ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
NOV-2018

Cea mai frumoasa vacanta (2)

Imbarcarea a avut loc mai tarziu pentru ca din cauza cetii nava a ajuns tarziu in port. Mai rau a fost pentru cei care coborau si aveau bilete de avion mai devreme. Dup ace asteptarea a luat sfarsit pe la ora 17 am reusit sa ne imbarcam, am facut cunostinta cu conationalii nostri de la imbarcare cand am intalnit fotografi romani care ne-au facut pozele de bun venit. Dupa ce am ajuns pe vas am luat in primire cabina, am facut un tur al navei si ne-am pregatit pentru exercitiu de salvare. La ora 18,30 plecam spre Bari si noi ne pregtateam pentru masa de seara. Am fost repartizati in seria 1 la restaurant Cetara.

Ziua 1 Bari am ajuns la Bari la ora 14. Aici am luat un sutlebus cu 8 euro de persoana care ne-a dus in centru la teatru Margarita. De aici am luat-o pe jos in orasul vechi pana la biserica sf Nicolae unde se afla mormantul sfantului. Dupa ce ne-am recules in biserica ne-am plimbat pe stradute, am ajuns si in zona moderna a orasului si in jurul orei 17 am plecat spre nava care la ora 18 ridica ancora.

Ziua 2 Corfu vremea foarte frumoasa, am luat un bus la iesirea din port cu 5 euro care ne-a dus in centrul vechi. Aici am hoinarit pe strazile din Corfu town am fost la biserica sf Spiridon, apoi am mers in alta statie de unde am luat cu acelasi bilet un bus pana la Kanony. Aici este o priveliste superb cu o mica manastire aflata pe o insulita. Manastirea se numeste Vlaherna si este legata de uscat printr-un pod, aceasta manastire este inchinata Maicii Domnului. Exteriorul alb, chiparosul de langa intrare si apa albastra a Marii Ionice creeaza o atmosfera deosebita. Seara pe vas am fost la restaurant. la spectacol si la bar unde a fost muzica disco.

Ziua 3 Kalamata relaxare pe nava, gim, plaja si o plimbare prin oras

Ziua 4 Atena –la ora 12 a acostat nava, am luat un tichet de 4,50 euro cu care aveam acces la toate mijloacele de transport din Atena pe intreaga zi. Am luat busul pana la statia de metrou si de acolo am luat metroul pana in statia Omonia. Am ajuns in piata Sintagma unde am vazut schimbarea garzii si de acolo am mers pana la urmatoarea statie pe strada pietonala cu magazine si dupa amiaza ne-am intors la nava. Am fost dezamagita de Atena, am intalnit foarte multe persoane care dormeau pe strada si cerseau.

Ziua 5 Santorini – putin vant dar peisaje superbe. Am luat tenderul care ne-a dus in port, de aici am luat funicularul 6 euro de persoana pana in Fira. Aici ne-am pierdut pe stradutele inguste cu case albe, multe magazine si flori de boganvilia. Daca in luna noiembrie cand au acostat doua vase de croaziera este asa aglomerat imi inchipui cum este vara in plin sezon. Ne-am oprit la o terasa cu priveliste superba unde am savurat o cafea, apoi am luat luat un bus local 1.80 euro, care ne-a dus pana in Oia. Oia la fel de frumoasa ca si Fira, aici vine lumea vara sa vada apusul de soare. Pentru ca timpul nu ne permitea sa vedem apusul dupa ce am admirat hotelurile, magazinele si casele albe am luat autobuzul de intoarcere. De la Fira am coborat in port pe trepte in jur de 600 si ne-am intalnit cu magarusii. Aproape de apus am ajuns in port si de acolo cu tenderul la nava. Seara restaurant, spectacol si depanat amintiri cu o familie de romani plecata de mult din tara.

Ziua 6 Heraklion Creta- Am plecat de la nava cu un sutlebus spre oras, care ne-a dus in port. Am luat un bilet de 5 euro pentru toata ziua si am luat busul care ne-a dus la Knossos. Am vizitat Knossos- 6 euro intrarea de persoana. Dupa cateva ore ne-am intors in oras am luat la pas stradutele si apoi ne-am dus spre nava. Seara ne-am pregatit pentru seara de gala si urmeaza 2 zile in care nava trece prin Canalul de Suez.

Trimis de mariana07 in 17.12.18 15:53:11
Validat / Publicat: 17.12.18 18:36:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa neoRiviera:

• pagină generată în 0.040719032287598 sec