ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2010
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUL-2009

O statiune superba

In luna iulie a anului trecut la invitatia unor prieteni care locuiesc in apropiere de Taragona am ajuns in statiunea Salou.

De cum am ajuns am fost f. placut impresionati. Pacat ca pentru bugetele romanilor este cam scump.

Ar fi bine daca salou ar fi mai promovata de agentiile de turism. Plaja este superba, nisipul foarte fin de o culoare aramie, apa marii curata si f. calda, si ce ne-a placut cel mai mult dusuri cu apa calda pe plaja, viata de noapte pana spre dimineata atat tineri cat si persoane ce treceau de 70 de ani se plimbau prin statiune.

Oricand o sa revenim cu placere.

Trimis de celeste in 05.07.10 14:35:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barcelona, valencia, madrid, zaragoza

VIZUALIZĂRI: 5265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 aleea de promenada din Salou

ancamariagadea* [05.07.10 14:46:48] »

Pacat ca ne povestesti atat de putine despre o zona atat de frumoasa...

Alina Morar [05.07.10 14:53:24] »

Da, chiar, ai putea scrie mai multe despre acesta statiune superba. Nici nu eu nu am detaliat foarte mult, deoarece am fost in 2006 si nu mai tin minte.

Ati vizitat ceva prin zona?

celeste [05.07.10 15:12:42] »

Am stat o saptamana la niste prieteni, deci cazarea nu ne-a costat.

Am fost 3 zile la plaja iar seara ne plimbam prin statiune care era destul de aglomerata, am intrat prin multele magazine care erau pe acolo (ce-i drept cam scumpute).

F. multi turisti englezi, rusi, francezi.

Romani nu am intalnit decat 2-3 familii care si ei venisera pe la prieteni. Daca esti fan fructe de mare in mare parte toate restaurantele aveau oferte bune. Sotul meu in fiecare seara se delecta cu ele.

Seara erau discoteci in aer liberi. Am vazut persoane de peste 70 de ani care la ora 1 noaptea se plimbau prin statiune.

O sa incerc in cateva zile sa pun si niste poze cu ajutorul fetei mele.

celeste [05.07.10 15:20:32] »

sunt sigura ca este de scris f.mult dar abia m-am intors din concediu.Anul acesta am fost in antalya la rixos lares.Imi pare rau poate in curand o sa revin si cu poze.

celeste [08.07.10 16:56:39] »

dupa cum am spus am revenit cu cateva poze

a_vlad2009 [09.07.10 09:39:42] »

buna din nou celeste. este superb. o sa incerc sa gasesc oferte. mi se pare o statiune cocheta.

O zi minunata.

sandu.53 [08.09.10 11:33:30] »

superb loc celeste...si noi am fost in zona de cateva ori ,am stat la rude plecate de mult din tara ,int-o localiatete pe langa Reus....am vizitat si Barcelona,Taragona extraordinar loc,Salou...am mers si la Valencia si mai in sud la Alicante...treptat o sa scriu despre locurile astea dar ne-ai promis si tu inca din iulie ca revii cu amanunte...le asteptam cu placere.

celeste [08.09.10 15:20:45] »

@sandu53, imi cer scuze ca revin cu intarziere.

Deci dupa cum am scris am stat la niste f. buni prieteni care stau langa Salou mai precis La Canonja parca ii spune care este undeva intre Reus, Salou si Tarragona. Impreuna cu ei am fost: Pineda, Salou si Cambrils. Nu am avut decat 2 zile alocate pt. plaja restul zilelor ne-am plimbat prin Valencia, Madrid, Zaragoza, Barcelona si Tarragona.

Dupa cum am spus Salou este o statiune ff. frumoasa cu o viata de noapte f. animata. Intr-o seara ne-am oprit la restaurantul Tahiti unde am servit masa. Este un restaurant nu f. scump specializat pe fructe de mare dar are si paste in meniu. Are o sepie la gratar de te lingi pe degete... costa 9,50 portia, o bere parca era 2,50-3euro.

In seara urmatoare am fost in Cambrils la restaurantul Gran Buffet unde cu 11 euro mananci de iti trebuie 2 burti. Este un restaurant cu autoservire si poti manca de toate: fructe de mare, mancaruri gatite, gratare etc. , paella, fructe etc prajituri. Bautura din cate imi aduc aminte se platea, dar am avut noroc ca am intalnit doi ospatari romani si fiecare din ei ne-au servit cu cate o sticla de vin din partea casei.

Cambrils este urmatoarea statiune pe coasta Mediteranei dupa Salou. Plaja nu am facut decat in Salou si Tarragona. Daca ajungeti prin zona sa nu ratati cele doua restaurante si bineinteles staiunea Salou. Incerc sa mai adaug niste poze.

sandu.53 [08.09.10 15:56:51] »

frumos,frumos...

Alina Morar [08.09.10 22:19:04] »

Da. Si in 2006, cand am fost eu, mancarea tot cam 1o euro era, era meniu, foarte multa mancare primeai, o fata nu putea consuma atat.

Pe strada paralela cu plaja sunt o gramada de terase si restaurante, de obicei seara mancam acolo.

Nu ratati paella si Sangria.

MUST SEE parcul PORTAVENTURA. E bestial!!!

Si fantanile frumos luminate seara.

celeste [08.09.10 23:23:42] »

Prietenii nostri venind in fiecare weekend in Salou ne-au recomandat restaurantul Tahiti ,ce-i drept sunt f.multe terase nu am avut timp sa le vizitam pe toate. Ce-i drept din lipsa de timp am ratat parcul care este f.aproape. In ce priveste paella am mancat atata incat nu mai imi trebuie .,iar fantanile sunt mai mult decat superbe.

a_vlad2009, Alina Morar, celeste, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salou: