ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2018
ÎNSCRIS: 05.09.14
JUN-2018
2 AD. + 1 COPII

2018 - Papillon Belvil

Anul acesta am ales Papillon Belvill dintr o lista destul de scurta (asta datorita bugetului).

Nu doresc sa fac o descriere amanuntita a resortului pt ca este foarte bine prezentat de alti turisti, inaintea mea; voi face o scurta prezentare si parerile personale legate de acest resort.

Vacanta ne-am petrecut-o in luna iunie cu un grup format din 5 familii cu copii. Am ajuns in resort pe o ploaie incredibila, am asteptat in receptie repartizarea camerelor si dupa 2 ore si mai bine de asteptare, timp in care am servit masa de pranz si ne ingrozeam de prognoza meteo pt saptamana ce urma sa ne-o petrecem la mare (se anticipa o vreme de toamna, cu ploi in cantitati mari), uite ca domul de la receptie ne comunica nr camerelor si raspunde afirmativ rugamintii ca toate acestea sa fie in aceeasi vila.

Ajunsa in camera sunt putin dezamagita de aceasta, din cauza spatiului redus, dar trec repede peste acest impediment pt ca stiam de acasa ce am rezervat.

Ploaia s a oprit (se pare ca nu am fost ghinionisti) si am iesit la plaja si sa ne familiarizam cu locurile:

- resort ce se extinde pe o suprafata cosiderabila, cu zone de gradini si verdeata foarte frumos amenajate si intretinute. mi -a placut foarte mult zona de vile, resort aerisit ce nu da senzatia de inghesuiala. cladirea principala ce cuprinde si receptia nu impresioneaza. Am ales cazare in vila (desi camera este mai mica) tocmai din acest considerent - esti inconjurat de verdeata, pomi, flori

- camera, de dimensiuni reduse, dar suficienta pt o familie cu un copil, curata, dotata cu tot ce este necesar, minibarul se reumple zilnic

- plaja si marea foarte frumoase, nisip fin, intrare lina in mare, o zona ingusta de pietricele la intrarea in apa, dar asa este toata plaja din Belek si din fericire sunt nederanjante

- piscinele frumoase, spatioase (exista si relax pool pt doritori), curate, sezlonguri suficiente, trei baruri ce deserveau cu succes si fara sa te deplasezi pe o distanta prea mare zona de plaja si piscine; aquapark potrivit tuturor varstelor (copiii foarte incantati)

- spectacolele de seara: in cateva seri au foste interesante

- masa: - micul dejun bazat pe branzeturi, oua, ceva mezeluri neatragatoare, dulceturi, patiserie turceasca... din pacate fara nicio variatie in cele 7 zile petrecute acolo

- pranzul - ok, la restaurantul principal sau in cele doua locatii de langa piscina

- cina - mancare gustoasa, diverse sortimente de peste, carne bine gatite (gratar, la cuptor, cu sos)., seri tematice cu preparate specifice.

- gustarile de la piscina: pizza si gozleme foarte bune!

-bauturile:cafea slaba si foarte slaba (exceptie cea din receptie, dar si aici depinde de persoana care o prepara), berea buna, racoritoarele acceptabile, vinul bun, cokteilurile... unele erau acceptabile

- prajiturile: de nota 6 - aceeasi compozitie colorata diferit si asezata intr -o alta forma, baclavale doar la masa de seara si acelea lasa de dorit -gustul nu este nici pe departe de ce ar trebui sa fie, uscate, nu au vazut siropul cu miere, iar de umplutura cu fistic nici nu poate fi vorba. Dezamagitor pt mine!

- personalul foarte ok: se vede ca isi dau silinta sa fie totul cat mai bine

CONCLUZII:

1. Resort frumos, ingrijit, curat, personal ok.

2. Servicii... bune

3. Daca recomand resortul? Da, recomand, pt ca este un resort bun, dar nu suficient pt pretul pe care il practica;

am incercat sa fiu cat mai obiectiva in exprimarea parerilor si sa fac cat mai putin comparatie cu resorturile din anii anteriori (Royal Alhambra, Gural Belek si Titanic Delux Bodrum)

Trimis de SILVIA 77 in 26.10.18 13:34:50
Validat / Publicat: 26.10.18 16:00:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI -PALM WINGS SIDE -ROYAL ALHAMBRA BELEK -GURAL PREMIER BODRUM-TITANIC DELUX

VIZUALIZĂRI: 7010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SILVIA 77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.10.18 10:41:10]

@SILVIA 77:

Am fost şi eu la acest hotel în urmă cu şase ani şi am fost încântată de cafeaua excelentă pe care mi-o preparam singură la espressorul din lobby, una din cele mai bune cafele băute în Turcia. Mi-ar părea rău să aud că a dispărut acel aparat profesional care funcţiona cu trei tipuri de cafea boabe.

Da, recomand, pt ca este un resort bun, dar nu suficient pt pretul pe care il practica; am incercat sa fiu cat mai obiectiva in exprimarea parerilor si sa fac cat mai putin comparatie cu resorturile din anii anteriori

Dar ai omis să precizezi preţul plătit pentru acest sejur

În mod cert, Papillon Belvil oferă condiţii şi servicii mai slabe decât Gural Premier Belek sau Titanic Deluxe Bodrum, unde şi preţul este altul, însă serviciile sunt comparabile cu cele ale hotelurilor Royal, care au un plus doar la camerele mai noi şi mult mai spaţioase.

Şi la Belvil dacă doreai o cameră spaţioasă, alegeai cazarea în hotel, însă plăteai o diferenţă destul de mare. Eu am ales tot cazarea la vile şi am fost mulţumită.

• Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: