ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2006

Salou, statiune de vis

In 2006, impreuna cu nasii nostri am plecat spre Spania, ei fiind stabiliti in Zaragoza de cativa ani.

Drumul a fost foarte lung, obositor, eram 4 pers in masina si un catel. Spania este o tara foarte frumoasa, orase grandioase cu o arhitectura fara cuvinte. In schimb, in afara oraselor este pustiu, fara vegetatie ca in desert.

Nu am putut vizita foarte multe locuri din lipsa de timp. De ex imi doream sa vad Barcelona, care am auzit ca este bestiala, Madrid si altele.

In schimb, am dat un tur rapid prin Zaragoza. Catedrala Pilar este enorma, inauntru sunt expuse tot felul de arme, este un mic muzeu cu bijuterii din aur, iar afara este o fantana arteziana super. Acolo, din pacate nu am facut poze, dar sigur a postat altcineva. Am intalnit foarte multi romani.

Am fost vreo 4 zile la mare in statiunea Salou. Este foarte frumos. A fost pt prima oara cand am fost la mare in alta tara. Plin de palmieri, fantani arteziene care mai de care mai frumoase si interesante, luminate, statui foarte multe si cu forme cat mai ciudate. Despre hoteluri nu mai povestesc.

Plaja mi-a placut forte mult, larga, curata, fara inghesuiala de sezlonguri ca si in Italia, unde am fost in anii urmatori, apa avea o culoare... si valuri imense...

Am degustat si acolo mancaruri traditionale, paella, am baut Sangria, care mi-a placut foarte mult. Asa dragut a fost chelnerul, ca ne-a scris reteta cum se face sangria.

Apa era putin cam sarata, dar oricum erau dusuri pe plaja si puteam sa ne spalam inainte de a merge la hotel, altfel ne pisca rau pielea.

Am stat la un hotel de 3 stele, curat, elegant. Am avut un mic incident. Ei nu au in bai scurgere pe jos, cand am facut dus, eu fac multa apa in jurul meu, toata apa a iesit in baie, camera, iar apoi pe hol. Noroc ca era gresie pe jos in camera. A venit o tanti sa adune apa si tot imi explica cum sa procedez. Asa de repede vorbea ca nu intelegeam nimic. A trebuit sa vina nasul sa-mi traduca.

Dar, a fost foarte bine, ne-am simtit extraordinar de bine. As mai merge acolo, dar este departe, noi nefiind adeptii avionului si a statului intr-un loc mai mult de 3-4 zile.

Veti vedea in viitoarele postari ce activi suntem noi in concedii, chiar si acum cand vorba aceea avem copil mic si altul nu ar merge cu el nici pana la mare. Intr-o seara am fost la un parc de distractii numit PortAventura. Pt. asta am sa postez separat.

In concluzie, mergeti in Salou, au o faleza... Stiu ca toate statiunile din Spania sunt foarte frumoase.

Trimis de Alina Morar in 16.04.10 12:26:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Monasterio del piedra, zaragoza

VIZUALIZĂRI: 4971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristi_an3000 [16.04.10 12:41:48] »

Alina Morar: Despre hoteluri nu mai povestesc

ba' chiar te-am ruga s-o faci, poate intr-o sectiune separata in care sa definesti hotelul (hotelurile) la care ai stat. sunt sigur ca ar fi foarte util si apreciat.

Valentina69 [16.04.10 12:49:20] »

Cat a costat camera pe noapte la hotel te rog?

Si poti sa ne mai povesteti despre hotel.

Multumim

Alina Morar [16.04.10 14:36:06] »

A fost cadou din partea nasilor.

Oricum preturile din 2006... In zona aceea este in jur de 50 eur/noapte/pers. , cred.

Despre hotel nu prea am ce sa zic, a fost singurul disponibil, rezervarea a fost facuta prin telefon de niste cunostinte care au fost acolo. Era august si era arhi-plin. Hotelul a fost mai departe de plaja, trebuia sa trecem calea ferata. Hotel Tolosa, din cate imi aduc aminte, era de 2 sau 3 stele.

In general pe mine ma intereseaza sa am un pat, un dus, pt ca prea putin stau in camera sa-mi trebuiasca nu stiu ce lux. Plus ca nu stam foarte mult intr-un loc. Eu nu as rezista sa ma duc in Antalya sau nu stiu unde sa stau 7 zile sa tolanesc, as innebuni, m-as plictisi f tare. Eu vreau sa vad si sa fac cat mai multe in concediul scurt pe care-l am. In 2 sapt. /an vreau sa vad cat mai multe locuri posibile.

Cat despre mancare, aveam mic dejun, este cam ca si peste tot in Spania si Italia, mai mult dulciuri, sucuri, croissante foarte bune.

pepsi70ro [16.04.10 16:59:40] »

Desi impresiile sunt din 2006, cred ca nu s-au schimbat foarte multe acolo. Aceleasi atractii turistice, aceleasi hoteluri. Te asteptam cu noi povestiri.

biancuta [16.04.10 18:12:41] »

Utile impresii, pentru care te votez. Daca nu sunt scurgeri in bai, cum se procedeaza pentru a nu se aduna apa? Spuneai ca ai primit explicatii.

Alina Morar [17.04.10 09:02:44] »

Ma refeream la sifonul din baie, de pe jos. Ei nu au in bai asa ceva. Tanti aceea trebuia sa vina in baie sa-mi arate cum sa pun perdeaua de la dus ca sa nu mai dea apa afara. Perdeaua trebuia pusa pe marginile dinauntru ale vanitei. Asta nu mi-a placut pt ca nu aveau cabina normala de dus. Ea tot imi explica de pe hol, iar eu nu intelegeam nimic.

Mire30 [20.06.10 20:22:47] »

Buna ziua... intentionez sa merg anul acesta la Salou, Spania. Nu am mai fost niciodata, dar as alege un loc la mare, in care plaja are nisip, iar intrarea este lina in mare. Va rog sa-mi spuneti daca plajele de la Salou sunt asa, sau nu. Multumesc mult...

Mirela

Alina Morar [20.06.10 20:39:22] »

Mire30

Da, merita sa mergi la Salou. Vei gasi plaja larga si cu nisip fin, apa foarte curata si intrare lina.

Sa nu ratezi PORTAVENTURA.

Mire30 [20.06.10 20:50:52] »

Multumesc pentru raspunsul rapid.. :-)

Exista o denumire a plajei? adica daca sunt mai multe plaje, cu denumiri, nu as dori sa o ratez pe cea mai buna..

Nu am ales inca nici hotelul.. tot caut ceva nu prea departe de mare, nici prea scump..

Alina Morar [20.06.10 21:02:12] »

Eu tin minte ca era o plaja lunga cat statiunea.

MateaF [12.08.19 20:37:02] »

Cum ajung cel mai usor de la Barcelona la Salou?

Eu iau avionul pana la Barcelona si de acolo trebuie sa ajung la Salou.

Alina Morar, biancuta, domidoc, MateaF, Mire30, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salou: