SUS

OCT-2004
4.000 eur

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Tanjesc sa ma reintorc acolo

Am fost acolo in luna de miere. Nici nu pot să-mi imaginez destinaţie mai frumoasă pentru honeymooneri.

Am zburat din Munchen, via Dubai, cu Emirates Airlines.

Eu am fost în insula Kuramathi, pe North Male Atoll, nu departe de insula principală (capitala) -Male. La 50 minute de mers cu barca. Preţurile nu mi s-au părut tocmai mici, dar având în vedere că totul se importă şi se aduce cu barca, e normal. În plus, eşti în vacanţă şi nu te uiţi la bani. E, într-adevăr, un paradis terestru şi îmi doresc să mă întorc cât de curând.

Pai, 2 saptamani cat am stat acolo, am facut doar plaja si baie. Apa e, intr-adevar senzationala, in partea cu laguna. Daca mergi la water bungalows, acestea sunt situate mai mult spre ocean (cel putin asa era la Kuramathi Resort & Spa unde am fost eu. )

Erau niste olandezi cu care sotul meu mergea la scuba diving (e mare amator de acest sport) si care locuiau la water bungalow, se plangeau ca nu prea pot face baie in partea aceea, apa fiind prea adanca si ziceau ca sunt rechini (de recif, nu sunt periculosi - au muscatura comparabila cu cea a unui caine. Asa spun cartile de specialitate si Discovery Chanel :-)).

Noi am avut beach bungalow iar apa de aici era superba. Calda, turcoaz. Eu nu sunt amatoare de scuba dar am facut snorkeling.

Mancarea era foarte buna, desi era un resort de "doar" 4 stele. Nu stiu cum e atunci la 5 si la 6 stele in Maldive. Noi aveam half board. In fiecare seara se organiza cina sub forma de bufet din bucatarii internationale diferite. La pranz mergeam la un ristorante in aer liber, care servea pizza&paste. Pizza cu fructe de mare proaspete sau cu ton proaspat. E inutil sa mai spun ca m-am ingrasat vreo 3 kg in 2 saptramani.

La alt resaturant din complex serveau Catch of the Day. Pestele prins in ziua respectiva.

Se organizau partide de pescuit, contra cca 300 dolari te duceau cu barca in larg, la pescuit. Un grup de spanioli, f galagiosi, prinsesera intr-o zi un peste spada urias, si stateau pe ponton, tineau pestele deasupra capului (vreo 3 barbati reusisera sa-l ridice cumva) aratandu-l la toata lumea. Ulterior l-au vandut la restaurant, care l-a transformat in Catch of the Day.

Am fost in excursie de o zi prin insule (Island Hopping). Ne-au dus cu barca pe 3 insule difeite. Una de bastinasi. Acestia sunt musulmani (dar islamism liberal, au voie sa divorteze - desi taxele sunt mari - iar femeile nu sunt obligate sa-si acopere capul.) Am fost la o scoala, la primarie (care e si capitania portului, la moschee). Sunt saraci, dar nu exagerat. Atat doar ca mananca cam acelasi lucru in fiecare zi: peste & orez. Traiesc din pescuit, servicii turistice si vanzare de suveniruri. Magazine de suveniruri erau f multe pe insula respectiva.

A doua insula a fost una turistica, la un resort, ca al nostru. Insula era insa mult mai mica decat cea pe care stateam noi.

Ultima oprire a fost la o insula nelocuita (asta chiar era minuscula, drept pentru care nu putea fi nici locuita, nici transformata in resort). Aici organizatorii ne-au facut barbeque. F bun. Mult peste si fructe de mare. In toate review-urile mele eu vorbesc despre mancare. Nu numai ca sunt o gurmanda, dar consider ca experienta culniara face parte din parerea de ansamblu pe care ti-o faci despre un anumit loc.

In ultima seara cei de la resort ne-au organizat o cina romantica (avand in vedere ca eram honeymooneri). S-a desfasurat in aer liber, pe malul marii, la lumina lumanarilor si a constat din vreo 4 feluri de mancare, printre care aperitive, homar, desert. Am baut sampanie. Ne-a servit chelnarul nostru preferat (un baiat de vreo 20 de ani, foarte simpatic, care vorbea in soapta si se misca de parca plutea. Nici nu-ti dadeai seama cand a si ajuns langa tine. Tin minte ca era din Buthan, nu era localnic.)

Doar un singur chelnar (seful de restaturant) auzise de Romania. A zis ceva de genul "good gymnasts". Managerul ne-a luat drept rusi si ne-a trimis vodca la masa intr-o seara, ceea ce ne-a cam infuriat, dar ce sa faci, omul incerca si el sa fie dragut...

M-am tot uitat in ultima vreme pe internet la resorturile din Maldive. Nu stiu de ce, dar tare m-as intoarce un pic acolo...

Impresii încărcate de mariarosa in 14.06.2010 17:26:58

VIZUALIZARI: 6949

A fost prima sa vizită/vacanţă în MALDIVES

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de mariarosa? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

- ancamariagadea
[14.06.10 17:38:30]

@mariarosa, ce zgarcita esti cu cuvintele. Spune-ne mai muuuulte si arata-ne niste poze. O astfel de vacanta merita povestita cu varf si indesat :)

- pepsi70ro
[14.06.10 17:52:34]

O asemenea minunatie de insule sintetizate in asa putine cuvinte, este o destinatie destul de scumpa, nu cred ca ajung multi acolo, macar prin impresiile tale sa calatorim si noi prin frumoasele insule, dar tu nu vrei, totul pentru tine...

- mariarosa
[15.06.10 22:43:25]

Scuze, a fost cred, primul review scris aici si nu credeam ca va interesa pe cineva...[nota webmaster12: text adaugat review-ului]

- webmasterXY*
[15.06.10 23:33:15]

mariarosa, acum, dupa adaugarea textului din ecou, review-ul tau arata mult mai bine si spune multe. Felicitari!

Poate revii cu un review despre hotel...

- miha_t
[06.07.10 14:03:41]

Poti sa ne povestesti cate ceva despre drumul cu avionul - cat dureaza?

- mariarosa
[06.07.10 14:14:57]

Eu am zburat prin Dubai, dar sunt si zboruri directe.

Am zburat Munchen - Dubai, cca. 6 ore, Dubai - Maldive cca. 3,30 ore.

Si am mai stat cam 3 ore pe aeroport in Dubai intre cele 2 zboruri.

- Alb
[17.10.10 00:43:02]

Da, este superb, pacat ca asa departe...

Oricu, ptr indragostiti este una dintre destinatiile perfecte/.

- john_doe_gl
[11.01.11 15:59:28]

salutare. bun review, printre cele mai compelte. M-ar interesa, daca se poate, sa imi zici si mie cum v-ati gasit biletele pentru acest sejur: la o agentie de turism sau pe cont propriu, pe internet. In ce perioada ziceai ca ati fost?

Multumesc mult

- felis
[30.08.12 22:01:20]

@john_doe_gl: eu am vazut o agentie care face vacante personalizate in destinatii exotice printre care si Maldive. Iar daca ai de gand sa mergi in luna de miere sau chiar sa faci nunta acolo, atunci cred ca sunt potriviti pentru tine. Suna si tu la ei sau vezi ofertele pe site. Eu doar m-am holbat la fotografii :(

[31.08.12 08:38:50]

@felis:

Am sters numele agentiei, din ecoul tau.

Referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE.

Te rog sa fii mai atent pe viitor. Multumesc.

- john_doe_gl
[31.08.12 09:53:11]

@felis: merci de info, dar am fost deja acolo, anul trecut, atunci aveam nevoie pentru luna de miere. a fost superb, daca mai merita adaugat asta...

- stefana
[04.05.13 00:44:06]

@mariarosa: 4000 euro per total sau de persoana? pretul include si cheltuielile pe langa seriviciile si masa inclusa in sejur?

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[6] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [OCT-2004]