ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
MAR-2017
single

De la Peoples Parc pana la Bund pe Nanjing Street

Dupa vizita Shanghai Museum am luat-o spre Peoples Parc (Parcul Poporului) si Peoples Square (Piata Poporului) iar dupa vizita acestora am luat-o spre Bund pe Nanjing Street cea mai lunga si renumita strada comerciala. Atat parcul cat si zona comerciala a fost o experienta faina, revenind ulterior pe Nanjing Street inca de 2 ori.

Este o zona turistica neaparat de vazut, de asemenea am observat multi turisti ne-asiatici, am auzit de cateva ori si limba romana vorbind pe aceste zone pietonale comerciale.

Peoples Parc (Parcul Poporului)

Acest parc public fondat in 1952 si atat de indragit de catre localnici si turisti se afla in districtul Huangpu imediat langa una din gurile de metrou unde se intalnesc liniile 1,2 si 8 (Peoples Square Station) Coordontele GPS sint 31°13′56″N 121°28′23″E. Se poate ajunge in zona cu metrourile mentionate anterior plus autobuzele 20,37,330,921,451,454,108,167,312,318,518,537,930,980,18,49,167.

Un scurt istoric ne arata ca parcul a fost amenajat pe terenul aferent cladirii Shanghai Race Club Building (cladire care a gazduit si Shanghai Museum o perioada) Parcul este inconjurat de zgarie nori si cateva cladiri de un interes major turistic cu ar fi Shanghai Museum, Shanghai Grand Theatre, Shanghai Urban Planning Exhibition Hall, Museum Of Contemporary Art.

In afara de destinatia bine definita aceea de recreere sint cateva locuri in parc care merita vazute.

Lotus Pond sint iazurile cu nuferi, amenajate chinezeste adica cu alei, poduri, podulete, gradini de piatra, pavilioane, insulite.

Antartic Stone este o alta atractie, este vorba de o stanca de 1,7m adusa de catre cercetatori chinezi cu ocazia expeditiei la Polul Sud in 1982. Parcul de distractii este o alta activitate de omorat timpul liber celor mici si mari pe aici.

May Thirtieth Movement Memorial este un complex de sculpturi realizat in 1985 in amintirea miscarii antiimperialiste din 1925 luna mai. Sculpturile sint realizate din bronz, inox si granit. Personal am petrecut aproximativ o ora in acest parc, m-a impresionat din nou amenajarea si intretinerea aproape perfecta a parcului. De si vizita mea a avut loc la o ora la care inca se lucreaza din plin in China (vineri amiaza, dar sambata si duminica cu ceva exceptii este weekend si la ei)) parcul a fost plin cu pensionari, tineri si elevi care tocmai au iesit de la cursuri. Ca si evenimente in parc in afara de cele organizate cu ocazia sarbatorilor nationale am aflat prin intermediul unui site 2 evenimente foarte interesante. Primul eveniment l-am gasit extrem de interesant, se numeste Marriage Market (Targ de Casatorii) si se organizeaza in weekend. Este vorba mai mult sau mai putin serios de o socializare intre parintii unor viitori miri, se schimba date personale, se povesteste despre hobbyuri, ocupatii, etc. Personal nu am vazut deoarece am fost vineri dar am vazut locul din parc inscriptionat acolo unde se organizeaza. Celalalt eveniment ceva mai putin interesant English Cornerdar m-a impresionat se orgnizeaza duminica si este vorba despre socializarea populatiei chineze in special tineri cu turisti straini predominant englezi cu scopul precis de a invata engleza. Citind despre acest eveniment din acest parc (pentru ca in parc nu am vazut nici un marcaj, inscriptie despre asa ceva) mi-am dat seama ce ambitiosi sint tinerii chinezi, in legatura cu aceasta mai am de facut doua observatii: ghizii nostri vorbeau perfect engleza, iar foarte multi tineri cu care am interactionat pe strada cautand o informatie sau o adresa vorbeau muuult mai bine ca mine engleza. Cealalta observatie este in legatura cu afise lipite sau mobile (afise purtate de persoane) pe care scria: learn english=life better, adica invata engleza si o vei duce mai bine, cel putin turistic vorbind este perfect adevarat)

Peoples Square (Piata Poporului)

Este o piata publica imensa ca marime. Terenul apartinea tot Shanghai Race Club iar inainte de 1949 se organizau curse de cai pe acest hipodrom. Dupa nationalizare piata a fost folosita predominant ca loc de demonstratii in zilele de sarbatori comuniste. In vestul pietei incepe Nanjing Road prima cea mai renumita strada comerciala si la est Huaihai Road o alta strada comerciala destul de renumita si ea. Inca un lucru interesant descoperit despre Piata Poporului este ca de aici se masoara distantele din orasul Shanghai adica este un fel de zona zero al metropolei chineze. Si Primaria Shanghai isi are sediul aici in aceasta piata.

Nanjing Road

Strada comerciala predominant pietonala face legatura intre Peoples Square si Bundul de pe malul raului Huangpu. Are o portiune estica (Nanjing Road Est) si o portiune vestica (Nanjing Road West)

Istoria acestei strazi incepe undeva in 1845, si se dezvolta continuu asa ca in prezent se gasesc pe fatadele cladirilor nume precum Gucii, Prada, Rolex, Bvlgari, Dior, Armani, Sephora, Levis, Calvin Klein, si lista lunga poate continua mult si bine. Citind despre istoria locului am aflat despre distrugeri cauzate de razboi, bombardamente, o intamplare foarte grava a avut loc in 1937 cand armata japoneza a distrus cateva cladiri comerciale omorand 600 de oameni si ranind alti 400.

Din punct de vedere personal am avut 3 experiente, adica 3 plimbari pe Nanjing Street. Prima impresie am facut-o pe fuga cu ocazia vizitei ghidate. A doua impresie calm si observand foarte multe atunci cand am venit dinspre Piata Poporului pana la Bund. Iar a treia vizita a avut loc cu 2 ore inainte de decolare catre casa asa ca aceasta zona a fost ultima vazuta in China inainte sa cobor in gura de metrou Peoples Square Station. O imensitate de oameni amestec cetateni-turisti se vede atat ziua cat si seara, chiar este nevoie de politisti care dirijeaza circulatia pietonilor pe trotuare (asta chiar numai in China am vazut-o) Pe partea dinspre Bund sint majoritatea magazinelor cu electronice, multimedia in special iar in zona pietonala catre Peoples Square magazinele ofera mai mult bijuterii, parfumuri, moda. Trenulete ca la noi te plimba in zona pietonala daca se doreste, se pot inchiria biciclete, sint fotografi care iti fac selfie profesional daca vrei. Daca in Shanghaiul vechi am fost abordat aproape permanent cu ceasuri elvetiene ieftine (si contrafacute) aici am fost abordat aproape in permanenta de doamne (sau persoane de legatura) care ofera masaj. Vazand ca sint singur si ca refuz masajul, a urmat precizarea: masaj erotic, vazand ca nici de aceasta data nu are succes a inceput sa ofere mai pe ocolite alte servicii (...) La un moment dat (dupa vreo 20 de abordari refuzate de la diferite persoane) a inceput sa ma deranjeze fenomenul si mi-a venit o idee, filmand pe Nanjing Street aproape in permanenta pur si simplu am indreptat camera catre persoanele respective, sa vedeti ce repede au plecat de langa mine, asa am scapat cat de cat de ei.

Daca sinteti intr-un circuit iar Shanghaiul va fi una din destinatii, in mod sigur ghizii va vor aduce si aici. Recomand si eu zona atat din punct de vedere turistic cat si comercial (se pot face cumparaturi)

Rog WM sa ataseze acest filmulet la inceput, multumesc

Trimis de AZE in 20.06.17 23:40:38
Validat / Publicat: 21.06.17 07:45:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 1439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Un strat de flori perfect

[21.06.17 07:45:16]

doinafil
[21.06.17 11:35:41]

Uite că prind şi eu un "start vot"!

Parcul Poporului din Shanghai nu seamănă deloc cu parcurile noastre. Pare, mai degrabă, un spaţiu întins de promenadă şi cumpărături. Poate pe unii îi relaxează cumpărăturile! Eu prefer plimbarea pe alei sau odihna pe o bancă, cu o carte preferată de citit.

Referitor la acele "oferte de masaj" vă cred că v-au agasat!

Am păţit şi noi asta anul trecut, în Santorini, pe plajă. Mai nou am văzut că se practică şi pe litoralul nostru!

Vă felicit pentru ce-aţi văzut, scris, şi pentru pozele reuşite!

Am votat cu convingere.

Să aveţi vacanţe frumoase în continuare!

AZEAUTOR REVIEW
[21.06.17 12:08:42]

@doinafil: Multumesc

Articolul de mai sus descrie atât parcul, piata poporului cat si zona comerciala, fotografiile fiind făcute in toate aceste zone. Uita-te de ex la p8,9, sau 10 si o sa vezi parc ca la noi, sînt si banci si zone mai linistite unde se poate citi o carte revista sau butona in liniste. Eu am trecut de exemplu pe o alee din parc unde nu am întâlnit nici un chinez era ca intr-o pădure, dar sînt si zone unde sînt multi pe un mp, vezi de ex poza in care joaca pensionarii table, sah, etc.

Personal totul am găsit foarte interesant din acest motiv si eu sa povestesc cate ceva si sa pun nr foto maxim admis (deoarece sînt locuri pe care nu le vezi in fiecare zi)

Alex_Macedo
[21.06.17 13:35:29]

@AZE:

Mi-a PLĂCUT, AZE!

Ești bine pus la punct cu toate cele. Sper să ajung și eu ca să pot spune: A nimerit orbu' Shanghai-ul!...

La mai multe, AZE!

[23.06.17 17:00:04]

@AZE: Ce sa spun, cu fiecare articol pe care il postezi mi-e din ce in ce mai tare dor de China, pe care acum as vedea-o sigur cu alti ochi si daca as si vizita-o ca si turist as fi si mai incantata.

Referitor la parcurile lor, pentru mine a fost o incantare sa ma plimb prin acele parcuri oricat de agglomerate ar fi fost ele si aici trebuie sa tinem cont de marimea oraselor din China si atunci vom intelege de ce sunt atat de agglomerate. Pe de alta parte lor le place sa iasa in aer liber si atunci normal ca sunt de toate varstele in parc si au diferite activitati.

Indiferent de marimea orasului ii vezi iesind in parc fie zi fie seara, facand exercitii sau dansand, cantand sau pur si simplu ca sa admire ceea ce se intampla in jurul lor.

Pentru mine era o adevarata relaxare sa ma plimb printre ei si sa-i simt atat de relaxati, bucurandu-se de ceea ce fac.

Cat despre limba engleza, sa zicem ca ai avut ceva noroc si de ce spun asta pentru ca in ultima vreme incearca tot mai mult sa invete limba engleza, deoarece pana acum cativa ani de abia la liceu incepeau sa invete limba engleza, dar acum in orasele mari se incepe engleza din primele clase, dar in orasele mici/ sate de prin clasa a V-a. Am avut surpriza ca fiind in audit acolo sa ma lovesc de necunoasterea limbii engleze la persoane tinere de 23-27 ani.

Ei incearca in continuare sa-i tina in frau cu multe si nu pot sa nu-mi aduc aminte cat de surprinsi au fost 2 tineri care ne-au insotit intr-o plimbare cand au aflat ca in Europa mergem dintr-o tara in alta doar cu Cartea de identitate.

Limitarea accesului lor la informatii se simte in continuare prin lipsa de acces la retelele de socializare si multe altele.

Insa incet si sigur si in felul lor se dezvolta foarte mult pentru ca li se impune disciplina si sunt si ambitiosi.

Cum insa deja cred ca am plictisit cititorii lansez deja cunoscuta mea placa, spusa insa din suflet:

Felicitari, votat cu mare drag.

Alex_Macedo, AZE, doinafil, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: