Impresii și recomandări [1 / 3973]

Afișate impresii [1 - 10] de CĂLĂTORIE
Complexul Baroc - Palatul şi Bazilica Romano-Catolică / ORADEA
  • IUNIE, 2026
  • de: doinafil [28.06.26]
  • RECOMANDĂ

AmFostAcolo, la Bazilica Romano-Catolică din Oradea

Prima dată când am ajuns în acest loc a fost în urmă cu mulți ani, cu ocazia unei delegații făcută la F. ca de Bere din Oradea, (cred că era prin 1985:-?? ... astăzi ea, fabrica, nu mai există☹... în locul ei s-a construit un centru comercial și un altul de agrement). În puținul timp rămas după treburile la fabrică, am ales să mergem să vizităm „Muzeul Țării Crișurilor” ... care acum este „Palatul Baroc” . La vremea aceea, după cum spune net-ul, ”Muzeul [...] — vezi review [+29 poze]
Descoperă Kefalonia / #EXCURSII și CĂLĂTORII

Kefalonia, micul colt de rai

Kefalonia, micul colt de rai al Greciei. O insula mare, muntoasa, cu cea mai multa verdeata vazuta in Grecia, cu sosele care urca vertiginos catre cer, o adevarata provocare pt soferi, in special pt cei de autocar. Argostoli, capitala insulei, seamana izbitor cu Zante, acelasi stil venetian, doar ca mai mare, mai aerisit, mai linistit, fara viata de noapte, in general cu turisti de la 45- 50 + si de o anumita factura. In oras plajele lipsesc, variantele cele mai la indemana sunt la 4- 5 km [...] — vezi review
La pas prin Rhodos Town / RHODOS TOWN
  • IUNIE, 2026
  • de: roxana25 [26.06.26]
  • RECOMANDĂ

O vacanta reusita (2)

Orasul Rodos este foarte frumos, atat centru nou, cat si cel vechi, am vizita portul. De asemenea noi am luat si o excursie in Marmaris, unde am vizitat fabrica de bijuterii. Aici am fost intampinati cu ceai de mere rece, ceea ce este extraordinar intr-o zi calduroasa. Poti admira diamantele, tanzanitul si bijuterii unicat, bineinteles, ca sunt la vanzare. De aici am plecat spre bazar si la masa. Noi am mancat la restaurantul MR COOK, pe care il recomand din tot sufletul. Mancare delicioasa, [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în zona Orhei? / ORHEI
  • IUNIE, 2026
  • de: adso [24.06.26]
  • RECOMANDĂ

Pensiunea „Casa din Luncă”

În ultima zi a minivacanței din iunie, în drum către Iași, ne-am abătut prin Orheiul Vechi, pe care o parte dintre prieteni nu îl văzuseră. Recomand tuturor să ajungă, măcar o dată, aici; ca să cităm din clasici 😊: veniți, și nu veți regreta! Și, cum urma să sosim la căsuțele noastre seara târziu, iar acolo ne așteptau frigidere goale, se impunea să luăm prânzul undeva. Prima opțiune, evident, era satul (mega) turistic Butuceni, aflat chiar în vale de [...] — vezi review [+44 poze]
Unde mâncăm în Costinești? / COSTINEȘTI
  • IUNIE, 2026
  • de: Dcfun [22.06.26]
  • RECOMANDĂ

Nu ratati Summer DVG, Cel mai bun loc de luat masa din Costinesti!

NU ratati Summer DVG, Cel mai bun loc de luat masa din Costinesti! Eu si sotia am descoperit DVG in acest weekend: A fost o surpriza foarte placuta! Asadar am mancat acolo in fiecare zi.  Locație bună, aproape de plaja, pe strada principala, intre Hotelul Forum si Obelisc.  Modern, frumos si foarte curat. Ca in strainatate, demn de Mamaia sau Neptun! Am simtit de prima data gustul desavarsit al mancarii, ca la mama acasa! Supe, ciorbe, fripturi, gratare, ciolan de porc cu fasole, [...] — vezi review [+17 poze]
Unde mâncăm în Oradea și împrejurimi / ORADEA
  • IUNIE, 2026
  • de: doinafil [20.06.26]
  • RECOMANDĂ

Mâncare bună la „Cyrano”

Cine ajunge în Oradea ca turist n-are de ce să-și facă griji în privința mâncării. Oferta este atât de bogată încât cu greu te decizi ce loc să alegi pentru a-ți potoli foamea. Noi am stat în Oradea doar două zile pentru că – înainte de a pleca spre „Băile Felix” – am vrut să mai vizităm câteva locuri restante de la vizitele precedente... și încă ne-au mai rămas câteva de văzut, motiv pentru care va trebui să revenim😊 După ce am vizitat „Palatul [...] — vezi review [+20 poze]
La pas prin Bucureşti / BUCUREȘTI

Inedit în București – Gara de Nord și Salonul Regal (II)

Am scris multe articole despre obiective turistice și culturale, locuri și evenimente din București și (poate) voi continua să o fac. Descopăr continuu locuri bucureștene inedite, unele greu accesibile în mod uzual, altele trecute cu vederea chiar și de cei care locuiesc aici, dar care dezvăluie, de fiecare dată, o nouă fațetă a orașului. Continui prezentarea unor asemenea locuri inedite, nu neapărat secrete, ci spații mai puțin cunoscute publicului larg, rareori accesibile [...] — vezi review [+40 poze]
Vacanța în zona Side / SIDE

Side și Green Canyon – Elena, baba și alte povești

Salutare, dragilor! Știu că sunteți foarte amabili și nu veți recunoaște că v-ați plictisit la ultimul articol despre Kamelya Selin, care, recunosc, a fost cam lung... 🥲 Promit însă că următoarea povestire va fi mult mai scurtă și voi face tot posibilul să rămâneți atenți până la final, fără să adormiți... 😊 Astăzi vă invit să ieșim puțin din resort și să facem împreună o excursie opțională în două locuri foarte diferite, dar la fel de [...] — vezi review [+68 poze]
Crama Mileştii Mici / CHIȘINĂU
  • IUNIE, 2026
  • de: adso [16.06.26]
  • RECOMANDĂ

Mileștii Mici

Nu am apucat acum trei ani să povestesc despre Castel Mimi, în ciuda faptului că pornisem treaba, la cererea publicului 😊 (aici este ecoul scris de @k-lator, amfostacolo.ro/goto_impr_ ... &eid=736908, în continuare e cel al lui @crismis). Plănuim să ne întoarcem acolo, așa că nu e timpul pierdut. Am mai dat o tură prin Republică vezi impresii. Evident, o vinărie trebuia pusă pe listă. După un studiu aprofundat al datelor problemei (aka: unde mergem ca să poată bea [...] — vezi review [+85 poze]
Unde mâncăm în Craiova și împrejurimi / CRAIOVA
  • IUNIE, 2026
  • de: ANILU [15.06.26]
  • RECOMANDĂ

Vatra Română - restaurant cu specific românesc într-un decor oltenesc

Din nou la plimbare spre Lugoj și cum drumul este lung, trebuie să mâncăm până ajungem la destinație. De data asta am ales să mâncăm la restaurantul Vatra Română din Răcari de jos, pe E79 între Craiova și Filiași. Este un restaurant cu specific românesc aflat la șosea și decorat în stilul popular oltenesc. Organizează evenimente și asigură și cazare... Noi am ales să ne oprim pentru masa de prânz... și după ce am parcat am intrat direct pe terasa ce înconjoară [...] — vezi review [+21 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.96475696563721 sec
    ecranul dvs: 1 x 1