ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2013
ÎNSCRIS: 30.08.13
AUG-2013
team-building

Un hotel de evitat

Cand te gandesti la o vacanta in Grecia, primele lucruri care-ti vin in minte sunt zile petrecute lpe plaja insorita, mancare buna si oameni prietenosi. Si in cele mai multe cazuri, asta si primesti cand mergi in Grecia. Daca nu cumva ai ghinionul sa stai la hotelul Orea Eleni din Paralia Katerini. ‘De ce? ’ m-ati putea intreba. Am sa va povestesc experienta mea si veti intelege.

Servicii

In hotelurile de trei stele serviciile trebuie sa fie peste medie. La Orea Eleni, grupul nostru a fost intampinat la receptive de proprietarul/managerul hotelului, un tip morocanos, pe nume Vangelis, care are o reputatie pentru comportamentul lui violent fata de clienti si care, in loc sa ne intampine cu un zambet, a inceput sa urle la noi din prima clipa. Cand cineva din grup s-a plans ca toaleta din camera nu functioneaza cum trebuie, a tipat ca daca nu ne place n-avem decat sa plecam in alta parte. Ceea ce am fi facut, daca sejurul n-ar fi fost deja platit. Tot timpul sederii noastre acolo, atitudinea lui a fost una amenintatoare, lipsita de respect si de bunavointa. Probabil ca acesta este politica hotelului – intimideaza clientii ca sa nu se mai planga de nimic!

Gastronomie

Micul dejun era bufet cu o oferta foarte restransa, iar mancarea nu era de calitate buna. Toate bauturile (lapte, cafea, suc de portocale) erau atat de diluate cu apa incat laptele era semitransparent, iar cafeaua si sucul aveau doar gust de apa. Mai mult decat atat, toata zona din jurul bucatariei mirosea a prosoape murdare de bucatarie umede si a ceapa sau orice altceva se gatea in seara respectiva. Intr-o dimineata, deoarece grupul nostru trebuia sa plece intr-o excursie, ghida a rugat ca in loc de mic dejun la pachet sa ni se serveasca masa cu o ora mai devreme. Cu chiu, cu vai, patronul a acceptat, dar a insistat ca indiferent daca mancam sau nu, sa nu cumva sa plecam cu vreun sandvis de la masa. Intr-o alta ocazie, a interzis accesul unor membrii ai grupului in hotel cu o sticla de Coca-Cola, spunand ca n-au decat sa stea s-o bea pe banca in parcul din fata hotelului.

Camerele

Camerele nu erau nici curate nici bine intretinute. In unele bai peretii se jupuiau, usile de la cabinele de dus atarnau iar dusurile erau inlocuite cu niste furtune fara para. Lenjeria de pat si prosoapele erau gri si nu au fost schimbate nici macar o data in cele cinci zile cat am stat acolo. Standandele pentru trei stele prevad schimbarea zilnica a prosoapelor si a lenjeriilor de doua-trei ori pe saptamana. In unele camere erau gandaci si aerul conditionat nu functiona bine. Desi in toate camerele exista frigidere, acestea sunt incuiate, iar un biletel lipit pe ele anunta cu mandrie ce ar trebui sa contina mini-barul si pretul: 15€!

Impresia generala

In concluzie, desi o sedere in Grecia in general si la Paralia Katerini in special iti pot oferi amintiri placute, evitati acest hotel care va va strica vacanta. Serviciile de proasta calitate, lipsa de manière a proprietarului si lipsa generala de respect pentru client va garanteaza ca sederea aici va va transforma vacanta in Grecia intr-un cosmar.

Trimis de busybody in 30.08.13 14:23:56
Validat / Publicat: 30.08.13 20:55:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, Hotel Afroditi Neo Panteleimonas, Corfu

VIZUALIZĂRI: 2023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (busybody); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.13 20:57:28]

@busybody: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ai putea, eventual, indica note și la capitolul "PLAJA și MAREA"?

Le poți scrie aici, ca ecou, le vom introduce ulterior noi în caseta tehnică

busybodyAUTOR REVIEW
[31.08.13 13:22:13]

@webmaster: Plaja de la Paralia Katerini este bine intretinuta, destul de lata si acoperita cu nisip fin. Exista sezlonguri dar si locuri unde iti poti aseza prosopul. Cat despre mare, este o incantare, intrarea in apa este lina, apa e curata si linistita.

5t5t55, busybody
Alte impresii din această RUBRICĂOrea Eleni Hotel: