ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
JUN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se poate si mai bine

Am fost si noi pentru prima data in Turcia si sincer nu a fost asa cum ne asteptam.

Drumul a fost ok facut cu masina din doua bucati putine indicatoare in zona Antalyei dar ok m-am descurcat si cu plata autostrazi este destul de simplu numai ca turci iti impun o taxa de doua ori mai mare decat cea suficienta pentru un drum dus-intors adica 20 euro in loc de 10 euro iar hotelul cam slab semnalizat.

La receptie treaba merge binisor nu trebuie sa dai spaga cum am citit pe aici pe la 15.30 eram pe plaja.

Mancarea se repeta la greu, plaja este pentru toata lumea.

La piscina si imediat cum coborai pe plaja nu gaseai loc pe sezlong dar asta din cauza turistilor.

Camera era destul de mare si foarte curata.

Despre mancare se poate si mai bine se repeta foarte mult si cam fara gust (dar gustul nu se discuta) bautura si cafeaua nu prea stralucite.

Si pe mine ma deranjat faptul ca nu se prea vb decat in rusa si turca si foarte putin in engleza franceza sau germana.

Trimis de laurentiulaur in 08.07.13 15:09:54
Validat / Publicat: 08.07.13 15:27:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiulaur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

nuvreau
    [08.07.13 17:23:14]

Pe ce Doamne iarta-ma ai dat 20 de Euro?

Ai inchiriat o banda pana la Istambul?

Parerea despre hotel n-o comentez desi a mea, si vorbesc din experienta, este radical diferita.

mony_ka
    [08.07.13 20:11:34]

@laurentiulaur:

Nu trebuie sa fii suparat pt ca pana la urma ai iesit in castig. Ti-au luat turcii 20 de euro pt. Autostrada, dar ai castigat 25 carand motorina in geamantan. Chiar, nu ne povestesti si noua cum ai trecut la vama?

laurentiulaurAUTOR REVIEW
    [09.07.13 10:24:04]

@mony_ka: Da ce sa spun am luat o cisterna si am plecat in concediu nu m-am mai complicat cu valizele ca sa aiba uni ce sa comenteze pe aici, iar despre hotel ce am scris este parerea mea si nu trebuie luata in niciun [alt] fel.

Multumesc pentru rautati

Arya
    [09.07.13 11:17:33]

@laurentiulaur

Nu stiu daca cele scrise mai sus sunt rautati sau nu, nici macar nu ma intereseaza cum te-ai descurcat cu carburantul.

Nu neg ca intotdeauna este loc si de mai bine, insa comentariile tale nu au niciun fel de credibilitate, cel putin pentru mine, din simplul fapt ca lipsa ta cvasitotala de experienta turistica este mai mult decat evidenta.

Urmaresc acest hotel de doi ani si voi ajunge sa-l vad abia in toamna, dar am citit tot ce s-a scris despre el, aici si nu numai, am vizionat peste 6 sase ore de filmari din resort si peste 2000 de poze, asa ca desi inca nu am fost acolo pot afirma cu toata convingerea si cu toata responsabilitatea ca "impresiile" tale sunt simple bazaconii.

Te-ai plans ca mancarea este repetitiva si ca nu are gust. Altii n-au reusit intr-o saptamana sa guste nici jumatate din preparatele oferite. Serile tematice ofereau de asemenea o mare varietate culinara. N-ai pomenit nimic de restaurantele a la carte. Iar faptul ca mancarea in Turcia nu are gust este de mare senzatie, cand toti stim, unii chiar se plang ca este prea condimentata.

Despre contradictiile referitoare la plaja, care ba este pentru toata lumea ba nu gasesti loc pe sezlong din cauza turistilor (sic) nu are rost sa mai zic ceva.

Nu stiu ce bauturi si cafea consumi la tine acasa daca la Belvil bauturile care sunt exclusiv de import nu ti s-au parut stralucite sau cafeaua despre care altii spun ca era exceptionala.

Ai depunctat distractia si relaxarea fara sa amintesti ceva de noul aquapark sau de spectacolele din amfiteatru.

Voi merge cu toata increderea la acest hotel fara a tine cont de parerea ta.

balzani
    [09.07.13 11:45:09]

@Arya: Total de acord, vineri 12 iulie ajung acolo si voi reveni cu impresii. Notele de pe site-urile straine de specialitate sunt maxime anul acesta.

laurentiulaurAUTOR REVIEW
    [09.07.13 13:04:53]

@Arya: Drum bun si concediu placut cat despre parerea mea referitor la acest hotel este strict parerea mea.

Este optiunea fiecaruia la ce hotel se duce, ce mananca, ce bea si cum se distreaza.

Locurile la piscina erau limitate din cauza unor turisti care isi lasau prosoapele peste noapte probabil sa ocupe un loc care probabil puneau gunoi in locurile special amenajate pentru farfuri si pahare de sticla.

Mancarea de dimineata era aceasi: branza oua clatite rosi castraveti, pranz: peste salata carne de saorma, seara: putin mai multe feluri. Bauturile de import: bere Efes, vin la 0.75l turcesc, pepsi la dozator si tot felul de sucuri la cutie de carton tot import Turcia

[09.07.13 13:24:31]

@Arya: 100% corect comentariul despre Belvil mai ca nu imi vine sa cred ca nu ai fost acolo.

Am fost anul trecut si nu pot sa cred ca la Belvil nu mai vb. nimeni engleza si germana. Este adevarat ca romana nu au invatat dar cu siguranta o vor face atunci cand numarul romanilor din resort va fi peste cel al rusilor.

Despre plaja pot repeta ca este cu deschidere mare si sunt asa de multe sezlonguri incat la ora 11 erau destule libere. Este adevarat ca erau libere mai spre extreme insa nu era deranjant pentru ca aveai bar si piscina f. aproape si motivul pentru care mergem iar anul acesta la Belvil este chiar plaja care merita nota 10 pentru amenajare, curatenie, distanta mica fata de piscine si baruri. Noul aquapark speram sa fie bine amplasat.

Mancarea se repeta peste tot in Turcia insa in fiecare zi esti surprins cu noi si noi specialitati de care nu poti spune ca nu sunt suficient de diversificate.

Cred ca de f. multe ori nu intelegem ca de 1400 euro nu iti poate sta lumea la picioare dar in schimb, stai intr-un hotel curat, cu plaja, piscina, mancare, bautura, spectacole, animatie piscina, aquapark, miniclub pt. copii, discoteca, restaurante cu specific, spatii verzi amenajate superb, etc fara sa mai cheltui nimik si cu toate astea nu este bine.

Ca o concluzie vreau sa spun ca tot caut o cazare la Mamaia pt. doua zile si vad ca la 4 stele pretul este de 120 euro pe noapte cu MD si ma intreb cam cat de diversificat este micul dejun si plaja cat de curata este si camera ... ...?

25 08 2013 sunt la BELVIL

[09.07.13 13:50:05]

@laurentiulaur: prosoapele sunt stranse noaptea de personalul hotelului. Dimineata vin turistii si ocupa lucru deranjant dar asta este sistemul si daca iti doresti o anumita pozitie te trezesti la 7 si poti ocupa si tu locurile dorite.

Repet nu spun ca este OK insa nu turcii au inventat asta.

Daca nu ai observat bauturile din import, asta nu inseamna ca nu au avut asemenea bauturi la baruri. "Pepsi la dozator" era si in minibar?

Este bine ca evaluarea sa o facem si in functie de pretul platit pentru ca notele acordate de tine sunt OK daca comparam Belvilul cu MAXX ROYAL, RIXOS, etc care sunt alta categorie.

[09.07.13 14:03:45]

@laurentiulaur: curios este ca sejurul din Grecia 2011 este punctat de tine mult mai bine decat cel de la BELVIL si se pune intrebarea: cat a costat acel sejur ce servicii a inclus si daca cu adevarat a fost mai bun decat cel din Turcia.

Din ce am citit cu toate ca are acelasi titlu, se pare ca a fost un cosmar pentru voi.

[09.07.13 21:34:15]

@laurentiulaur: scuze pentru nota hotelului din Grecia care este 0.75 si am crezut ca este 7.50. Se pare ca esti f. f. exigent cu asemenea nota. (nota de 7.50 apare in prima pagina cu activitatea pe site)

razvan1977
    [10.07.13 17:23:38]

nu trebuie bagat in seama acest individ. eu merg pe 2.09, si fac cerere scrisa sa faca un indicator urias cu hotelul.

sigur ai fost la papillon belvil? pentru ca urmaresc hotelul de mult timp si turistii din toata lumea au punctat mancarea diversificata, animatia excelenta. ai inceput reviewul cu faptul ca ai platit 20 euro taxa de autostrada. ce legatura are cu hotelul?

iar despre mancare sunt curios cate feluri aveau la fiecare masa?

sia
    [29.07.13 13:17:09]

@razvan1977: sunt f buni la capitolul mancare, am fost in iunie, anul asta.

[29.07.13 13:18:50]

@sia: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

balzani, danalix, nuvreau, razvan1977, sia
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: