNIE, 2015
  • de: Michi [30.06.15]
  • RECOMANDĂ

Pe urmele primului război mondial. Mausolee şi monumente; acei eroi nu vor muri niciodată.

Miniexcursia noastră în ţinutul Vrancei a avut la bază dorinţa mea de a revedea mausoleele de la Mărăşeşti, Mărăşti şi Soveja pe care le vizitasem înainte de 1970 şi care, cu excepţia primului, erau atunci într-o stare avansată de degradare. Campasem cu cortul în Soveja, o staţiune înfloritoare dar nu am mers spre Ardeal din cauză că ni s-a spus că nu se poate trece cu Dacia 1100, ci numai cu GAZ rusesc. Revenirea noastră pe aceste meleaguri este o completare şi un arc [...] — vezi review [+50 poze]
Dino Parc / RÂȘNOV

Dino Parc - O duminica cu dinozauri

Duminica trecuta am vizitat Dino Parc, primul parc de dinozauri din Romania considerat cel mai mare parc de dinozauri din sud-estul Europei. Parcul se intinde pe 1,4 ha in apropierea Cetatii Rasnov si are 45 de dinozauri atestati stiintific. Pentru a ajunge la el am ales trenuletul care urca spre cetate, pretul unui bilet fiind de 5 lei dus- intors. Pentru Dino Parc cobori la prima statie. Preturile de intrare sunt 28 lei pentru adulti si 22 lei pentru copii, in plus poti opta pentru [...] — vezi review [+16 poze]
Vacanța în Eforie Nord / EFORIE NORD
  • IUNIE, 2015
  • de: emanuiel [29.06.15]
  • NURECOMANDĂ

Plaja din Romania luata de mafioti

Am fost cazat la sfarsitul lunii Iunie la eforie nord, locatie indragita de familie, anul asta am constatat ca mafia a pus stapanire chiar pe tot. Cand am ajuns la plaja am vazut ca un singur loc a ramas neatins de sezlonguri si asta chiar in fata vilei unde ne-am cazat. Totul frumos pana ziua urmatoare cand am vazut ca peste noapte sau pus sezlonguri si acolo, daca vroiai sa pui cearsaful nu aveai loc langa apa, dintr-o parte in alta numai sezlonguri, ma refer de la debarcader in dreapta [...] — vezi review
Unde mâncăm în Satu Mare? / SATU MARE
  • IUNIE, 2015
  • de: spiros [29.06.15]
  • RECOMANDĂ

No pardon pub - Gradina de vara

In week-end am fost la Aquastar si cum sint destule review-uri aici nu voi mai adauga unul care sa spuna cam aceleasi lucruri. Pe scurt e un loc civilizat de balaceala (nu de inot). Cautind un loc de mincat am gasit No Pardon Pub pe strada Corvinilor 11. Restaurantul are atit o gradina de vara pentru zilele calduroase cit si posibilitatea de a servi masa in interior atunci cind e frig. Noi am mers in gradina de vara iar locul mi s-a parut absolut superb, iar chelnerii deosebit de atenti. [...] — vezi review [+11 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.2633430957794 sec
    ecranul dvs: 1 x 1