Vacan╚Ťa ├«n MUSCAT / ┼ó─éRILE GOLFULUI PERSIC - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 4]
  • FEBRUARIE, 2016
  • de: Pami [15.03.16]

Magicul Oman

Uneori am impresia c─â am puteri magiceÔÇŽ nu zambiti ironic, v─â rogÔÇŽ c─â nu se manifest─â chiar asa de des, ins─â de fiecare dat─â cand suntem in concediu ÔÇô egal unde ne afl─âm pe care continent sau in care tar─â dar mai ales in care sezon ÔÇô de fiecare data avem noroc de soare. Acum cu sigurant─â ca ve-ti analiza c─âl─âtoriile pe care le-am organizat pan─â acum si ve-ti sesiza c─â de fiecare dat─â alegem in special sezonul uscat, ins─â am fost in Kenia in mijlocul sezonului ploios [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • OCTOMBRIE, 2013
  • de: Kaiiria [08.06.15]

Farmecul Nordului

Si fiindca in prima expeditie in Oman descoperisem doar sudul tarii, am hotarat sa revin si sa explorez zona de nord, pentru ca intreaga experienta sa fie completa. :) De cum am aterizat la Muscat, am fost preluata de o familie de romani autentici care m-au gazduit cu multa ospitalitate pe intreaga perioada a sederii mele la ei. Inca de a doua zi, am iesit sa descopar orasul si prima oprire a fost la Royal Opera House, palatul operei cel de cateva milioane de riyali, care iti taie respiratia [...] ÔÇö vezi review
  • FEBRUARIE, 2014
  • de: iunie2001 [25.02.14]

Impresii Oman

Am ajuns si in Oman, o destinatie la care nu m-am gandit. Cum am ajuns? Cu vaporul luat din Dubai (croaziera se numeste Costa Fortuna). Prima oprire a fost in Muscat (capitala Omanului), doua destinatie a Omanului Kashab. O tara superba, oameni primitori. In port puteti gasi ghizi locali si vizita Muscat-ul care e interesant, casele in stil arabesc, parca toate noi, drumuri perfecte. Fiind un grup de 17 persoane am negociat serios excursia noastra de 4 ore in Muscat. Transportul nu e [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]

Oman - Muscat alb si caramiziu

Muscat - OMAN - frumusete surprinzatoare Dimineata ora 8.00 ancoram in Port Qaboos, oras Muscat, sultanatul Oman. Initial in anii 70 erau doua state, Muscat si Oman. De fapt ca forma de organizare erau tot conduse de familii ca si Emiratele iar Muscat avand granita cu EAU a fost invitat sa se alature federatiei insa a refuzat. Ulterior Muscat s-a unit cu Oman, numele statului ramanand Oman iar Muscat capitala. Din informatiile citite in ziarul ÔÇ×TodayÔÇŁ de pe vas aflam ca orasul are 800.000 [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs