ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2011
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Portaventura - Dorada Palace - Salou

Daca aveti copii mai mari de 8-10 ani (peste 1.40cm, credeti-ma la Portaventura conteaza!) uitati de Antalya! Spania este frumoasa, frumoasa peste tot nu numai in resorturi, pe unde mergi iti umplii ochii de frumos!

Noi am ales anul acesta sa ne organizam singuri vacanta, am cumparat bilete de avion la wizz, am rezervat cazare pe booking si ne-am interesat de transferuri pe net.

Am zburat la Barcelona de unde cu un autocar am mers 1h si 30 min pana in Salou. Destinatia noastra era Portaventura! Am decoperit insa o statiune superba, cu o promenada deosebita si nisip fin si auriu.

Hotelul Dorada Palace 4 stele, a fost extraordinar, si ca pozitie (mergeam pe jos atat la Portaventura cat si la plaja) iar mancarea deosebita, in fiecare seara cate o tema (seara fructe de mare, seara mexicana, seara italiana etc).

Portaventura este extraordinar, eu la 38 de ani m-am simtit ca la 18 ani, este distractie pentru intreaga familie. Iti trebuie ceva curaj, dar daca depasesti frica totul este extraordinar (nu rata Dragon Khan si Furious Bachus!!!).

Dupa cele 5 zile din Salou am luat trenul (1h) spre Barcelona unde ne-am cazat la Apsis Portamarina, un hotel de 4 stele nou, cu apartament, bucatarie si la 2 statii de tramvai, bus sau metrou (se putea merge si pe jos) de toate atractiile (Plaja Barceloneta, Sagrada Familia, Zoo, Acvariu, Rambla etc).

Plaja este superba, nici pe departe aglomerata cum ne asteptam, iar mancarea (mai ales la Cerveceria Catalana, este incredibila.

Daca vrei altceva decat Turcia sau Bulgaria incercati Barcelona!!! Noi Am cheltuit cu totul 2000 euro (fara shopping!) in 10 zile!

Vacanta placuta!

Trimis de ella73 in 31.07.11 11:55:02
Validat / Publicat: 31.07.11 15:14:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Am fost in Lioret del Mar in 2001 si la Majorca in 2002.

VIZUALIZĂRI: 7494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ella73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina Morar [31.07.11 21:56:24] »

Foarte mult mi-a placut si mie la Salou. Poze?

bitnic [31.07.11 23:03:21] »

Exact ce ne-am propus si noi pentru anul viitor! Dupa experienta cu Disneyland, organizata tot pe cont propriu, abia asteptam intalnirea cu un alt parc de distractii, mai ales ca cea mica a mai crescut putin. Abia astept pozele!

Ne-am cam saturat de Antalya unde mergem de 4 ani si Spania ne face cu ochiul de anul trecut. S-ar putea sa revin cu cateva intrebari pe masura ce voi face rezervarile.

Felicitari pentru vacanta reusita!

roxanaalina [19.05.12 23:02:42] »

Buna,

te rog mult imi poti spune daca pentru autocarul Plana ai facut rezervare inainte sa pleci din tara?

sau ai cumparat bilete direct de la sofer in aeroport?

multumesc mult

Roxana

ella73 [20.05.12 12:20:56] »

@roxanaalina: Nu am facut rezervare, am cumparat bilete de la aeroport. Vacanta placuta!

roxanaalina [20.05.12 15:43:25] »

@ella73: Multumesc mult de tot pentru raspuns. Inca o intrebare va rog mult. Biletele se achizitioneaza de la sofer sau exista automate? Este aglomerat acest autocar (exista riscul sa nu putem cumpara bilete?). Noi ajungem la ora 20.00 si avem o fetita de 3 ani, de aceea sunt usor panicata dpdv transport aeroport salou.

roxana

ella73 [20.05.12 16:09:51] »

@ella73: Biletele se cumpara din incinta aeroportului. Nu este aglomerat. Sper insa sa nu patiti ca noi care din cauza intarzierilor avute de avion am pierdut autobuzul si am asteptat in jur de 2 ore pana la urmatorul.

mirela narcisa [20.05.12 20:27:46] »

buna, referitor la transferul de la aeroport pana in salou, chiar putem lua bilete din aeroport pt autocarele plana? multumesc, cat costa de persoana? iar inapoi din salou cum se procedeaza?

ella73 [20.05.12 20:45:21] »

@mirela narcisa: Biletele se cumpara din aeroport, costa in jur de 15 euro de persoana, la intoarcere noi am optat pentru tren, 9 euro de persoana, deoarece am avut si 4 zile de stat in Barcelona, autocarul te duce inapoi la aeroport iar trenul in cetrul orasului, sau cel putin la o statie de metrou.

mirela narcisa [22.05.12 20:17:04] »

buna, despre plaja ce puteti spune? sezlongurile se platesc? cred ca nu e plictiseala, nu?

ella73 [22.05.12 20:52:17] »

@mirela narcisa: Este plaja destul de larga, destul de frumoasa, sezlongurile (din pacate!) se platesc. Promenada este superba, sunt foarte multe baruri si terase.

mirela narcisa [24.06.12 16:10:11] »

@ella73: buna, din nou te intreb unde gasim autobuzul la iesirea din aeroport? si bilete de unde mai exact cumparam? iar acolo in salou exista posibilitatea sa inchiriezi o masina, vrem sa vizitam putin imprejurimile? multumesc

ella73 [24.06.12 16:31:15] »

@mirela narcisa: Ne-am urcat intr-un autobuz din incinta aeroportului care ne-a dus exact la parcarea autocarelor care pleaca spre diferite destinatii (Barcelona, Tarragona etc). Biletele se cumpara, cum ti-am mai spus, tot din incinta aeroportului sau se pot cumpara si in autobuz, dus- intors este mai ieftin!). In priviinta inchirierii auto nu te pot ajuta deoarece noi ne-am deplasat numai pe jos! Totusi parca imi aduc aminte ca nu exista "drop off point" in Salou.

cosmin_78 [27.05.19 10:06:10] »

Ati spus ca ati avut transfer cu autocarul de la aeroportul din Barcelona pana la Salou? Puteți detalia, eventual un preț? Mulțumesc anticipat!

mirela narcisa [27.05.19 10:46:31] »

@cosmin_78: Buna! Am rezervat masina de acasa cand am fost in Salou, pe toata perioada vacantei, A costat in jur de 250 euro, mi se pare ca firma era Gold Car, aproape de aeroport

Alina Morar, cosmin_78, ella73, mirela narcisa, roxanaalina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salou: