Descoperă Maldives

DIN Sibiu
înscris/ă în 15.01.16
NOV-2014
TIP:

Luna de miere în Maldive ... ce vis!

Cerul unindu-se cu oceanul, legandu-se intr-o linie aproape invizibila… un infinit albastru cristalin, nisipul alb, cernut cat vezi cu ochii, completandu-se minunat cu verdele crud al vegetatiei luxuriante, lagunele ca pretioase pietre de turcoaz, flori, pesti, insecte, … culori… da, totul este culoare, si ce mai culoare!

Paradisul? V-ati imaginat vreodata cum arata Paradisul? Eu cand eram copil, asa mi-l imaginam si la primul contact cu plaja maldiviana, un puternic sentiment de dejavu mi-a invadat simtirile, senzatii traite acum aproximativ 20 ani, nascute cu puterea imaginatiei copilariei care creaza lumi.

Maldive este o tara insulara din Oceanul Indian, formata din peste 1000 de insule de diferite dimensiuni, inconjurate de ape turcoaz, care pot fi admirate din avion. Stat amplasat la sud-vest de India si Sri Lanka, este cel mai mic stat Asiatic, ca suprafata si populatie si are cea mai mica altitudine din lume. Daca nivelul apei continua sa creasca, insulele Maldive ar putea fi primul stat care dispare cu totul.

Cea mai buna perioada pentru a merge in Maldive? As spune ca ORICAND, as spune ca atunci cand esti indragostit sau cand pur si simplu vrei sa experimentezi frumuseti exotice, apusuri si rasarituri care iti taie respiratia. Insa, din punct de vedere meteorologic, este foarte important sa stiti ca mai-octombrie este perioada ploilor, umiditatea fiind ridicata iar sezonul de varf este cuprins intre lunile decembrie-aprilie.

Noi am calatorit la jumatatea lunii noiembrie si ploaia, desigur, nu ne-a ocolit. Din cele 5 zile petrecute acolo, in 4 ne-a plouat. Ploi furtunoase, care apareau din senin si spalau totul in jurul lor, de parca nispul de un alb imaculat mai avea nevoie de asta, ploi de care nu puteai sa fugi sa te adapostesti… pentru ca nu iti doreai asta. Am alergat prin ploaie, ne-am plimbat pe aleile resortului, nestingheriti si nederanjati de picurii ce ne imbracau rapid in valuri ude dar calduroase. Nu as fi crezut vreodata ca o sa ajung acolo si ca o iubesc ploaia, eu, om al soarelui si al caldurii.

Oricum, nu trebuie sa va speriati, ploile sunt foarte placute, o binecuvantare dupa ore in sir de hoinareala de-a lungul tarmului la temperaturi ridicate.

Impresii încărcate de AleCristian in 15.01.2016 20:35:18

Validat / Publicat: 15.01.16 21:19:18

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în MALDIVES. A mai fost în/la: Paradise Island Resort

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (AleCristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10550 PMA (din 16 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de AleCristian? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[15.01.16 21:12:34]

@AleCristian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=66462

- dorgo
[15.01.16 23:07:02]

@AleC. Casa de piatra! Ceva poze? Ma bucur ca s-au invartit vremile in cateva decenii.

Eu mi-am petrecut luna de miere la Saturn la un hotel bun (Hora), prin anii '80 si ceva, n-aveam voie sa iesim decat prin cateva tari amarate si nici bani n-aveam prea multi dar am reusit vreo 5-6 poze alb-negru faine, doar ca acum sunt alb-negru-galbui. Noroc ca Marea Neagra iese bine si-n pozele alb-negru.

Am plecat in acea luna de miere doar pentru ca am facut "nunta cu strigare" si am avut un strigator bun care "ne-a scos" pe langa mobila, carucioru' si patutzu' lui "ala micu" (ce urma sa vina) si banii de concediu. Da', apoi, ne-a iesit si luna si mierea pe nas, c-a trebuit sa mergem la toate nuntile celor care ne-au sponsorizat la nunta. Da' sa stii ca la Saturn, n-am prea admirat eu marea si plaja si valurile, c-aveam fluturi in stomac, care erau mai misto decat orice, tineau loc si de valuri si de nisip si de scoci si de fotografii si-apoi, ce folos de poze, ca AFA nu aparuse inca pe lume.

Luna trecuta, cand luam si eu un bilet de avion "very early" pentru una din cele 10 minuni turistice ale lumii, Santorini (wow!), "pe nimica", cu 50% reducere, a intrat in agentie un cuplu tanar care a cerut "o luna de miere exotica, de 4 sau 5 stele". Li s-a oferit Thailanda, Dubai, Seychelles, Bali, etc, dar le-au refuzat pe toate, erau prea ieftine. Croaziera au refuzat-o pt. ca ea avea rau de mare. Cautau, cautau ceva deosebit. Si-aveau dreptate. Doar odata in viata e luna de miere.

Pana sa aleaga ei, am ales eu. La camping, la cort, la Fira. Cand au auzit de cort, tinerii s-au uitat la mine cu mila. Ba chiar cu adanca jale as putea spune. Au crezut ca glumesc. Dar nu glumeam, s-au schimbat multe in ziua de azi. Si nu e deloc rau. Asa ca, fratilor, nu-mi raman, de-acum incolo, decat 2 variante: sau imi fac rezervarea la cort "on-line", sau mai fac o nunta cu strigare si de-abia apoi trec pe la agentie.

- Aurici
[16.01.16 16:25:34]

@AleCristian - Și eu aș fi vrut să văd niște poze că prea ne-ai povestit cu foc.

Bine ai venit printre noi și abia te mai așteptăm cu impresii din vacanțele tale.

Casă de piatră și numai vacanțe de vis, ca cea despre care tocmai ne-ai povestit.

pagină generată in 0.659631967545 sec