ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
MAR-2017
single

Lujiazui - Manhattanul Chinei

Am crezut ca am ajuns din nou in Manhattan, chinezi si pe aici si pe dincolo, dar prezenta a mai putini negri plus forma cladirilor da verdictul final = ma aflu in China, cartierul modern Pudong cu zgarie norii sai de pe malul estic al raului supermurdar Huangpu.

Ce este si de cand a aparut Lujiazui?

Lujiazui este zona de peninsula formata de catre raul Huangpu si inainte de anii 1980 de pe Bund nu se vedea deloc peisajul din prezent. Era o zona de case, blocuri si fabrici. Dupa anii 80 statul chinez a schimbat destinatia acestei zone din Pudong devenind un cartier financiar cu foarte multe sedii de firme, banci deci predominant cladiri de birouri dar in acelasi timp si hoteluri, centre comerciale, si cladiri destinate agrementului. Suprafata Lujiazui masoara 31 kmp. Numele Lujiazui provine de la o personalitate pe numele Lu de pe vremea dinastiei Ming.

Asa ca in prezent Skylineul vazut de pe Bund a devenit un peisaj care apare in fiecare pliant/blog turistic iar acest skyline vizitand zona din umbra zgarie norilor ofera cateva atractii turistice.

Cum ajungem in Lujiazui daca nu sintem cazati in zona?

Mijlocul de transport in comun numarul 1 adica Metro Shanghai o recomand cu incredere in zona Lujiazui cu statia cu acelasi nume se va opri metroul verde adica linia 2. Cum iesim din gura de metrou deja stam la umbra zgarie-norilor. Din punct de vedere rutier ca sa traversam pe sub raul Huangpu cele 3 tunele se numesc Yan, an East Road Tunnel, Renmin Road Tunnel si Fuxing East Road Tunnel. Autobuzele cu care putem ajunge aici din alte zone ale Shanghaiului sint cu numarul 82, 85, 795, 870 si 996. Daca turistul tocmai a vizitat Bundul si vrea sa vada si Lujiazui in afara de folosirea metroului poate sa mearga cu feribotul superieftin si sa admire peisajul de pe apa, sau va folosi Bund Sightseeing Tunnel, un tunel subacvatic care se va traversa in niste vagonete cu peretii de sticla iar in timpul traversarii va beneficia de niste efecte audio-vizuale de exceptie. Distractia traversarii prin tunel costa 50 rmb (30 ron) iar ferry simbolic 2 rmb (1,2 ron)

De ce merita sa mearga turistul pana in Lujiazui?

In afara de vizita zgarie norilor din exterior folosind pasajele suspendate cu destinatie circulatie pietonala/facut selfie personal sau cu ajutorul comerciantilor dotati cu toate cele inclusiv monitor in care sa te vezi daca iti place sau nu/selfie miri in care miresele apar in hainele traditionale de culoarea rosie, sint cateva obiective tursitice de vazut/vizitat contra cost. Sa incepem cu cele vizitate de mine cel putin cel mai inalt turn Shanghai Towercu deschiderea observatorului in 2016 august, turn la care eu i-am dat porecla sarpele si nu degeaba acest turn intors sepuieste pana la 632m. Pe langa sarpe mai gasim WFC Tower (World Finaciar Center Tower) si Jin Mao Tower un turn la care elementele arhitecturale moderne sint combinate cu arhitectura traditionala chineza. Acest trio de zgarie nori le-am descris deja aici

In schimb cel mai popular dar nu si cel mai inalt turn este Oriental Pearl Tower , un turn de televiziune construit in doar 3 ani (1991-1994) cu o inaltime de 468m. Avand o arhitectura complet diferita fata de zgarie norii obisnuiti are doar 14 nivele cel mai inalt nivel tot cu destinatie de observator fiind la 350m. Forma atipica diferita fata de alte turnuri de televiziune vazute de mine imi da senzatia ca in fata mea se afla o racheta pe un suport si urmeaza sa-si ia zborul in cosmos. Iar la lasarea intunericului atunci cand turnul se imbraca in diferite culori in special culoarea roz acea senzatie ca va pleca in spatiu este si mai intensa. De fapt sferele rachetei gazduiesc observatoare, restaurant, hotel (in sfera cea mare) muzeu, magazine si multe altele. Dar de fapt ce tot povestesc eu aici care a vazut OPT doar de afara, avem un utilizator AFA mishu care a fost in turn impresiile ei aici: vezi impresii. Preturile de intrare difera in functie de ce vrea sa vada turistul, 1,2 sau toate sferele, inclusiv muzeul din incinta asa ca se pot scoate din buzunare intre 120-220 rmb. Si chiar daca tot pachetul (sferele + muzeul) costa mai mult decat urcarea in Shanghai Tower (cel mai inalt turn din China si cel mai inalt observator din lume-180rmb) aici am vazut cozi de speriat si nu acolo, asa mi-am dat seama cat de popular este OPT.

Shanghai Ocean Aquarium este un alt obiectiv pentru care merita cateva ore bune de sacrificat pentru vizita. Nu de alta dar pe langa faptul ca este cel mai mare acvariu de acest gen din Asia si are un tunel subacvatic de 155m lungime din sticla prin care turistii pot sa vada lumea oceanelor este singurul din lume care are o zona destinata Chinei (pe langa oceanele lumii plus zonele polare) Programul este 9.00-18.00 un bilet de adulti costa 160 rmb.

Pentru turistii obisnuiti cu shoppingul recomand Super Brand Mall, o cladire aproape de OPT si malul raului Huangpu unde pe suprafata de 250000 mp vom gasi de toate pentru toti. Intrand in burta acestui balaur comercial cu 13 capete (a se intelege nivele) am fost uimit (din nou) de ce sint in stare chinezii astia sa faca.

Si pentru ca districtul Lujiazui l-am asociat cu Manhattan de ce nu, am facut un mini top zgarie nori si aici:Asa ca dupa Shangai Tower (632m), WFC Tower (492m), OPT Tower (468m), Jin Mao Tower (421m) urmeaza One Lujiazui (269m), BoCom Financial (265m), Shanghai International Financial Centre (260m dar sint doua ca gemenii), Bank Of Shanghai (258m), Bank Of China Tower (226 m), World Finance Tower (212m), Shanghai Sen Mao Building (203m) si Aurora Plaza (185m).

Un loc deosebit in Lujiazui este pasajul pietonal in forma de cerc montat deasupra unui giratoriu rutier cu raza foarte mare aproape de OPT si malul raului Huangpu. De aici pleaca si celalalte pasaje suspendate care fac legatura pietonala cu alte zone din Lujiazui. Pentru urcat pe aceste pasaje sint numeroase scari rulante in aer liber. Aici se fac cele ma mult selfiuri indiferent daca sint turisti, localnici, miri sau cu alte ocazii, si la fotografi le merge bine am observat, chinezii in general fac foarte multe poze si multi folosesc trepiedul inclusiv ziua.

Promenada de pe malul raului Huangpu este un loc mai putin populat decat Bundul de si se afla visavis de acesta. Aici predominant se face sport, se merge pe bicicleta, am observat si un santier pentru extinderea promenadei in aceasta parte din Lujiazui. Tot aici am observat singura pisica vazuta in China, a fost foarte speriata si vazandu-ma s-a ascuns imediat in tufe, probabil nu stia ca eu nu mananc pisici ci le dau de mancare la pisici.

Atat am reusit sa vad si sa povestesc despre Lujiazui, acest ultim articol despre China, rog WM sa ataseze, multumesc

Trimis de AZE in 26.06.17 00:16:07
Validat / Publicat: 26.06.17 08:17:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 1758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Un giratoriu superb

webmasterX [26.06.17 08:16:54] »

mishu [26.06.17 08:40:55] »

@AZE: Nu stiu daca sa ma bucur sau nu ca inchei seria China. M-am intristat deoarece ai avut o serie minunata si care mi-a aratat cat de multe as fi putut sa vad daca as fi fost ca turist acolo, insa atunci in nici un caz poate ca nu as fi fost atat de atenta ca acum cand AFA si-a pus amprenta atat de puternic asupra mea.

Ma bucur doar pentru ca simt un ghimpe in suflet cu fiecare articol citit despre China.

Iar orasul Shanghai atat de putin cat am putut sa vad mi s-a parut extraordinar.

Multumesc ca m-ai pomenit in articol, pentru mine alegerea OPT a fost data de limitarea timpului si atunci am considerat ca este mai reprezentativ si nu am ezitat nici o secunda si as face-o din nou alocandu-i mai mult timp. Sa pasesti pe sticla la 90 m inaltime este ceva ce nu-ti vine sa crezi, sa simti aerul (chiar poluat) sa vezi in jurul tau atatea lucruri frumoase este o senzatie unica.

Cat despre pasarela supraterana mi se pare un lucru genial. Cand am studiat ce pot vedea in Shanghai in cateva ore decizia a fost pentru aceste 3 lucruri: Bund, OTP si aceasta pasarela, si spre norocul meu erau chiar una langa alta sa spunem.

Nu vreau sa comentez mai mult ca nostalgia m-ar face sa reiau totul, imi pare bine sa constat din toate articolele tale ca ai ramas impresionat de China, felicitari inca o data si astept si alte povesti.

Si ca sa nu uit de incheiere, felicitari, votat cu foarte mare drag.

glcitizen [26.06.17 10:29:18] »

Felicitari pentru descriere si pt experienta ta interesanta. Mie, ziua, mi s-a parut un oras construit cam cu hei-rup, ca toate orasele chinezesti, dar, noaptea, bate Las Vagasul...

doinafil [26.06.17 12:33:25] »

MI-a plăcut şi mie sensul giratoriu, n-am mai văzut altul la fel de frumos.

Felicitări! Am citit, văzut pozele şi votat!

Mihai18 [26.06.17 15:07:17] »

Aflu cu puțin regret că ai încheiat seria reviewurilor despre Shangai. Fotografiile sunt excepționale. Aflasem că acest oraș are construcții impresionante încât nu-ți vine să crezi că este în China, iar fotografiile tale au confirmat acest lucru.

În anii anteriori am aflat că orasul Frankfurt am Main - capitala financiară a Europei are cele mai multe clădiri zgârâie nori din Germania (cca. 9 dintre care Comertz Bank este cea mai înaltă, peste 200 m. fără antena de transmisiuni), mi-am dorit să ajung acolo și dorința mi s-a realizat. Am fost printre ele și la baza lor și am multe fotografii.

Fotografiile tale dovedește neândoilenic că din acest punct de vedere, Shanhai depășește Frankfurt am Main.

Îți mulțumesc pentru ce mi-ai oferit.

AZE [26.06.17 16:13:09] »

@mishu: Multumesc

Nici eu nu am avut prea mult timp la dispozitie. Din toate turnurile am ales sa urc in Shanghai Tower deoarece este cel mai inalt si cel mai nou turn. Pentru restul nu prea a mai fost timp.

Eu zic ca putinul timp l-ai gestionat bine, cunosc persoane care fiind acolo in interes de serviciu nu au reusit sa faca nimic din punct de vedere turistic/vizite.

AZE [26.06.17 16:16:17] »

@glcitizen: Multumesc.

Asa este ziua se vad multimea de santiere dar sint tot mai organizati. Seara sint zone turistice foarte luminate dar am gasit si strazi in bezna si chiar am nimerit in asemenea strazi fara sa vreau.

AZE [26.06.17 16:18:32] »

@doinafil: Multumesc

AZE [26.06.17 16:27:39] »

@Mihai18: Multumesc

Este impresionant aceasta zona din Shanghai, dar China nu inseamna doar Lujiazui asa ca sint si multe impresii negative.

Deocamdata am terminat seria China sa fac loc impresiilor din alte locuri, deoarece in acest an nu razbesc sa scriu fata de cate am vizitat, a fost un an bun din punct de vedere turistic, zic ca a fost deoarece avand in vedere natura locului de munca unde lucrez ne cam straduim sa luam o mare parte din concediu pana in august, pe urma nu prea se mai poate, eventual un weekend prelungit sau excursii de o zi.

Ma bucur ca ai vazut Frankfurtul cu cladirile sale inalte eu am fost in 1991 erau cateva in constructie dar cum ai zis chinezii i-au depasit pe nemti din aceasta privinta.

AZE, doinafil, glcitizen, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: