ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2016
DIN: ilfov
ÎNSCRIS: 25.01.11
SEP-2015

Four Seasons Explorer Maldives (north cruise) - în drum spre Landaa Giraavaru

Urcând din barcă pe catamaran, suntem întâmpinați de întreg echipajul, în frunte cu căpitanul vasului (originar din Insulele Fiji) și managerul grupului (american de origine kuweitiană), aplaudând într-un ritm de dans, acompaniat de tobe... și... surpriză!... plăcută, suntem invitați să ne descălțăm, potrivit tradiției musulmane, ca intrând într-o casă, un loc ce ne va fi habitatul nostru pentru următoarele trei zile, o croazieră (northward cruise) între cele două resorturi Four Seasons din Maldive, Kuda Huraa, atolul nord Male și Landaa Giraavaru, în nord-estul atolului Baa, destinația finală a vacanței noastre.

În picioarele goale, așa va fi pe tot timpul croaziei, mergem împreună în salon (lounge), dotat cu bibliotecă și aparatură electronică audio-video, trecând prin restaurant (parte a aceleași încăperi), unde ne este prezentat echipajul, ni se face un scurt instructaj în caz de probleme (scufundare, incendiu, medicale) și se arată pe hartă itinerarul. Suntem conduși apoi la cabine (state room), unde ne așteptau deja bagajele, intrând într-o atmosferă plăcută datorită muzicii ambientale ce se auzea de la un home-cinema și primim invitația de a lua cina împreună cu căpitanul și managerul de grup și toți ceilalți turiști, încă 3 familii, la orele 19, pe terasa primului nivel al catamaranului.

Cabina, foarte curată, are un pat king-size, cu noptiere, cu așternuturi albe și apretate de ți-era milă să le atingi, cu o canapea spre geam, o măsuță cu fructieră, un mic birou, televizor, frigider, mini-bar (cu plată), seif, papuci, halat, etc; pe birou ne așteptau două sticle cu apă, recipiente dintr-un material bio (cei de la Four Seasons nu folosesc plastic pentru a proteja biosfera), personalizate cu numele noastre dar și cu marca, pe care am fost invitați să le luăm mai departe în călătoria noastră și chiar acasă, și erau umplute în fiecare seară. Baia este apreciabil de mare, cadă cu duș, produse de baie franțuzești, L’Occitane. Curățenia se face de două ori pe zi, schimbat prosoape zilnic, la dereticarea de seară ni se lăsa programul pentru ziua următoare (invitațiile sau orice informare se fac în scris în plic).

Astfel, prima seară, după ce am asistat la un minunat apus de soare puțin înnorat, fiind ancorați în Kagi, am luat cina, cum spuneam (captain’s cocktails and dinner), într-un cadru festiv, într-o atmosferă caldă, familiară, de parcă ne cunoșteam de când e lumea, mâncarea meniu de mare, vin franțuzesc, Saint Andre de Figuiere, și multă voie bună.

A doua zi, 22 sept., răsărit de soare, în jur de ora 6, apoi la 7 mic dejun, la 7,30 snorkeling (cu o tânără instructor din Țara Galilor) și scufundări (dive, cu o tânără instructor din Coreea de Sud) de dimineață, 9,30-13 rută, ancorare în Muthaafushi, (navigare pe canal de 300m adâncime, între atolii nord Male și Baa, valuri mari, mi-a fost un rău de nu se mai termina), 13,30 prânz (cine a fost în stare), 14,30 snorkeling și dive de prânz, 17 vizită pe insula cu localnici Thulhaadhoo, 19,15 snorkeling și dive de seară, 20,30 cina, 21,30 în salon vizionare instantanee de peste zi.

A treia zi, 23 sept., înnorat, nu am avut răsărit, doar sporadic, printre nori, 7 mic dejun, 7,30 snorkeling și dive de dimineață, 9-10 rută, ancorare în Fares, 10 snorkeling în Fares, 11,30-12,30 rută, ancorare în Mamunagau, 13 prânz, 14,30 snorkeling și dive de amiază, 16,30 liber pe insula nelocuită Mamunagau, noi am sărit peste snorkeling astfel încât am fost singuri pe insulă de la 14,30., apoi 18 pescuit la apus, iar la 19,30 o frumoasă surpriză, în camere ne așteptau sarong-urile noastre, un port maldivian, pe care l-am îmbrăcat pentru cină, pe insulă, barbeque, în care, pe lângă apă și vin, ni s-a servit orice fel de carne în afară de porc (fructe de mare, homar, calamar, pui, vită, miel, pește prins atunci seara la pescuit chiar de unul dintre turiști), totul după un aperitiv de salată orientală, salată verde și rucola, salată de roșii și castraveți, și lipie... apoi desert și muzică și dans maldivian interpretat de o parte a echipajului... astfel încheiem o zi minunată cu cina de rămas bun și revenind pe catamaran vizionăm highlights-urile zilei.

A patra zi, 24 sept., dimineață, navigăm vreo oră, de la Mamunagau la Landaa Giraavaru, unde ancorăm în apropiere de resortul Four Seasons... pe la 8,30 ne sunt luate bagajele și mai zăbovim puțin pe terasa de la primul nivel schimbând ultimele impresii cu ceilalți prieteni, membri ai familiei Four Seasons Explorer în scurta dar memorabila aventură. În jur de ora 9, suntem invitați să coborâm la punctul de plecare unde ne așteptau încălțările frumos așezate, iar membrii echipajului, la fel ca la sosire, aplaudau în ritm de dans, cu tobe, astfel că ne luăm la revedere și după ultimele amintiri imortalizate foto, coborând în barca de viteză, ne depărtăm de catamaran cu o mare tristețe că părăsim o familie, dar cu speranța într-o altă trăire de vis, la Four Seasons Landaa Giraavaru.

Trimis de barbu minel in 06.02.16 09:47:55
Validat / Publicat: 06.02.16 10:29:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALDIVES.

VIZUALIZĂRI: 4670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barbu minel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P98 ce rămâne-n urmă, nu este pierdut... doar un dram de tristețe

[06.02.16 10:29:01]

@barbu minel - Mutat în rubrica "Descoperă Maldives, #VACANȚA în MALDIVES" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Maldives: