Descoperă Maldives

înscris/ă în 09.03.17
JUN-2016
2000

Maldive - Dhiffushi Island

Am ales aceasta insula Dhiffushi intrucat am gasit o cazare destul de convenabila ca si pret (430 € 7 zile cu mic dejun inclus). Insula este relativ mica, si nu foarte curata, insa ai posibilitatea de a sta printre maldivieni si de a vedea exact cum traiesc.

Cei drept, nu fac mai nimic toata ziua, dar nu asta e important.

Am plecat din Romania pana in Bologna cu un low cost, iar din Blq am optat pt Turkis Airlines unde am platit pe un bilet dus intors 420€.

Viza ti se va pune pe pasaport in aeroport in Male si nu costa nimic.

Din Male, am luat un taxi pana in port in Villingili de unde pleaca ferry spre o multitudine de insule. Trebuie sa stii ca daca ajungi Vineri in Male, ferri functioneaza doar pana in ora 12.00 pm, si astfel vei fi nevoit sa inoptezi pt o noapte in Male.

Costul unui bilet pana in Dhiffushi (sau oricare alta insula) costa 2 dolari dus, iar taxiul din aeroport din Male pana in port costa 3 dolari. Atentie insa ca vei fi tarifat dupa cum esti imbracat :)). Noi eram cu ruxacul in spate si nu paream prea bogati :)

Pt fiecare insula exista un terminal, si o ora anume de plecare. Doamna de la ghiseul de bilete iti va spune exact de la ce termina/ora pleaca ferri.

Inca un aspect de mentionat: schimba-ti banii de acasa, ei prefera dolarul, deci un euro la ei va fi egal cu un dolar (si deci, vei pierde la curs).

Restul iti va fi dat in Ruffia (moneda lor locala). Fii atent cand ti se da restul, mai ales de la bancnote mari precum 50 dolari. E bine sa ai la tine si bani marunti: gen bancnote de 2 dolari, 5 dolari etc.

Odata ajunsi pe insula ne-am cazat, si am plecat spre o mica plimbare.

Oamenii sunt placuti si calzi, si nu ai nici un stres. Te simti ca in paradis. Toti se cunosc intre ei, nu se fura, nu se vorbeste urat. Intr-una din zile mi-am uitat portofelul si telefonul pe o masa a unei terase. Dupa doua ore, cand mi-am dat seama ca lipsesc, m-am intors intr-o goana la locul cu pricina, de unde nu aveam nici un feeling ca voi mai gasi ceva, dar in schimb erau in aceeasi pozitie :)). Un domn chiar mi-a si spus sa ma linistesc (gafaiam de la alergat), ca si dupa 3 zile daca ma intorc, tot in acelasi loc le voi gasi...

Vreau sa notez ca in apropierea acestei insule se afla o alta insula superba, Meeru Island, unde o zi de cazare costa in jur la 500 dolari.

O poti vizita, inchiriind un canoe cu 7-10 dolari pt cateva ore bune (negociezi cu baiatul), iar pana acolo te mai opresti din cand in cand sa vezi coralii (sunt peste tott).

Meeru este o insula superba, cu o plaja imensa intinzandu-se pe toata circunferinta insulei, cu diverse locuri, amenajate diferit... Se merita se faci o vizita ,,undercover'' pe aceasta insula.

Zic... undecover'' pt ca practic nu ai voie acolo, atata timp cat nu esti cazat, si daca vrei sa o vizitezi in termeni ,,legali'' vei plati pt aproximativ 2 ore 90 dolari de persoana. Deci e mai convenabil cu canoe (10 dolari) pt 2-3 ore, pt poze si relax :))

Scuba diving vei face cu o echipa super de gasca, 2 baieti maldivieni, care te antreneaza pt aproximativ 10 min, unde iti vor spune ce si cum, iar pretul va fi de 80 dolari/pers (insa eu am negociat la 50). Snorkeling va fi de aproximativ 1 ora, unde vei fi dus cu o barca speed, in largul oceanului, iar aici vei vedea bancuri de pesti colorati, testoase cu un colorit aparte, si bineinteles pisica de mare la care ei ii spun Manta. Pretul va fi de 20 dolari/pers.

Se organizeaza noapte de pescuit si gratar cu peste, durata de vreo 4 ore + 2 ore sa ajungi in larg. Dar noaptea se poate intinde pana dimineata la aceeasi bani, si asta pt ca lor le place sa socializeze si sa se simta bine fara nici un stres. Pretul e de 40 dolari de pers.

In Maldive te simti ca in paradis, datorita oamenilor placuti, datorita naturii, si a tot ceea ce te inconjoara...

Ferri spre intors in Male, pleaca de obicei la 6 dimineata, si e doar o ruta. Daca o pierzi, va trebui sa iei speed bout care are un cost de 225 dolari/pers pana in Male.

Sper ca iti vor fi de folos informatiile, si imi cer scuze pt detaliile dezordonate, dar este prima data cand scriu.

Have fun!

Impresii încărcate de dianaalina in 21.04.2017 19:29:54

Validat / Publicat: 21.04.17 21:34:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în MALDIVES. A mai fost în/la: Dhiffushi Island
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Male, Meeru Island, Italy, Wien, Prague, 5 terre, Paris, Rome

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dianaalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  29600 PMA (din 25 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de dianaalina? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[21.04.17 19:59:10]

@dianaalina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 93&ridAnt=77184

Odata ajunsi pe insula ne-am cazat,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[21.04.17 21:35:23]

Articol selectat ca fiind „de interes turistic crescut” (din punct de vedere al politicii saitului!)

- cloverina
[22.04.17 10:51:47]

Super destinație!

Spune-ne, te rog, celelalte mese unde le-ați servit, cum sunt prețurile? Cu băuturile cum ați procedat? Există vreun magazin? Presupun că de băuturi alcoolice nu se pune problema :)

Să ne mai scrii!

- tata123
[24.04.17 10:29:18]

@dianaalina: Bine ai venit pe AmFostAcolo! Ai debutat cu un articol bun despre această destinație deosebită - clasificată ca atare de webmaster. Mulțumim pentru informațiile utile și așteptăm cu interes atașarea unor fotografii superbe din acea zonă („o imagine valorează cât o mie de cuvinte”, nu?).

Te mai așteptăm cu articole din vacanțele tale (văd că ai călătorit în locuri interesante).

- dianaalina
[24.04.17 10:59:03]

@cloverina: Toate mesele le-am servit la hotelul unde am fost cazati (Rhasu Hia 3sau 4 stele, nu mai retin exact).

Am avut doar micul dejun inclus, insa de ex pt pranz (o salata de pui cu legume, cu o supa crema sau un meniu de pui cu garnitura orez/carofi/legume) ajungea undeva in 20 dolari. Bautura cum ar fi un sprite/coca/fanta/fresh/cokteil 3-4 dolari. Un desert cu fructe (papaya/mango/pepene/cocos) 3/4 dolari. Sunt si 2-3 magazine cu tot felul de chestii, insa nu se merita sa-ti iei mancare si sa prepari pt ca ajungi sa cheltui mai mult decat la restaurant. De acolo e indicat sa-ti iei sucuri pt plaja, sau bere. Bauturi alcoolice nu se prea gasesc, dar la hotel cred ca le serveau la cerere, insa nu stiu preturile pt ca noi nu am consumat.

- mishu
[24.04.17 16:58:15]

@dianaalina: Bun venit! iti spun si eu si inca cu ce articol. O destinatie exotica, plina de lucruri minunate si ceea ce m-a frapat poate cel mai mult este ca desi nu sunt instariti, nu se fura. Nici nu stiu daca as fi revenit dupa bunurile uitate, poate doar asa ca sa se rada de mine sau o speranta mica de tot.

Utile de asemenea si informatiile si nu pot sa nu spun ca totusi sper sa pui si ceva poze.

Felicitari, votat cu placere.

- Dana2008
[25.04.17 09:35:39]

Bine ai venit printre noi, AFA-isti!!!

Mi-a plăcut descrierea experienței voastre! Articolul​ este foarte util persoanelor care doresc să ajungă în Maldive... Este și cazul meu, dar cred că îți trebuie foarte mulți bani pentru această destinație.

Pe lângă avion și cazare, poți să ne spui cât ați mai cheltuit în total în excursia în Maldive?

Te rugăm să ne arăți fotografii, pentru că ai ce arăta, culorile sunt superbe, fascinante, tânjesc după locurile exotice.

Călătorii plăcute!

- dianaalina
[26.04.17 15:36:56]

@Dana2008: Totalul cheltuielii a fost de 2200 € pret ce a inclus: bilet avion cu Turkis pt 2 personae, unde am facut scala la Istambul de o zi si am vizitat totodata si acest oras minunat. La Istambul am facut si o mini excursie pe Bosfor cu vaporasul (cost 6 euro/pers, pt aproximativ 2-3 ore) +mancare+cateva cumparaturi de la Grand Bazar. Apoi la acest import se adauga cazare in Maldive pt 7 nopti+mancarea pt 2 personae servita la restaurant, bauturile pe plaja, sky jet de 3 ori (7 dolari 1 ora), snorkeling (20 dolari 1ora/pax), scuba diving (50 dolari, 1 ora/pax), canoe (7 dolari cam 2 ore), transferuri Male-Dhiffushi cu Ferry (2 dolari/dus/pax), taxi Male-port (3 dolari), suveniruri 60 dolari. Ceea ce nu am specificat in descrierea initiala despre experienta mea, este ca in Iunie se insereaza la 7 pm, deci trebuie sa te trezesti de dimineata ca sa ai o zi mai lunga. Ai niste apusuri extraordinare, iar ploile acolo sunt o minune... Calde si placute, de parca iti mangaie corpul...

- Dana2008
[26.04.17 20:30:41]

@dianaalina: mulțumesc frumos pentru informații!