ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2018
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
NOV-2018

Cea mai frumoasa vacanta (1)

Dupa ce ne-am intors de la intalnirea AFA de la Alba Iulia tot cu gandul la calatorii am gasit o oferta interesanta de croaziera. Era o croaziera de repozitionare care pleca din Venetia si ajungea in Maldive de 23 de zile.

Am studiat itinerariu, pretul si pana la la inceputul lunii aprilie ne-am hotarat si am platit 20% din prêt.

Vasul pe care urma sa petrecem 23 de zile este Costa neoriviera un vas nu foarte mare care face parte din linia Costacruise. Vasul are o capacitate de 1240 de pasageri si a fost renovat in 2013.

De fapt ce m-a atras la aceasta croaziera nu a fost vasul ci itinerariu: Venetia – Bari - Corfu - Kalamata - Atena- Santorini - Creta - 2 zilenavigare pe mare prin Canalul de Suez - Aqaba (Iordania) - Eilat (Israel) - 4 zile de navigare - Salalah - 1 navigare - Muscat - 3 zile navigare - 2 zile Male in Maldive unde am debarcat. Si pentru ca ajungeam in paradis am hotarat sa luam cazare aici cateva zile.

Dupa ce am achizitionat croaziera am inceput sa cautam bilete de avion si cazare pentru destinatia initiala si finala. Am luat cazare pentru o noapte la Venetia ca sa nu avem probleme la imbarcare.

Cazarea am luat-o aproape de Piata Roma unde ne lasa masina de la aeroport dar nu am stiut ca podul care trebuia traversat avea trepte si nu putine doar 52 de trepte la urcat si 52 de trepte la coborat. Va dati seama cu bagaje in doua geamantane pentru 30 de zile, cum am trecut podul doua zile la rand.

Dupa ce am stabilit cazarea la Venetia am inceput sa cautam si o cazare in Maldive, am zis sa fie pe o insula dar sa nu ne coste cazarea mai mult decat croaziera. Ajutorul a venit tot de la Afa unde am gasit niste referinte foarte bune pentru o cazare in insula Hurra la o pensiune unde ne-am simtit minunat.

Dupa aceea am rezervat cazarea, in vara am luat si biletul de avion de la Male la Bucuresti si la inceputul lui septembrie pe cel catre Venetia.

Pentru ca treceam prin Iordania si Israel am hotarat sa iau si doua excursii dupa vas una la Petra care a durat 8 ore si una la Ierusalim care a durat 14 ore, am plecat cu autocarul si ne-am intors cu avionul.

Noi am achizitionat cabina interioara classic la puntea 8, in luna martie cand am platit avansul nu mai erau decat cateva cabine interioare.

Cabina interioara clasic presupune bauturi (apa, vin, bere, sucuri) la pranz si cina la restaurant sau la bufet. Pentru ca in urma cu trei ani am mai fost intr-o croaziera cu Costa si atunci ne-am inscris in Club Costa, am aflat ca avem statutul de coral care presupune 2 sticle de spumant si una de apa in cabina la imbarcare si cate un cadou, la cafenea am avut doua cafele gratis si niste prajiturele si membrii costa club au fost invitati la petrecerea capitanului.

Atmosfera pe vas a fost deosebita, poate cu exceptia unor italieni foarte galagiosi, mancarea a fost deosebita am mancat mult peste si fructe de mare, am intalnit romani dar care erau de mult plecati din Romania si am legat prietenii.

Urmeaza sa va povestesc in continuare ce am vizitat in fiecare port in care am oprit.

Trimis de mariana07 in 14.12.18 19:54:58
Validat / Publicat: 14.12.18 20:47:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Venetia

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[14.12.18 22:15:38]

Pentru ca tocmai ce m-am inscris la o croaziera cu Costa, pot spune ca daca ai cabina clasic nu ai decat apa, cafea, ceai si lapte la dozatoarele de la bufet in timpul meselor la bufet, si in plus sucuri la bufet doar dimineata.

Voi ati avut pachetul de bauturi "Pranz si cina" care cuprinde vin, bere si sucuri la pahar in timpul pranzului si cinei, si la bufet si la restaurant, la pretul de 187 eur de persoana si 88 eur de copil, (doar cu sucuri), cel putin asa e la croaziera mea.

Am fost si eu cu Costa in 2014, m-am inscris in club, dar iti retrag punctele de pe card dupa 3 ani si am ajuns iar la nivel de baza. Prin urmare, nu imi fac sperante sa primesc vreun cadou, probabil doar invitatia la cocktail pentru membrii clubului.

In Venetia la ce hotel ati stat o noapte?

Am stat si eu vara aceasta la un hotel, despre care nu am scris pentru ca nu il recomand. Sau poate ca ar trebui sa scriu, pentru a fi evitat.

Pe scara cu multe trepte sunt niste hamali care se ofera sa iti care bagajul, dar nu stiu daca nu dispar cu el, pentru ca par dubiosi. Cand am refuzat serviciile lor in limba engleza, ne-au injurat pe limba noastra.

As mai vrea sa intreb cum e cu cafetiera din cabina. Ce fel de cafea pui in ea, iti dau pliculete sau cutiute, pe care le platesti, sau cum?

Astept cu nerabdare continuarea impresiilor.

mariana07AUTOR REVIEW
[15.12.18 08:30:43]

@dianamea: Nu cred ca a meritat pachetul de băuturi, diferența de preț pentru 2 persoane a fost de 250 de euro si nu am băut de banii aceștia. Cafetiera din cabina era cu pastile, dar doar primele doua au fost gratuit si la următoarele ne-au taxat. Hotelul in care am stat se numește Universo & Nord. Este foarte aproape de gara si este ok pentru tranzit, dar ghinion nu are lift.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[02.01.19 01:18:16]

@mariana07: Am t l de CostaClub am, nivelul Aquamarine. Daca nu ai mai fost niciodata cu Costa ai nivelul Ambra cu zero puncte. Intrucat am mai fost, dar au retras punctele pentru ca au trecut mai mult de 3 ani, am nivelul Aquamarine cu 1 pct. Beneficiile sunt: o sticla de apa in cabina, invitatie la CostaClub Cocktail si o poza gratis, ciocolata la seara de gala, si cadou de sfarsit. Ambra are cadou de bun venit, Aquamarine nu.

mariana07AUTOR REVIEW
[03.01.19 09:07:11]

Vezi ca in 2019 au schimbat modul de acordare a punctelor, dacă intri pe site-ul lor vezi care sunt noile condiții.

dianamea, mariana07
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa neoRiviera: