ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
MAR-2017
single

Xujiahui - Shanghai

Greu de scris si pronuntat mai usor de vizitat-districtul Xujiahui (Xuhui) din Shanghai. Centru cultural, universitar si comercial (cu zgarie nori) si o urma de crestinism in prezenta Catedralei Sf Ignatius m-au facut sa-mi programez o vizita in acest cartier aflat la 9 statii de metrou distanta fata de locul de cazare si centru, biletul normal de subway in loc de 3 rmb a crescut la 4 rmb (2,4 ron).

Istoria districtului Xuhui

Numele de Xujiahui provine de la Xu Guangpi (1562-1633) savant, astronom, matematician, agronom si convertitor al chinezilor la crestinism. Omul atat de multilateral dezvoltat merita un parc si un obelisc denumit dupa numele lui, parc pe care l-am vizitat si il voi descrie in articol.

Cu ajutorul chinezilor convertiti la crestinism precum si congregatiei religioase catolice originare din Franta Society of Jesus zona a inceput sa se dezvolte, s-a construit catedrala Sf Ignatius, scoli, manastiri, orfelinate, observatorul astronomic, biblioteci universitatile Xuhui, Aurora, Jiao Tong, Fudan, si alte institutii importante. Pana la razboiul civil chinez in mare parte aceasta zona a fost controlata de biserica catolica. Dupa razboi venind comunistii la putere multe proprietati a bisericii au fost nationalizate (ca si la noi dupa 1948). Iar obiceiul comunistilor chinezi de a construi fabrici multe a dat roade si aici in acest cartier, in prezent tot Xujiahui pe langa cartier industrial, district financiar cu zgarie nori si rezidential este un imens Mall (care este compus din numeroase Malluri) este locul preferat si renumit al chinezilor de a cumpara electronice si gadgeturi electronice (bineinteles produse tot aici) Nici numeroasele parcuri frumos amenajate nu lipsesc de aici.

Vizita si descrierea obiectivelor turistice

Dupa ce am iesit din gura de metrou statia Xujiahui (linia 1 rosie) am ajuns pe bulevardul Hongqiao Road. Am luat-o catre zgarie norii mai mici (de fapt doar niste cladiri inalte de 30-40 etaje) al districtului financiar Xujiahui. Stiind ca catedrala se afla aici am cotit spre Caoxi North Road si dupa 200m am dat de Sf Ignatius.

Catedrala catolica Sf Ignatius

Catedrala se acceseaza dinspre Caoxi North Road iar aleea care duce pana acolo este Puxi Road. In apropiere am descoperit gura de metrou exit nr 3 tot de la linia nr 1 (deci puteam sa vin direct aici dar nu m-a deranjat am observat imprejurimile inclusiv cladirile inalte) Catedrala a fost construita in anul 1851 in stil gotic. Dupa revolutia culturala si venirea comunistilor chinezi la putere catedrala a avut viata grea in anii 60 chiar a fost mutata o distanta scurta pentru a face loc proiectelor rezidentiale (si in prezent sta asa intre blocuri) interiorul a mai suferit vandalizari, dar si renovari. Asa am gasit-o si eu plina de schele pana sus muncitorii lucrau iar accesul nema. Fiind un infochiosc in apropiere chinezoaica de acolo mi-a explicat ce se mai poate vedea in acest district, iar daca doresc sa ma rog se afla un altar in cladirea diocezei catolice langa biserica. Nu m-a incalzit deloc acest indemn am venit atatia km si nu pot sa vizitez, o sa atasez pe langa pozele mele inca 2 foto nevotabile una cu biserica fara schele si una din interior. In interior incap 3000 enoriasi. Ca si curiozitate Steven Spielberg a filmat aici in pelicula Empire Of The Sun. Dupa parasirea zonei am luat-o pe Nandan Road si dupa ce am trecut de Shanghai Sport Hotel (ca si reper pt gasirea parcului) am observat parcul Xu Guangpi

Parcul memorial Xu Guangpi

Parcul Xu Guanpi (comunistii i-au dat numelede Nandan Park dar in prezent s-a schimbat inapoi) nu este mare suficient pentru un parc memorial intre blocuri. Nu lipsesc gradinile de piatra, lacurile, rauletele si podurile, statuile, memorialul Xu Guangpi, zona verde care contine si destui palmieri, aleile, bancile, locul de joaca pentru copii si pentru adulti pt baschet. De pe trotuar urcam pe niste scari si trecem de o poarta cu stele asemanatoare ce am vazut la Sacre Way din Beijing. Si chiar daca in miniatura am vazut si aici Aleea Animalelor ce-i drept numai vreo 2,3 elefanti, camile, boi si bineinteles dragonul mitic. In capatul aleeii gasim obeliscul lui Xu Guangpi care nu este altceva decat o cruce inalta de marmura scriind chinezeste pe el probabil numele, iar jos pe soclu un text in latina. Nestiind nici chineza nici latina am luat-o pe aleile parcului si am observat ca numerosi chinezi adulti si copii savureaza ziua insorita. La iesire langa lac am observat muzeul.

Xu Guangpi Memorial Hall

Muzeul deschis in memoria lui Xu Guanpi descris la inceputul articolului se afla pe coltul parcului la intersectia cu strada Wending Road. In interior gasim exponate, descrieri despre viata si activitatea sa. Intrarea este libera. Iesind din muzeu si plecand pe strada Wending Road am trecut printr-un cartier rezidential care parea putin mai exclusivist Oriental Manhattan. intre cladiri am observat si gradini decorative, iazuri iar imprejmuirea avea ca dotare in varf 3 randuri de sarma tip gard electric cu pictograma, inscriptiile si semnalele luminoase aferente. Ajungand inapoi in Hongqiao Road am vazut universitatea.

Xuhui High School

Universitatea din Xuhui isi are originea in 1850, a fost fondat de catre calugarii jesuiti. In afara de cladirea Choongsi observata de mine deoarece fatada se afla la bulevardul Hongqiao in prezent mai sint urmatoarele cladiri in componenta scolii: Zhongde Building, Shangxue Buiding, si Lixing Building.

Imprejmuirea universitatii ca la orice institutie care se respecta in China este la fel: garduri inalte, sarma electrica in varf cu semnalizarile de rigoare. Si paznici cat cuprinde.

Observatorul Siccawey

Observatorul astronomic a fost construit in anul 1908 de catre iezuitii francezi. A servit mult scolii si universitatii. In prezent este statie meteo. Am observat si aceasta cladire in drumul meu si mi-am imaginat dupa o fotografie veche gasita pe net unde a fost turnul original pe care urcau studentii si profesorii sa observe aceasta lume indepartata, universul. Turnul in prezent nu mai exista dar cladirea a pastrat in mare parte arhitectura originala.

Alte obiective din Xuhui care merita vizitate: Xujiahui Park, este un parc public mult mai mare decat Xu Guangpi Park, campusul universitar Jiaotong University Xuhui Campus, biblioteca Zikawey, stadionul imens si semiacoperit Shanghai Stadium incap 56000 persoane. Jocurile olimpice au fost tinute aici.

Multumit de ceea ce am vazut si aflat despre aceasta zona nu prea cunoscuta turistilor care viziteaza Shanghaiul m-am indreptat inapoi spre statia de metrou Xujiahui pentru a continua vizita metrolopei chineze. Rog si WM sa ataseze, multumesc

Trimis de AZE in 07.06.17 23:00:34
Validat / Publicat: 08.06.17 08:24:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 1301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Altar in interiorul cladirii de birouri

[08.06.17 08:24:30]

[08.06.17 09:33:33]

@AZE: Un oras minunat si pe care mi-as dori sa il revad. Felicitari, votat cu mare drag.

AZEAUTOR REVIEW
[08.06.17 20:28:43]

@mishu: Multumesc

Un oras pe care si eu as dori sa-l revad. Firma unde lucrez are o fabrica langa Shanghai. Dar sansele sint aproape zero sa merg acolo in interes de serviciu. Sint altii mai mari...

In martie cand am vizitat Turnul Shanghai de 632m atunci cand asteptam liftul sa ma urc din liftul care a coborat tocmai a iesit bossul meu din Germania care detine toate fabricile si am dat nas in nas de el. Ce zici de asta ce mica e lumea asa-i?

[08.06.17 22:54:24]

@AZE: Nu se stie niciodata ce ne rezerva viata, astfel incat nu ne ramane decat sa asteptam.

AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: