ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2017

Sub orice critică
    Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Orea Eleni 3* - o mare dezamagire, o vacanta esuată

Atunci cînd hotărăști să pleci intr-o vacantă, o faci pentru a te distrage si a uita de probleme le de zi cu zi, o faci pentru că simti nevoia să te relaxezi, să te răsfeţi, să te simti bine...

Nu sunt o fitoasă, o cîrcotaşa ci o persoană modestă care stiam ce vrea să însemne 3* in Grecia dat fiind faptul că am mai mers de alte două ori cu ani în urmă.

Asadar, am mers la agentie pentru a cere o ofertă de sejur în Paralia si discutînd cu tînăra domnișoară am aflat că, chiar în acea seară pleca un grup si că mai erau 2 locuri libere.

Am achiziționat cele două bilete la ora14, iar seara la orele 22,30 min. eram în autocar cu sotul si ceilalți membri ai grupului cu destinatia Paralia Catarini, hotel Orea Eleni 3*, sejur 7 nopti cu demipensiune.

Totul ok pe drum, am ajuns in jurul orei 12, am fost întîmpinați de o doamnă ghid care ne-a adus la cunoștință că vom fi cazati cu o oră mai tîrziu decît ora14... deci ora 15 datorită unui grup de cehi care au eliberat camerele mai tîrziu. Am asteptat, între timp doamna ghid ne-a vorbit despre ce putem vizita in Paralia si despre excursiile optionale.

Pe la ora 14,40 am primit cartela de la camera si bucurosi am urcat la etajul 4 unde primisem repartizarea. De aici a început cosmarul... ! Camera era twin, spatioasa, mobilier asa cum mă asteptam, dar oameni buni, cînd am dat cu ochii de lenjerie si prosoape am ramas şocata

Lenjeria si prosoapele aveau o culoare de murdar si vechi încît nu imi dădeam seama dacă sunt spalate, schimbate sau aia era culoarea lor... murdară. Prima senzatie a fost de silă si teama ca o să iau cine stie ce boli dacă am să folosesc acea lenjerie.

Dragilor hotelieri si nu în ultimul rînd domnilor de la agentii care contractati asemenea camere pentru noi cei care va platim pretul cerut înainte, (o mare prostie sa dai "pasărea din mîna pe cea după gard") nu stiti că igiena lenjeriei, felul cum arată de curată spune totul despre locatie???!!!

Lenjeria care am vazut-o la hotel Orea Eleni 3* mi-a transmis instantaneu că la acel hotel nu există norme de igienă, mi-a transmis un semnal de alarmă în ceea ce priveste pericolul la care mă expuneam folosind acea mizerie de lenjerie care imi producea repulsie doar privind-o.

Sa trecem mai departe si să vă povestesc urmarea...

Deci, socată fiind de impactul cu lenjeria, am realizat ca nu exista geam pentru aerisire ci o usă pe care trebuia să o las deschisă atît ziua cît si noaptea dacă doream să aerisesc, nu tu plasă de ţinţari nu tu jaluzele exterioare cum erau la celelalte etaje (de parcă noi am fi platit mai putin pentru acea cameră)

Baia era asa cum era si cum mă asteptam să fie, micul dejun si cina de asemenea nu am nimic de comentat dar nici de lăudat pentru că corespundea ca si calitate/pret, serviciul in cameră era în sensul că zilnic femeia care servea la masă venea si schimba punga de gunoi, facea curat în baie si cameră, prosoape nu a schimbat că mi-am cumparat eu prosoape, mi-as fi dorit să schimbe măcar o dată mizeria aia de lenjerie dar nu a facut-o.

Am fost nevoită să dorm pe prosoapele de plajă si să nu uit... intr-o noapte fiindu-mi frig a trebuit să mă acopăr cu una din cele 3 paturi care ocupau un sfert din minionul sifonier.

A fost o idee nefericită dat fiind faptul că dimineaţa cînd m-am trezit atît eu cît si patul eram pudrata cu un start de nisip fin.

Acele pături erau pline de nisip... cum si de unde doar patronul poate sti căci el "patronul" e piesa cea mai jalnică din acel hotel... mult mai jalnic decît tote lenjeriile hotelului său. Dar să revin la cameră... că urmează partea cea mai tare.

Deci, socată fiind de lenjeria cu pricina am coborît la receptie unde am gasit-o pe tînăra si frumoasa însoțitoare de grup, căreia i-am impartasit nemultumirea fată de cameră dar mai ales de usa de la balcon, (mă gîndeam că poate rezolv cu lenjeria) caci nu concepeam să dorm cu usa deschisă sau să plec la plajă si să las usa deschisă.

Explicîndu-i eu nemultumirea mea, patronul hotelului care era si el acolo, înțelegînd perfect ceea ce vorbem cu domnisoara, a inceput să urle la mine, să gesticuleze privindu-mă ostil, tipa si la insotitoarea de grup care saracuta lasase privirea în jos de jenă de teamă, nu putea si nu o lasă să articuleze un cuvînt. Eu, de asemenea îl priveam mută de uimire de comportamentul lui si pînă la urmă am înteles din gesticulatia lui că usa de la balcon are si mecanism de intredeschidere pe verticală. Am urcat năucă sus si am încercat să văd dacă functiona mecanismul... dar pauză, nu avea niciun mecanism.

Cobor iarăsi la receptie, îi zic insotitoarei că nu există acel mecanism (mentionez că eu nu mă adresam lui pentru că nu cunosteam engleză) iar domnul patron care întelegea frumoasa noastră limbă si auzind că mai erau si alte persoane care se plîngeau de lenjerie si mirosul de urină ce persista pe hol, a luat foc si racnetele au reînceput de astă dată în limba germană, urla la mine la o altă doamnă, la insotitoare, gesticula si racnea cît putea. Din modul cum gesticula am înteles că spunea că dacă nu ne convine să plecăm.

In momentul acela mi-am revenit, am ridicat si eu tonul la el si i-am zis că nu asa se vorbeste cu clientii, si dacă tot stie romaneste să facă bine să si vorbească româneste nu nemteste ca să intelegem si noi iar în final i-am zis că nu îi permit să mă trateze ca pe o cersetoare căci nu i-am cersit o cameră ci i-am platit-o si am cerut să-mi restituie banii că în acel hotel nu mai doresc să rămîn.

El, care oricum imi arătase usa de mai multe ori si mă făcuse in fel si chip a pus mâna pe telefon si a sunat agentia de la Bucuresti răcnind în acelasi mod si la cea care ia raspuns (dar în engleză de astă dată) si mi-a intins telefonul să vorbesc eu cu doamna respectivă.

Doamna m-a întrebat ce s-a intîmplat i-am spus o parte din nemultumirea mea si faptul că vreau banii înapoi pentru că sunt tratată precum o cersetoare de acel patron crizat si nu mai vreau să rămân în acel hotel. Nervoasă fiind si eu în acel moment si urlînd si eu ca si domnul hotelier care mă scosese din sarite total.

Doamna de la agentia Bucuresti (căreia nu îi dau nume) m-a apostrofat tot pe mine că nu trebuie să strig asa, să vorbesc mai încet că încearcă dumneaei să vorbească cu el.

Mă întreb scumpă doamnă dacă i-ati spus si lui acelasi lucru cînd vă urla în ureche... ?!

In final, să o scurtez, insotitoarea de grup pentru a aplana discutia s-a oferit să îmi dea camera ei care era vizavi de a mea dar cu usa in regulă, cu vedere la stradă, aerisire la baie si... acelasi lenjerie si prosoape de o igienă f. îndoielnică. Am acceptat pentru că am înteles că banii oricum înapoi nu îi mai vedeam

Dar... niciodată nu voi mai pleca în vacanță prin agentii ci imi voi alege eu direct pe internet hotelul si camera care o doresc chiar dacă voi plati mai mult voi sti că merită si mă voi asigura că imi primesc banii inapoi in caz contrar.

Deci asta a fost experienta mea la hotel Orea Eleni 3* Nu recomand nimănui acest hotel, nu recomand Grecia pentru că nu mai e ce a fost. Să mergem in tara noastră că dacă vom fi umiliti cel putin să fim de ai nostri. Nu voi uita niciodată umilința la care am fost supusă de marele patron dar nici lenjeriile lui.

DECi NU CATEGORIC OREA ELENI!

Trimis de Nuvoiuita* in 15.09.17 02:08:57
    Validat / Publicat: 15.09.17 07:49:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia

VIZUALIZĂRI: 3372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nuvoiuita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Asa arată prosoapele culoarea murdar cu pete ciudate ce păreau a fi de fecale. Oare ce metodă de spălare, igienizare se folosește la acest hotel?!

[15.09.17 07:48:51]

@Nuvoiuita: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=82030

====

Alte destinații turistice prin care a fost: România Bulgaria, Italia, Rusia, Ungaria, Viena

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[15.09.17 11:58:51]

@Nuvoiuita: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Alex_Macedo
    [15.09.17 13:46:43]

Stimată doamnă!

Fiind grec de origine -... ehm... și alte nații ce-mi curg prin sânge - vă sfătuiesc, cu drag, să faceți o... fărâmă de introspecție, de căutare pe net, când doriți un sejur din banii strânși atât de greu, pentru vacanța de vară.

Orea Eleni, a fost și este o controversă atât pe AmFostAcolo, cât și pe alte site-uri... nu le dau numele, pentru că nu este corect, dpdv, turistic. În schimb, ați scris un review, cu sufletul pe tavă și mi-a plăcut !!!

Bravo !

sebigeanina
    [15.09.17 16:45:44]

Bună ziua, întâmplarea face să fi stat în 2011 după un frumos sejur în Lefkada le întoarcere acasă o noapte la acest hotel şi atunci nu am crezut de cuviinţă să scriu despre aşa zis hotel mai degrabă pensiune era curat atunci dar cu un mic dejun tare slăbuţ cei drept eram la început tânăr membru pe AFA dar acum îmi pare rău pentru că trebuia povestit cu lux de amănunte ca să nu mai păţească şi alţii. Acum am şi o întrebare aţi plătit 438 de euro un sejur de 7 nopţi demipensiune şi transport cu autocarul 2 persoane? Dacă acesta este preţul real c-am ce credeaţi că o să primiţi.

[15.09.17 17:05:58]

@sebigeanina: Mă asteptăm să primesc minimul necesar si obligatoriu unui hotel pentru a nu pune sănătatea turiștilor în pericol si anume o lenjerie care să emane curătenie, igiena

[15.09.17 17:27:55]

@sebigeanina: Draga mea promit ca anul viitor să-ti cer parerea inainte de a pleca"cîine surd la vînătoare"numai că trebuie să mă atentionezi de pe acum ce economii trebuie să fac pentru a beneficia de o lenjerie care să-mi dea increderea să o si folosesc si nu in ultimul rînd un receptioner cu respect pentru turistii lui care, prin prezenta lor acolo îsi aduc un aport substantial la bunăstarea proprietarului de hotel. Multumesc!

adrianaglogo
    [17.09.17 00:47:06]

@Nuvoiuita: Imi pare rau de ghinionul avut... Dar te corectez in privinta Greciei, la modul general. Nu merita, pt un patron nesimtit, sa uitam de mirajul plajelor si apei din Grecia.

Eu am venit de curand din Parga, patronul a fost un om minunat. Nu iti spun decat ca ne- a ajutat la descarcatul bagajelor din masina si a carat la etaj valiza cea mai mare...

Mult noroc data viitoare.

[17.09.17 01:39:41]

@adrianaglogo

Ai dreptate nu trebuia să generaliz. In ceea ce priveşte plaja... nu putem compara"coada vacii cu stampila primariei"

Per mordi Dio... Paralia e Paralia (cu plaja din foto ataşat) iar Parga e totusi Parga sa fim seriosi. Ghinionul constã in faptul cã m-am grãbit precum"fata la mãritat"... asta e.

adrianaglogo, Alex_Macedo, Nuvoiuita*, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂOrea Eleni Hotel: