ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009

Salou - Relaxare sub soarele Mediteranei

Julio Iglesias - Agua dulce, agua sala

Am hotarat intr-una din zilele pe care le-am petrecut in Spania in luna august a anului trecut, sa facem o vizita-fulger pe Costa Daurada, si pentru ca nu puteam parcurge toate statiunile intr-o singura zi, ne-am limitat la doua dintre cele mai reprezentative: Salou si Cambrils (despre care am scris deunazi).

Am ajuns la Salou in jurul orei 10, dupa un drum lejer Barcelona-Costa Daurada, care a durat o ora si jumatate, si am inceput sa cautam un loc de parcare. Lucru care s-a dovedit a fi extrem de dificil, parcarile gratuite (marcate cu alb) fiind toate ocupate (asa se intampla in week-end-uri si in varful de sezon).

Dar nici cele cu plata sau temporare (galbene si albastre) nu erau accesibile, asa ca am fost nevoiti sa parcam masina la intrarea in statiune (cam la 500 de metri de plaja).

Insa drumul facut pe jos pana la plaja a facut toti banii. Salou este o statiune spectaculoasa, cu palmieri la tot pasul (o capitala a palmierilor as putea spune), cu hoteluri si bungalouri prin care se perindau turisti de pe intreg mapamondul.

Ne-am oprit putin la magazinele de suveniruri sa ne luam o saltea de plaja, dar preturile erau destul de mari, asa ca am renuntat. Toate magazinele erau "tinute" de extracomunitari, cel mai probabil magrebieni (aceiasi ca si pe Rambla din Barcelona) care au arta negocierii in sange. Iti dau senzatia ca iti fac un mare favor personal cand reduc o pereche de papuci de plaja de la 15 la 10 euro, papuci pe care ii cumpara probabil cu 2 euro de la vapoarele chinezesti.

Dar grosul musteriilor este alcatuit de turistii olandezi, nemti, americani, care pot fi intalniti la tot pasul prin Salou, sigur mai cu dare de mana si probabil mai usor de prostit decat noi romanii, atat de greu incercati de aventuri mercantile prin celebrele Europa Standard, Dragonul Rosu sau Doraly.

Dupa ce ne cumparam apa si suc de la un minimarket de vis-a-vis, salutam din mers un trenulet vesel plin turiste nordice blonde si bine hranite trecand pe Passeig Jaume I Cuceritorul, traversam strada si descindem pe faleza superba din fata plajei. Aceasta faleza, lata de vreo 30 de metri si lunga de vreo 2-3 km este strajuita de palmieri falnici de-o parte si de alta, iar in partea dinspre plaja se afla fantani superbe. Este un colt de paradis creat de spanioli prin anii '60-'70, menit sa atraga turistii din toata lumea.

Plaja este lata, gen Mamaia, dar asemanarea se opreste aici, curatenia domneste peste tot, iar din 50 in 50 de metri sunt instalate dusuri pentru ca inotatorii sa sa-si desalinizeze pielea si sa se se curete de nisip.

Nispul fin este intesat de cearsafuri gratuite dar si de umbrelute si sezlonguri (cu plata). Ne intindem cearsaful mai spre margine (spre apa e aglomerat, e deja 11) si ne intindem la soare.

Aici nu e nici "Avem namol si piatra de baie", nici "colorata maine-i gata", nici "Mare spectaocol in aceasta seara... "; atmosfera este una destinsa, singurii oameni agitati sunt baietii spanioli, arabi si sub-saharieni care au incins un meci de fotbal superior ca nivel tehnic fata de multe meciuri de liga I de la noi.

La cativa metri mai in stanga auzim grai romanesc de pe la Prut iar cand ma duc sa ma balacesc un pic in mare trec pe langa 2 copilasi care se joaca in romaneste prin apa. Putem spune deci ca Salou a devenit "colonie" romaneasca.

Marea este calma si calda (cam 27 de grade), bineinteles plina de intotatori temerari si de pusti care paseaza cu niste palete de lemn sau plastic o minge de cauciuc roza sau fosforescenta intr-un joc de tenis-acvatic foarte popular pe plajele din Spania si nu numai.

Zabovim cam o ora jumatate in bataia soarelui, care tinde sa devina obraznic de la 12 in sus, si ne face sa ne luam tricourile pe noi si sa ne indreptam spre un chiosc unde se vad "churros"-un fel de rulouri cu ciocolata specific spaniole. Cum sunt mare amator de dulciuri, desi nu ar trebui, imi cumpar doua "churros" calde si delicioase (1,5 euro/bucata) pe care le dau gata intr-o clipa (Mmmm ce bune au fost...).

Mai mergem un pic pe faleza, ne oprim apoi la un restaurant si luam cate o paella fiecare. Eu imi aleg o "paella con mariscos" care costa 10 euro. Mancarea e delicioasa si dupa aceea merge o bere, evident Estrella Damm, musai rece (3 euro).

Cum desertul il luasem inainte, dupa paella am facut cale-ntoarsa pe strazile umbroase (de data asta cu platani) incarcand sa ne gasim mijlocul de locomotie. Il gasim dupa niscai cautari care au durat cam 30 de minute si bucurosi nevoie-mare plecam in tromba spre Cambrils luand-o prin Vilafortuny (zona de chalet-uri, vile si bungalouri care leaga Salou de "geamanul sau" Cambrils).

Statiune plina de viata, animatia fiind data de multitudinea de turisti care viziteaza an de an perla Costei Daurada, Salou este destinatia iberica de care mi-amintesc cu cel mai mult drag acum, in aceasta duminica mohorata petrecuta in Bucurestiul cel de toate zilele.

Trimis de sandu.53 in 17.10.10 13:37:19

VIZUALIZĂRI: 5941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Salou...cu omniprezentii palmieri.

raduu1972 [17.10.10 14:22:36] »

foarte concis review tau, astept si pozele pe care ti le-am apreciat mereu

aLeXa10 [17.10.10 17:49:48] »

Ce frumos, o zi minunata ai petrecut! Felicitari!

lica baesu [17.10.10 18:16:34] »

frumos scris, frumoase poze... felicitari!

trandafir 1970 [17.10.10 20:47:36] »

Citit, placut, votat- dar incantarea ramane mai mult, pozele vorbesc de la sine...

Alina Morar [17.10.10 21:38:53] »

Mi-ai adus aminte de zilele frumoase petrecute la Salou, in 2006.

Fantanile acelea sunt foarte frumos luminate seara.

Intr-o seara, cand ne plimbam pe acea superba faleza, niste marocani au vrut sa ne cumpere! Tot insistau sa mergem cu ei la discoteca... ne cereau de la soti... ce tupeu!

E plin de romanii, plecati in Spania la lucru, aici isi fac concediile. Cunosc pe multi care merg la Salou. Asa am ajuns si noi acolo. Nasii mei lucreaza si locuiesc in Zaragoza si tot acolo au mers. Acum au schimbat directia, anul acesta au fost in nord, la San Sebastian, parca.

Dusurile acelea erau perfecte, deoarece mie mi s-a parut a fi apa mai sarata. Daca mi se usca pe piele, ma pisca, asa ca dupa fiecare baie, eram la dus.

sandu.53 [17.10.10 21:52:37] »

@Alina Morar, ma bucur ca ti-am adus aminte de Salou si ti-am apreciat ecoul... m-a amuzat povestea cu marocanii, cred si eu ca "incercau" saracii ca ti-am vazut si eu fotografiile si sincer aveau de ce sa te ceara sotului tau! dar inteleg ca s-a tinut tare si uite asa te poti afla pe acum peAFA. multumesc!

Alina Morar [17.10.10 21:58:46] »

Da, dar la un moment dat ne era frica, noua fetelor, ca sotii radeau si chiar mergeau mai in spate sa vada daca se mai leaga cineva de noi... Mda... barbatii...

Oricum era frumos in Salou.

magdalena [17.10.10 22:00:45] »

Imi place cum povestesti... Am senzatia ca pasesc cu tine in locurile vizitate!

Am o nedumerire: Costa Dorada e totuna cu Costa Daurada? Ca am intalnit ambele variante.

celeste [17.10.10 23:13:45] »

@magdalena. Costa Dorada e totuna cu Costa Daurada... asa i se spune in catalana-Daurada.

@sandu53, prin review-ul tau mi-am adus aminte de clipele frumoase pe care le-am petrecut aici anul trecut... Numarul turistilor e in crestere in fiecare an aici... din cate am observat eu anul trecut majoritatea sunt englezi (de la Londra la Reus se fac 2 ore cu avionul), francezi ,,olandezi, rusi si nu in ultimul rand romani. In satele din jurul Saloului (Bonavista, La Canonja, Vila-seca etc) muncesc destui romani iar in week-end iau cu asalt statiunea printre ei aflandu-se si prietenii mei la care am stat. Seara statiunea e foarte animata pana spre dimineata... exista discoteci in aer liber unde atat tinerii cat si cei mai in varsta danseaza pana spre dimineata. iar fantanile de care ai pomenit in review sunt mai mult decat senzationale.

Tot aici In Salou se afla si cel mai mare parc tematic din Europa-Portaventura. pe care regret ca nu l-am vizitat. @sandu53, pentru la anul iar am invitatia prietenilor asa ca ne intalnim in... Salou.

webmasterJr [17.10.10 23:20:07] »

Cand vorbim de Spania, ne gandim involuntar la Julio Iglesias!

Sper sa fie pe plac melodia atasata!

mehedintuadrian [17.10.10 23:49:34] »

Felicitari, o plimbare relaxanta!

sandu.53 [18.10.10 08:39:03] »

@celeste multumesc pentru completari merita punctate! asa sa fie anul viitor sa ne intalnim in Spania cu o Estrella rece si o paella! Fac eu cinste!

@magdalena trebuie sa ajungi acolo...

@webmasterJr multumesc pentru melodie... din cate stiu Julio Iglesias place f. mult doamnelor!

@mehedintuadrian - multumesc!

webmasterJr [18.10.10 09:29:09] »

Tocmai de aceea m-am gandit sa pun Julio Iglesias, pentru ca vad ca-ti citesc review-ul multe doamne... Deh, daca scrii frumos, despre frumos...

sandu.53 [18.10.10 11:12:28] »

@webmasterJr multumesc inca o data si binenteles si tuturor doamnelor si domnisoarelor care au citit sau vor citii review-ul!

cosmin_78 [27.05.19 10:14:29] »

Ati spus ca ati avut transfer cu autocarul de la aeroportul din Barcelona pana la Salou? Puteți detalia, eventual un preț? Mulțumesc anticipat!

aLeXa10, Alina Morar, celeste, cosmin_78, magdalena, mehedintuadrian, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salou: