ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.13
FEB-2011

Un vis devenit realitate - partea 1

In anul 2011 am reusit sa oferim copilului nostru (si copiilor din noi) un minunat cadou, si anume o excursie la Disneyland Paris. Am fost cazati la Hotel Santa Fe din incinta resortului (catalogat 2 stele dar eu ii dau cel putin 3), am avut o camera superba, mare si curata, mic dejun foarte bun, parcare gratuita si autobuze gratuite care veneau din 10 in 10 minute si asigurau transportul la/de la hotel la parcuri. A fost o experienta magica pentru toata familia.

Tot atunci am aflat ca muzica de la Disneyland este compusă de un muzician român.

Parcul Disneyland se află în localitatea Marne-la-Vallee, la 32 de km de centrul Parisului. Este alcatuit din două parcuri tematice - "Disneyland Park" si "Walt Disney Studios Park" si din "Disney Village" - o zona cu multe magazine si restaurante.

Despre Walt Disney Studios Park voi povesti in partea a doua, cat de curand posibil.

Disneyland Park: aici se gasesc numeroase atracţii, de la cele pentru copii mici pana la cele de senzatii tari, ne-am intalnit cu personaje Disney (chiar daca la unele din ele am stat la cozi enorme pentru poze si autografe), am participat la superbele petreceri şi parade organizate în fiecare zi, la ore fixe (care sunt specificate in brosurile de la intrare).

Disneyland Park este împărţit în cinci zone:

1. Main Street USA: Este o strada care incepe la intrarea în parc şi se termină la castelul Frumoasei Adormite. De ambele parti ale acestei strazi se gasesc magazine de suveniruri, jucarii şi multe restaurante. Pe margine sunt difuzoare din care rasuna in permanenta muzica. Se pot face plimbari cu trasurile sau cu masini de epoca.

ATRACTIILE DIN MAIN STREET USA: pot fi vazute in imaginea corespunzatoare atasata.

--------------------------------------------------

2. Frontierland (Tărâmul Legendelor): aici ne-am simtit ca in Vestul sălbatic. Se pot face plimbari cu barca sau cu trenul, se poate face o pauza pentru o gustare în satul indian al lui Pocahontas si, de asemenea, se pot explora toate celelalte obiective aflate aici.

ATRACTIILE DIN FRONTIERLAND:

* Big Thunder Mountain: este o cursă cu trenul pe stanci abrupte, dureaza 4 minute iar cozile ce se formeaza aici sunt foarte mari. Cei mici pot ameti in aceasta cursa. Noi nu am dat micuta in acest obiectiv.

* Phantom Manor: este o cursă întunecată care dureaza 7 minute. Nu se asteapta foarte mult aici, cozile fiind potrivite.

* Thunder Mesa Riverboat Landing: o superba croazieră de 15 minute, vaporul are capacitate mare, motiv pentru care timpul de asteptare este mic. Se pot face poze superbe in aceasta croaziera.

* Rustler Roundup Shootin' Gallery: acest obiectiv nu este inclus in pretul biletelor de intrare in parc, se percepe o taxa suplimentara. Sunt tinte de trageri si doar adultii pot trage.

* Legends of the Wild West: o frumoasa plimbare care necesita 15 minute pentru un tur complet.

* River Rogue Keelboats : o plimbare de 10 minute cu corabia.

* Pocahontas Indian Village: este un loc de joacă în aer liber, perfect pentru o pauza de o gustare.

* Woody's Roundup Village: personaje Disney vin si fac poze cu cei mici (si nu numai), dau autografe. Orele pentru aceste aparitii sunt fixe si sunt trecute in brosurile parcului.

* Disneyland Railroad Station : staţie de tren. Cu acest trenulet se poate face turul parcului care dureaza in jur de 30 de minute. Trenul soseste in gara la intervale de 10 – 15 minute.

* The Chaparral Theater: este teatru acoperit, noi nu l-am prins dar am citit ca spectacolul dureaza 30 de minute. Spectacolele sunt in limba franceza iar orele exacte sunt trecute in brosuri.

--------------------------------------------------

3. Discoveryland (Tărâmul Viitorului): pe acest taram chiar te simti undeva in viitor. Navele spatiale, rachetele, laserele si circuitele de masini sunt numai cateva din obiectivele care se gasesc aici.

--------------------------------------------------

4. Fantasyland (Tărâmul basmelor): in acest tinut am zburat cu Peter Pan si căpitanul Hook, ne-am ascuns in labirintul lui Alice, am urcat in castelul Frumoasei Adormite unde am vazut fusul in care s-a intepat si unde am auzit sforaind toti locuitorii palatului, ne-am invartit in cupele gigantice de ceai ale lui Mad Hutter, am zburat cu Dumbo - si acestea sunt doar o parte din atractii.

ATRACTIILE DIN FANTASYLAND:

* Palatul lui Belle: se urca in castel, privelistea de la balcon fiind minunata.

* La Taniere du Dragon: noi nu am gasit deschis acest obiectiv. Este o plimbare pe jos de câteva minute insa intunericul si zgomotele pot speria copiii mici.

* It's a small world: o minunata cursă pe apă de 8 minute printre papusi reprezentand toate zonele lumii. Se misca atat de natural incat spui ca sunt reale. Muzica a devenit la un moment dat obsedanta, nu mai puteam sa mi-o scot din minte. Ne-a placut foarte mult, am intrat de 4 ori aici.

* Peter Pan’s Flight: aici se formează una dintre cele mai mari cozi din parc. Este o cursă suspendată de 3 minute si exista limitare de înălţime pentru copii. Dar este foarte frumos, merita toata asteptarea.

* Blanche-Neige et les Sept Nains: in masinute cu o capacitate de 6 oameni se face o cursa întunecată si rapida (2 minute) prin povestea "Alba ca Zapada si cei 7 pitici". Sunt si zone intunecate, este adevarat, insa trecerea se face rapid si cei mici nu au de ce sa se sperie.

* Les Voyages de Pinocchio: o alta cursa întunecată de 2 minute, de data asta cu Pinocchio. Scenele se vad cel mai bine din primul loc al masinutei.

* Dumbo the flying elephant: desi plimbarea cu Dumbo dureaza numai 1 minut şi 30 de secunde, timpul de asteptare este foarte mare. Acest obiectiv este mai mult pentru cei mici (dupa parerea mea). Copiii sub 1,20 m pot urca numai împreună cu un adult.

* Le Carrousel de Lancelot: un carusel cu 86 de cai, plimbarea dureaza numai 2 minute insa timpul de asteptare nu este foarte mare. Acest carusel de vede foarte bine din balconul castelului.

* Mad Hatter's Tea Cups: 2 minute ametitoare (parca eram in storcatorul masinii de spalat) in niste cesti uriase in care incap 4 oameni. Nu este indicat copiilor care nu se pot ţine singuri.

* Alice's Curious Labyrinth: o minunata plimbare prin labirint, chiar am reusit sa ne ratacim unii de ceilalti. Exista statui cu Alice, iepurasul cel grabit si celelalte personaje din poveste. Daca se insereaza, acest obiectiv se inchide.

* The storybook land canal cruise: alta plimbare cu vaporasul, care dureaza 7 minute. Pe mal, de ambele parti exista diverse povesti in miniatura. Este o experienta frumoasa, trebuie facuta de cel putin 2 ori. Tot de aici de poate vedea o miniatura a castelului Frumoasei Adormite. Si acest obiectiv se inchide cand se face seara.

--------------------------------------------------

5. Adventureland (Tărâmul Aventurii): un alt loc minunat. Aici am vizitat cabana lui Robinson, am intrat la Piratii din Caraibe - a fost unul dintre cele mai indragite atractii ale puiului meu, ne-am urcat pe corabia piraţilor.

ATRACTIILE DIN ADVENTURELAND:

* Pirates of the Caribbean: o superba plimbare, de 10 minute, pe apă în zone întunecate. Pretutindeni, se vad scene din viata piratilor...se misca, se aude muzica, bucurie mare a fost cand am trecut pe langa comorile adunate de ei... Ne-a placut foarte mult si am mers de mai multe ori. Papusile par foarte naturale.

* Indiana Jones et le Temple du Péril: este un roller coaster care dureaza 1 minut şi 30 secunde iar timpul de asteptare la acest obiectiv este mare. Copiii mai mici de 1,40 m nu sunt primiti.

* Adventure Isle: explorarea insulei dureaza 1 oră pentru un tur complet.

* La Cabane des Robinson: se poate urca in copac, in cabana amenajata, foarte frumos si aici, maxim 15 minute sunt necesare pentru un tur complet.

* Le Passage Enchanté d'Aladdin: este un fel de tunel in care sunt scene din povestea Aladdin, se merge pe jos si nu sunt cozi.

* La Plage des Pirates: un alt loc de joaca pentru cei mici.

Un lucru vreau sa mai mentionez. Pentru cei cazati in hotelurile resortului, exista un card "Fast Pass" cu care aveti avantajul ca la unele obiective nu trebuie sa stati la coada. Se intra prin alte parti, in baza unei "programari". Se trece cardul printr-un aparat si se inscriptioneaza pe el o ora la care se poate reveni la acel obiectiv.

Va urma...

Trimis de cdiana in 04.07.13 16:27:03
Validat / Publicat: 04.07.13 18:59:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 2354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Principalele atractii din MAIN STREET USA

[04.07.13 19:01:14]

Muffin2009
[06.07.13 16:31:28]

@cdiana:

Fast pass-ul se poate lua de catre oricine de la aparatele special amenajate in acest scop in cele doua parcuri.

Poate confunzi cu altceva...

cdianaAUTOR REVIEW
[06.07.13 20:57:49]

@Muffin2009: Nu te contrazic, posibil sa confund, eu tin minte ca ne-a dat un card de la hotel si credeam ca numai cu el se poate lua Fast Pass-ul.

Intelesesem ca numai cei cazati intr-unul din hotelurile resortului care primesc un astfel de card au aceasta facilitate.

Muffin2009
[06.07.13 22:28:34]

@cdiana: Uite aici, in review-ul unei colege poze cu fast-pass-ul.

Asa arata si se pot lua de catre orice posesor de bilet indiferent daca sta in resorturile parcului sau nu.

Daca ai poza cu passul de care vorbesti tu, adaug-o la review sa vedem daca vorbim de acelasi lucru.

ccalin10
[07.07.13 22:39:15]

Cred ca la anul o sa merg si eu cu familia (Sper)

ccalin10, cdiana, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):