ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2018
JAN-2018
single

Croaziera «Heaven by the sea» cu Costa Neo Riviera – partea a doua

Port Victoria – Mahe Seychelles

Dupa micul dejun copios cu de toate, am scos bagajele din holul hotelului afara si de aici au fost preluate de angajatii hotelului, urcate într-o masina cu remorca si duse la aeroport. Check-in, stampila vama. Zbor lin fara probleme Mauritius-Seychelles. Aici înca o viza pe pasaport si bineînteles formularul de sanatate completat si predate la vama. În aeroport angajatii Costa ne-au asteptat, ne-au preluat toate bagajele si ne-au ghidat catre autocare si dusi direct în port unde ne astepta vasul de croaziera. Nimic de zis, totul a decurs repede si eficient.

Filtrul de securitate, poza obligatorie pentru evidenta turistilor, si directia cabina. Pe culoarul de intrare ne asteptau echipa de la Galeria photo pentru fotografia cu timona Costa, 3 fotografii = 30 € plus cadou un minialbum cu 18 fotografii cu interiorul vasului (frumos!). În cabina ma asteptau flyere cu informatii despre vas, harta cu puntile, cardul Costa. Am avut o problema cu valizele (unul mare si unul tip bagaj de mâna), au fost retinute deoarece aveam produse prohibite: ceva sticle si un fier de calcat mic de voiaj. M-am prezentat la sala indicata, era plina cu bagajele grupului român, ce aveam eu: o sticla de sampanie Cricova si una de apa minerala, fierul de calcat mititel… a trebuit sa le predau, apa mi-a fost lasata. Restul le-am primit cu o seara înainte de debarcare. Altii au avut noroc si nu le-a oprit nimic desi aveau cam la fel, prin urmare controlul nu a fost asa de riguros pentru toata lumea. Prima zi a fost de acomodare cu vasul, sa descopar unde sunt plasate locatiile interesante, vizita la receptie pentru a încarca cardul Costa cu bani. În privinta asta erau tare atenti, cum scadea nivelul pe card cum primeai înstiintare sa te duci sa depui bani pentru a avea de unde retrage bacsisul zilnic de 10 euro, consecinta era blocarea cardului de nu mai puteai intra nici în propria cabina….

Am luat un pachet de apa 14 sticle de un litru ce costa 36 euro, altfel o sticla costa 2,90 €, o mica economie si un pachet NET pentru retele sociale 33 euro. Un pachet NET complet costa 105 €. In fiecare seara luam cina la restaurantul à la carte unde am fost repartizata la second sitting! dress code-ul era anuntat cu o seara înainte în Diario di bord pe care dupa doua zile îl primeam în limba româna fiind tradus de ghizii nostri. (grupul era compus din 49 de turisti români si doi ghizi, patronul firmei de turism si ginerele lui).

Apa era gratis doar la bufet, sucul doar la micul dejun, în rest cu plata. De exemplu pachetul Prânz si cina la 237,80 € contine o selectie de vinuri, bauturi racoritoare, bere la draft si apa minerala, servite în pahare, pe durata mesei la prânz si cina în restaurantul principal si la bufet. Pachetul Brindiamo 370,78 €! include nelimitat o selectie de bauturi alcoolice si racoritoare pe care poti sa le savurezi inclusiv în baruri. Iar cireasa de pe tort pachetul Piu’ Gusto 412,80 € mai contine în plus 34 feluri de cocktail-uri alcoolice si non-alcoolice. Din ce mi-au spus colegii de voiaj nu a meritat sa dai atâtia bani…

Chelnerul Henry de origine indiana dupa ce i-am zis ca am colaboratori indieni cu care lucrez pentru Renault a devenit foarte atent cu mine, îmi aseza servetul si îmi aducea sticla de apa minerala San Pellegrino fara sa ma mai taxeze. La serata capitanului am primit sampanie, la serata italiana tort Tiramisu si un mic spectacol cu defilarea chelnerilor si a chef-ului bucatar, artificii si pasi de vals pe muzica italiana cu Henry.

Vasul Costa NeoRiviera face parte din colectia Neo a flotei Costa Cruises. Nava este de mici dimensiuni, construita în anul 1999 si renovata în anul 2013, catalogare 3 stele, ce adaposteste la bord 1727 de turisti si un echipaj format din 500 de membri, 12 deck-uri. Cele doua piscine sunt la deck 11, au sistem de facut bulburuci plus doua jacuzzi. Stewardul schimba zilnic prosoapele de baie folosite, inclusiv prosoapele folosite la piscina. Se poate alege si programul de curatenie cand trebuie sa vina stewardul pentru a nu deranja.

Vasul a fost ancorat în portul Victoria, principalul port al insulei Mahe cea mai mare insula din cele 115 insule ce formeaza arhipeleagul Seychelles. Sunt considerate cele mai frumoase insule din lume cu plaje minunate, cu apa albastru ireal, plante exotice deosebite. Arhipelagul este la 1500 km est fata de coasta estica a Africii si are ca vecini Zanzibar în vest, Mauritius si Reunion în sud, Comoros si Mayotte în sud-vest si Maldive în nord-vest. Fata de punctul nordic al Madagascarului este localizata în nord-est. Are doar 92 000 de locuitori, este statul african cu cea mai mica populatie. Limba oficiala este creola, iar limbile administrative sunt franceza si engleza. Clima tropicala ceea ce înseamna umiditate mare, ti se lipesc hainele de piele.

Jumatate din teritoriu este o rezervatie naturala, locul în care traditiile culinare ale Africii, Europei si Arabiei se întâlnesc într-un melanj unic de condimente, o istorie în care se întâlnesc vechi navigatori, pirati si corsari… Capitanul francez Nicholas Morphy în anul 1756 a dat numele de Seychelles dupa numele ministrului de finante din acea vreme Jean Moreau de Seychelles. Prin tratatul de la Paris, Anglia a preluat insulele în anul 1814 si abia în 1976 Seychelles si-a dobândit independenta de republica în cadrul Commonwealth. Multe obiective din capitala Victoria au nume ca: Independence House, Liberty House, un grup statuar La liberté, … si totusi capitala poarta numele reginei Victoria, exista chiar si o fântâna donata de guvernul britanic în 1994 cu ocazia aniversarii a 40 de ani de la încoronarea reginei Elisabeth ll, cu o statueta a reginei Victoria în vârf. Aceasta replica înlocuieste statuia originala a reginei Victoria care a fost plasata aici în 5 ianuarie 1900 celebrând cei 60 de ani de domnie victoriana. A trecut timpul peste ea, acum este neglijata.

Vremea a fost cam dificila, nori grosi plimbându-se deasupra insulei, cu o ploaie ce nu se mai oprea si cu toate acestea m-am încumetat sa plec la plimbare pe jos pentru a vedea cât mai mult. Am iesit din port si am tinut drumul drept pâna la prima mare intersectie unde am luat-o la dreapta, de aici vedeam nava Costa ancorata în port. O capitala în stil colonial, încremenita în timp. Am ajuns la o alta intersectie de unde se vedea pe dreapta într-un parculet steagul statului Sesel (Seychelles) fluturând pe un catarg la mare înaltime.

Din nou la stânga mers agale prin ploaie sub privirile curioase ale trecatorilor creoli. Cladirile moderne sunt sedii de banci. Am ajuns si in bazar, sunt doar câteva buticuri deschise cu suveniruri. Spre finalul plimbarii ploaia s-a oprit si privesc spre muntele Morne (905 m altitudine) cu vârful înconjurat de o ceata deasa, si cu paduri luxuriante ce sunt protejate facând parte din parcul national. E o zi de duminica cu lume foarte putina pe strada.

Insula Mahe are 28 km lungime si 8 km latime! si au export de vanilie, ton, nuci de cocos, carapace de broasca testoasa, sapun si guano. Insula cu cele mai frumoase plaje e La Digue cu o suprafata de doar 10 kmp, nisip alb fin, turcoaz ireal al apelor oceanului, palmieri, cocotieri si cu o singura localitate, un sat pescaresc La Passe. Aici înca supravietuieste pasarea sanocho (luna-soare-stele) cam aproximativ 100 de exemplare.

A doua zi dupa micul dejun luat pe terasa bufetului având sub ochi apele oceanului si cu ochii pe norii plimbareti am plecat din nou la plimbare pe jos prin capitala Victoria. De data asta fara ploaie. Am vazut si aici oameni necajiti ce adunau peturile din gunoaie.

Se poate lua feribotul (Cat Cocos) catre insula Praslin, La Digue, Silhouette Island, tranfer cu barca sau zbor între insule. Cumparaturi am facut la paritatea 1€= 15 SCR (rupia seychelles) si diferenta de fus orar a ajuns la doua ore fata de Europa centrala. A fost o grija permanenta de a stii ora corecta pentru a nu rata plecarea în excursiile optionale.

Seara la ora 21 vasul NeoRiviera a parasit portul Victoria, ne asteptau doua zile de navigatie pe ocean si apoi sosirea la Nosy Be în Madagascar.

Trimis de Yolanda in 23.02.18 22:41:19
Validat / Publicat: 24.02.18 10:04:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Marea Mediterana Tenerife Funchal

VIZUALIZĂRI: 1197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 arhitectura coloniala

CRY CRY
[25.02.18 22:07:11]

HELO...

[25.04.18 13:53:11]

@Yolanda: Eu in continuare sunt fara glas, imi doresc mult de tot sa fac o croaziera asa incat orice astfel de articol in savurez.

Felicitari, votat cu mare drag.

YolandaAUTOR REVIEW
[26.04.18 06:18:46]

@mishu: e de ajuns sa savurezi prima croaziera, dupa, te îmbolnavesti! iti vei dori sa calatoresti cât mai mult în acest mod!

CRY CRY, mishu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa neoRiviera: