ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
ÎNSCRIS: 30.05.12
JUN-2016

Sfaturi pentru PortAventura, Caribe Park și Salou

M-am gandit sa fac o reimprospatare pentru aceste destinatii, cu ceva ponturi pentru fiecare. NU intru in amanuntele care le gasiti pe site-ul de prezentare si nici pe descrieri, au facut-o multi inaintea mea. Incerc sa va ajut cu ceva detalii pe care le-am cules la fata locului si experienta traita pe propria piele. Asadar...

Salou

Daca va cazati in aceasta statiune, fiind un punct de plecare acceptabil pentru PortAventura, trebuie sa stiti ca se afla la 15-20 min. de mers pe jos de parc, adica 3-5 km. Se poate lua orice cursa de bus Plana care scrie PortAventura pe ea, la dus e mai simplu, in schimb, la intors, daca plecati in jurul orelor 23-23,30, intrebati de 2-3 ori unde poate sa va lase bus-ul cu destinatia Salou pentru ca eu am patit-o de 2 ori si m-am trezit chiar si in alta statiune.

Daca nu aveti masina proprie sau stati prin apropiere, eu va recomand sa o luati pe jos, fiind mai sigur. Daca nu va mai tin picioarele dupa 12 ore de adrenalina, atunci neaparat sa aveti bono card (10E), acela de 10 calatorii, va scoate mai ieftin, altfel e 2,15E/pers iar noaptea e dublu. Si neaparat sa coborati in Piata Europa, adica centrul Salou-lui, altfel riscati sa va duca prin locuri necunoscute.

Pentru drumul aeroport El Prat-Salou va recomand Bus Plana- 15E /pers. care va lasa la hotel sau cat mai aproape, iar pentru Salou-Barcelona Sants e mai rentabil trenul regional express care se ia din gara Salou si costa doar 8,8E. Chiar daca nu reusiti sa luati bilet din gara, fiind una mica, nu va faceti griji, urcati, asezati-va comod, admirati peisajul, iar in gara Sants va puteti cumpara biletul pentru ca altfel nu puteti iesi de porti. Din gara Sants aveti metrou si mijloace de transport, neaparat cu cartela T10 pe care o cumparati din Tabac-arii.

PortAventura

Cel mai bine achizitionati biletele online, daca se poate chiar si in avans, aveti ceva reduceri. Coada la casele de bilete este destul de mare, dar si la intrare este ceva. Daca le aveti de acasa, sa le aveti printate, se scaneaza codul. Se face control la bagaje, atat in apropierea parcului, dar si la intrarea propriu zisa. Daca aveti ceva mancare sau bautura, sa va orientati catre controlori mai putin insistenti si sa nu le puneti la vedere, aruncati un prosop sau o esarfa, ceva pe ele.

Eu am intrat de fiecare data cu provizii de mancare si bautura si am avut 2 intrari la PortAventura si 2 la Caribe Park, dar am asistat si la un control mai drastic la o pustoaica caruia i s-au confiscat conserve de sucuri, sandwich-uri si bombonele. Programul incepe la 10, dar sunt unele atractii care incep la 11. Fast-pass-urile sunt o investitie buna, mai ales cel de 48E, acea bratara care iti da prioritate la toate atractiile, dar nu in primul rand. Mai ai intaietate si daca esti single la coada, mai raman locuri vacante, chiar si in primul rand.

La inceput de program este aglomerat mai peste tot, dar mai ales la cele din apropierea intrarii. Sunt panouri la toate atractiile care te informeaza timpii de asteptare la fiecare in parte si te poti orienta, asta daca nu ai fast-pass. Dupa fiecare cursa, la orice atractie, apare poza ta pe ecran si o poti printa la suma de 8E. Mai bine iesi daca iei un permis care iti da posibilitatea sa alegi 6 foto la 30E si capeti si un album. Poti face si magnet la acea foto sau poti lua un dvd cu filmarea cursei (doar la unele atractii).

Pentru atractiile cu apa se gasesc pelerine de apa la 7,5E, dar ar fi mai bine sa le luati de acasa. Oricum nu garanteaza ca nu va udati si cu ele, dar exista si uscatoare, un fel de cabine de 4 persoane (2E). Mai bine va aduceti pelerine de acasa sau costume de baie, haine de schimb. Sunt foarte distractive, nu le ocoliti, sunt pentru toata familia, toate varstele. Exista cismele de apa potabila la intrarile la toaleta, asa ca nu disperati ca se va termina rezerva de acasa, chiar e rece.

Aveti cusete pentru bagaje contra cost (1E) la fiecare deschidere sau au rafturi proprii la unele atractii. Nu riscati cu nimic prin buzunare, totul sa fie inchis cu nasturi sau fermoare. Se poate si cu rucsacul la picioare, dar e f. ingust si incomod. Incaltati-va comod, sa aveti crema solara si multa rabdare. Chiar daca pare scump fast-pass-ul acela de 48 E, isi merita banii, asta daca vrei sa te saturi intr-o zi de toate atractiile oferite. E o diferenta in a sta la o coada de 20-50 min si a intra in 2-5 min. cu fast-pass.

Caribe Park

Parcul se inchide la 18-18,30, e timpul scurt. La intrare sunt aceleasi controale, aceeasi echipa, asadar grija la alimente si bautura. Exista si aici un fast-pass, e mai ieftin, care iti da prioritate la anumite atractii, dar noi am reusit sa pacalim cu bratara de la PortAventura. Mai este o bratara alba, pe care o iei gratis de la orice magazin de suveniruri cu care poti sa arhivezi poze iar la final sa alegi ce vrei pentru printare, costa 5E poza. Totul e sa scanezi bratara inainte de a te da in ceva, exista un aparat la plecare in cursa care activeaza aceasta optiune. Sa ai grija sa scanezi atunci cand pleci tu, altfel pozeaza pe altii.

Sezlongurile sunt gratis, poti sa mergi oriunde, sa le ocupi si sa pleci pe unde vrei. Au cusete pentru bagaje, dar nu am sesizat sa se umble prin lucrurile altora. Nu te lasa imbracat in piscine, nici cu ochelari de soare, nici cu sapca. In atractii nu te lasa nici cu ceas, lantisor sau papuci. Cozile sunt majoritatea in soare, deci multa protectie solara. Exista si un loc acoperit, cu multa umbra, chiar la intrare, asta daca nu mai suporti soarele si caldura.

Trimis de vacantamea2012 in 14.07.16 19:45:51
Validat / Publicat: 14.07.16 23:08:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 7072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Orasel in miniatura pe care il poti vedea in plimbarea cu vaporasul in PortAventura.

[14.07.16 23:07:42]

Excelente recomandările

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Salou, LA PINEDA / SALOU" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=70307

[15.07.16 09:10:54]

[15.07.16 11:51:03]

Excelent articolul, deoarece inainte de toate interesant este sa ai niste sfaturi utile. Pentru mine chiar sunt utile deoarece sunt de ceva vreme cu ochii pe Port Aventura.

Felicitari, votat cu mare placere si retinut la Favorite.

[15.07.16 12:11:13]

@mishu - Daca alegi o varianta mai scumpa, atunci cazeaza-te in hotelurile PortAventura, aici avand avantajul ca-ti ofera intrarile in parc, plus faptul ca poti sta pana la finalul programului cand are loc spectacole cu artificii. Mai sunt hotelurile din preajma parcului, adica la 10-15 min. sau la varianta buget restrans, in Salou, unde poti ajunge cu Bus-urile Plana sau cu trenuletul (4E/pers/sens). Biletele ia-le din timp pentru a profita de reduceri, ia combinate cu parcul acvatic, asta daca stai mai multe zile. Pentru o zi, cel mai rentabil sa apelezi la compatriotii nostrii care stau pe marginea drumului catre PortAventura si care vand biletele de ieri la care ai reducere pentru azi. Recomand sa va luati 2-3 zile in plus pentru plaja in Salou, merita.

[15.07.16 13:20:53]

@vacantamea2012 - Multumesc frumos, am sa tin cont de sfaturi.

cosmin_78
[27.05.19 09:02:39]

Buna ziua! Ca sa rezum și sa fiu sigur ca am înțeles, referitor la traseul aeroport Barcelona catre hotel San Francisco, iau prima data metroul către gara, apoi trenul către Salou, ? Nu exista autocare din aeroport Barcelona către Salou? Suntem 3 fam. în total 10 persoane? Cât m ar costa varianta dvs pentru 3 persoane cu metrou/tren/eventual autobuz în Salou? Cam 20 de pers? Ca sa fac un calcul sa vad dacă închiriem un microbuz cu 300E? Asa ar fi 100e de familie fata de 20e*3. Multumesc anticipat!

[27.05.19 09:47:07]

@cosmin_78: Buna, nu am inteles daca hotelul e in Barcelona sau in Salou. Cum am scris la inceputul articolului, cel mai lejer ar fi sa iei un bus Aeroport-Salou, poti achizitiona si online biletele, de la ALSA, care te poate lasa langa sau prin zona hotelului. Bus-ul se ia de la iesirea din aeroport si ajungi in jur de o ora. E bine sa aveti biletele luate online, printate, dar trebuie schimbate la casa din aeroport. Distractie maxima!

CosminBB
[12.02.20 10:13:05]

@vacantamea2012: Fast Pass-ul este individual? Diferita bratara adult/copil? Noi vom merge vara asta 3adulti si 1 copil si ma gandeam sa iau doar 2 bratari de fast pass. Si daca se poate schimba intre noi si ne dam pe rand.

[12.02.20 10:57:09]

@CosminBB: Nu mai stiu sigur, dar la majoritatea parcurilor exista mai multe tipuri de pass-uri, unele gen bratara, care e lipit de incheietura mainii, clar individual, dar iti da prioritate la o mare parte de atractii, altele gen cartonas, valabile doar la anumite atractii, doar o singura data, dar nu este individual, il puteti folosi mai multe persoane, dupa fiecare folosire a atractiei, este taiata din cartonas. Fiecare zi, bratara are alta culoare, n-o puteti folosi si a doua zi. Noi am reusit sa pacalim cu bratara de la PortAventura si la Caribe, dar nu de fiecare data... Sfatul meu e sa va uitati din timp la preturi si oferte si sa va hotarati atunci care este mai avantajoasa. Oricum, in PortAventura, a doua zi platesti doar 6E in plus, de aceea sunt multi la intrare care, chipurile, vand bilete de intrare mai ieftine... Distractie maxima!

CosminBB
[12.02.20 11:49:27]