ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2018
JAN-2018
single

Croaziera «Heaven by the sea» cu Costa Neo Riviera – V

Antsiranana - Madagascar

Seara, vasul porneste la drum spre nordul insulei Madagascar la Antsiranana. E weekend, sâmbata 27 ianuarie. La ora 7 dimineata a sosit pilotul care asista personalul navigant cu manevrele de intrare în port, astfel încât sosirea în terminal sa fie la ora 8.

Insula Madagascar este separata de coasta sud-estica a Africii prin strâmtoarea Mozambique, atât de aproape dar parca este la ani lumina.

Independenta este câstigata în iunie 1960 fata de Franta. Dupa acest moment, tara a trecut prin dictatura, crize politice, abuz de putere, cu presedinti ce au permis fortelor de aparare sa traga în multimea demonstrantilor…, lupta pentru putere. Tara este saraca datorita unui complex de factori: guvern corupt ce a furat cea mai mare parte din ajutoarele acordate de alte tari, colonialism economic francez bazat doar pe extractia resurselor ce nu genereaza crestere economica de lunga durata (resursele se epuizeaza), lipsa infrastructurii -a drumurilor, va suna cunoscut?! , agricultura e împiedicata sa se dezvolte datorita lipsei infrastructurii si a poluarii mediului, si un sistem slab de învatamânt- iarasi va suna cunoscut?! Concluzia o trageti singuri.

Aceleasi sfaturi ca la Nosy Be în ceea ce priveste criminalitatea, siguranta în locurile publice. Am fost sfatuiti, daca mergem singuri în oras, sa evitam consumul de bauturi locale, mai ales cele cu gheata datorita standardelor alimentare si igiena diferite fata de Europa. Sa folosim crema de protectie solara cu factor mare de protectie, soarele arde mai tare aici si sprayul tropical antitântari. Si am mai fost rugati sa nu aruncam nici un obiect sau mâncare peste bord pentru a nu încuraja si a atrage barcile localnicilor în apropierea vasului. Dar ei tot vin…

Si de a fi atenti când înotam pe plajele locale deoarece sunt curenti puternici care pot pune viata în pericol.

Antsiranana este situat în nordul extrem al insulei Madagascar, este un golf natural, portul fiind al treilea ca importanta din tara. Este considerat cel mai frantuzesc oras de aici, cu piete aglomerate, cu cele mai frumoase lagune din lume în forma de floare cu patru petale. Legenda spune ca în Libertaria, tara piratilor fondata la sfârsitul sec XVII, fondatorii au proclamat libertatea absoluta a oamenilor, indiferent de religie si rasa. Ce idilic! Orasul este o poarta de intrare spre Parcurile Naturale Montagne d’Ambre si Ankarana.

Din pacate programul croazierei a fost dat peste cap de ciclonul Berguitta si astfel stam doua zile aici în Antsiranana si nu mai mergem si la Tamatave (si acest loc are un trecut colonial francez). Oricum am vazut stilul arhitectural francez colonial în Antsiranana. În port ne asteapta si aici comitetul de primire (e felul lor de primire a oaspetilor…), dansatoarele locale ce vor sa ne transmita voie buna, bucuria de a le vizita orasul, de a strânge un banut. Sunt îmbracate în costume mov si si-au aplicat masca de frumusete (sunt pictate cu alb pe fata). Primii coboara cei ce si-au cumparat excursii optionale, aici nu am luat nici o excursie, nu m-a atras nimic.

Nivelul de trai în insula este scazut, aproximativ 69% din populatie traieste sub pragul de 1$/zi. Urmarea, speranta de viata este mica, de aproximativ 65 de ani, populatia atingând ca numar doar 25 de milioane. Un produs cunoscut este vanilia produsa de un tip de orhidee, un ciclu dureaza aprox doi ani si de aceea sunt asa de scumpe, am sa aflu mai multe în excursia la o plantatie de vanilie în Reunion. Limba oficiala malagasy si franceza. Aproape jumatate din copii din Madagascar sub vârsta de cinci ani sunt subnutriti.

Clima permite dezvoltarea bacteriilor si virusilor, apar boli tropicale, chiar ciuma! în secolul 21, a fost o epidemie de ciuma între august 2017 si oficial încheiata pe 3 ianuarie 2018 pe motiv ca în ultimile 3 luni nu a mai aparut nici un caz. Oricum exista o teama în suflet…

Alt rând de dansatoare, de data asta îmbracate în rosu. Am coborât de pe vas la o plimbare prin oras, vedem arhitectura franceza de tip colonial cu cladiri mai bine întretinute, altele neîngrijite, altele în paragina. Lume foarte putina pe strazi, ne-am întâlnit mai mult cu patrule din jandarmeria locala ce defilau cu mitralierele de gât!! Ce soc!

Doar magazinele de suveniruri sunt deschise, am trecut si pe lânga un hotel de 4 stele «Le grand hotel», o nota discordanta în peisaj, si pe lânga un vânzator de rate ce voia sa ne vânda neaparat ratele lui… ne întâlnim cu o alta patrula de jandarmi, ajungem într-o piata cu suveniruri, de fapt e piata din fata primariei unde niste tineri fac repetitii la dansuri. A doua zi aveam sa-i revad pe chei în fata vasului NeoRiviera în spectacolul pe care l-au dat pentru turistii de pe Costa.

Taxiuri galbene pe strada, sunt masini vechi, întâlnim o femeie frumoasa cu 6 copii, nu cred ca toti sunt ai ei, ne oprim si facem poze, 3 fetite si 3 baietei haiosi, veseli ca sunt vedete la pozat! Din limba malagasy stiu doar un cuvânt nosy= insula, poate ea întelege un pic franceza dar zâmbeste mereu. Alta patrula cu mitraliere, am început sa ma obisnuiesc cu prezenta lor, le zâmbesc, le fac poze, nu comenteaza.

A doua zi nu mai cobor de pe vas, e duminica. Ma relaxez la piscina. Dupa ora 12 au început sa se adune o multime de oameni (de unde au aparut atâtia?) pe colina din fata portului, în jurul unei statui, am aflat doar ca e o sarbatoare locala, au început sa se adune si dansatoarele, cântaretii si tinerii dansatori în fata vasului. Au început o coregrafie interesanta, dansau si cântau, tinerii se rupeau si în ritm de break dance, câtiva politisti supravegheaza totul, tot show-ul a durat pâna la plecarea vasului din port la ora 19. NeoRiviera a salutat orasul si locuitorii ei tragând sirena, 5 sunete grave s-au auzit prelung. Peste doua saptamâni va sosi acelasi vas în port dar cu alti turisti.

Urmeaza doua zile de navigatie pe ocean, cu relaxare la piscina cu o carte în brate si la teatrul cu spectacole tip Broadway- au avut spectacole bune. Apoi urmeaza insula Reunion, teritoriul de peste mari al Frantei sau cum spunea ghidul teritoriul aflat la ultra periferia Europei….

Trimis de Yolanda in 23.03.18 09:51:52
Validat / Publicat: 23.03.18 11:01:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 1019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P36 serata italiana, Henry are un papion cu culorile Italiei