ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2018
DIN: Reghin [MS]
ÎNSCRIS: 21.03.12
JUL-2018

Disneyland Paris sau cum să pleci bărbat și să te întorci copil

Am avut în vedere o excursie la Disneyland încă de când era copilul mic. Am tot adunat bănuți am făcut planuri peste planuri și în sfârșit anul 2018 se anunța a fi potrivit pentru o excursie cu familia la celebrul parc de distracții

TRANSPORTUL - am avut opțiunea Sibiu sau Cluj Napoca cu avionul noi fiind din Reghin. La Cluj prețul cu plecare miercuri și intoarcere duminică era 2300-2400 lei pentru 3 persoane iar la Sibiu am găsit la 1400 lei dar cu întoarcere luni seara (21 plecare din Paris).

Am făcut un calcul ardelenesc și mi-a dat că cel mai potrivit pentru noi e să luăm bilete și cazare pentru 3 zile de parc, adică zbor miercuri iar joi, vineri sâmbătă ne bucurăm de parc, duminică și luni revedem Parisul.

Zbor ok, 2 ore. Avionul ateriza pe aeroportul Beauvais la ora 20.30, destul de târziu și cum un drum cu autobusul până în Porte Maillot costa 51 euro pentru 3 persoane iar de acolo RER linia A încă vreo 20 de euro pentru doi adulți și un copil am optat pentru transferul privat cu firma RS Transports. Am făcut rezervare cu cca 2 săptămâni înainte la un cost de 79 euro până în fața hotelului.

Aici o mică peripeție, avionul a întârziat un sfert de oră iar noi eram programați să fim preluați la 21 (avionul ateriza la 20.30). La 21.10 minute nimeni. Sun la firmă intră robotul. Pe la 9.25-9.30 când ne resemnasem că o să luăm tot calabalâcul spre autocare sună șoferul firmei RS și ne roagă să îl așteptăm 15 minute că apare. La termenul anunțat vine unul mic, negru, îmbrăcat aiurea, nu dădeai doi bani pe el și ne roagă să-l urmăm in parcare. Și când ajungem la mașină ce să vezi, ultimul model de passat break. Ptiu drace. Ăla se scuza de mama focului noi făceam pe turiștii nemulțumiți. Dar hai, treacă de la noi????.

O oră și 20 de minute am făcut până în față la B&B Disneyland hotel, Magny-Le-Hongre (strada Avenue des Pressoirs) spun asta deoarece sunt mai multe B&B dar acesta are marele avantaj că e mult mai ieftin ca mai celebrele Santa Fe, Kiryad, etc și are ca toate hotelurile din lanțul Disneyland transport gratuit la parc și înapoi de dimineață și seara din 15 in 15 minute iar în timpul zilei tot la 20 minute. Din parc până la stația de autobus (peronul E) se fac maxim 10 minute de mers lejer iar la ora 23, după focurile de artificii deși e aglomerat nu se pune problema să rămână cineva pe jos.

B& B Disneyland hotel mie mi s-a părut mai mult decât ok, camera avea trei paturi din care unul matrimonial, baia super, aer condiționat în sistem centralizat, schimbat prosoape zilnic, Tv LCD cu program și în limba engleză. Micul dejun foarte bun: ou fiert, pâine de 3-4 feluri, croissante, șuncă, unt , gem, dulceață, lapte, cereale, apă, cafea, suc natural, cașcaval șa.

Pentru cazare trei zile și acces în cele două parcuri am platit 860 de euro in total, 185 de euro de adult și 165 de copil iar cazarea cu mic dejun 325 euro pentru trei nopți. In timpul zilei am mai cheltuit cca 100 euro pe zi pe două mese (am mâncat mult la Macdonald- 7.8 euro un meniu big Mac) înghețate, sucuri, diferite suveniruri. Mare atenție la apă. Sunt cișmele in câteva locuri și apa e mai bună decât cea îmbuteliată. Noi am prins 32-33 de grade in primele doua zile și tot la 2 ore mergeam și ne umpleam sticlele cu apă rece și bună. O apă la 500 ml e 3 euro iar un cola la 500 e 3.5 euro peste tot. De altfel totul e dublu ca preț în incinta parcului.

Disneyland este un loc fabulos, e întradevăr încărcat de magie, fiecare căsuță, fiecare floare, fiecare atracție spune câte o poveste. La întâlnirea cu Mickey Mouse inima ne bătea nebunește tuturor iar prima dată când am pășit în parc am avut fluturi in stomac. E copleșitor la prima vedere dar extrem de simplu de abordat și în 2-3 ore se parcurge la pas lejer.

Despre frumusețea și posibilitățile de a petrece timpul in cele două parcuri s-au scris multe, atracțiile sunt binecunoscute.

Este structurat pe mai multe " tărâmuri". Adventure land cu pirații din Caraibe, Big Thunder mountain , Indiana Jones, River boat trip, casuta din copac a lui Robinson Crusoe și multe altele, fantasy land cu pavilionul prințeselor, it's a small world, Dumbo- the flying elephant, labirintul, ceșcuțele ce se învârt, plimbarea cu trenulețul și apoi cu bărcuțele pe apă prin tărâmul contelui de Fees, și Frontierland cu motive războiul stelelor. Aici cap de afiș era împușcarea zorgilor in Buzz lightyear, StarWars journey și montagne-russe space mountain dar și multe alte atracții mai mici inclusiv un tren special care înconjoară ambelor parcurile in cca 40-45 minute- de neratat zic eu.

Disney studios, celălalt mare parc alăturat e cel puțin la fel de interesant ca și fratele mai mare. Atracția principală aici e Ratatouille- foarte bun, Nemo Crush coaster și la 2.15 în fiecare zi există un spectacol de cascadorii auto foarte, foarte bun. Pe lângă acestea sunt o puzderie de alte atracții foarte frumoase, pe unele din ele nu am avut curajul să ne dăm (Nemo) iar pe altele nu am mai apucat deoarece am stat de trei ori la coadă la Ratatouille.

In Disney studios am fost iarăși cu un tren ce înconjoară parcul, pe alocuri sunt prezentate recuzite de film, mașini din diferite filme, decoruri apocaliptice, chiar am avut o oprire la o scenă de film in care exploda un camion-cisterna și apoi o cascadă de apă se prăvălea peste camionul aflat printre stânci până în fața trenului ce ne transporta. Magnific.

Noi am avut biletele printate de acasă (cazarea și biletele le-am luat prin agenție) în format A4 iar la prima intrare în parc trebuie schimbate cu biletele obișnuite. Se poate intra și ieși ori de câte ori se dorește din parcuri, ba chiar e de preferat sa se ia masa in Disney village unde sunt mai multe restaurante și mai mari. Biletele trebuie folosite in primele 7 zile de la prima validare și în parc sunt de asemenea folosite pentru a lua fast pass-uri.

Deși a fost Iulie și e considerată perioadă de vârf nu prea am așteptat mai mult de 30 minute nicăieri. Dimineața când ajungeam ne luam fast pass-uri la atracțiile ce știam că se vor aglomera cum sunt big Thunder mountain, Peter Pan flight, Ratatouille. Dacă luam fast pass-uri la 10.30 să zicem ne întorceam pe 12.30-13.20 de obicei și stăteam maxim 5 minute pe când coada normală era de 60-70 minute.

Cu o oră înainte de intrarea cu fast-pass se putea merge lua alt fast-pass și astfel bifam cu ușurință două atracții principale în prima jumătate a zilei. In rest ne îndreptam spre atracțiile cu timp de așteptare scăzut: Pinocchio- de obicei 15 minute, albă că zăpada - 10 minute in orele de vârf. It's a small world- nu a fost mai mult de 15 minute niciodată. La fel și în Disney studios unde întâi luam fast pass-uri la Ratatouille și până se făcea timpul de pe pass vizitam altceva, ne plimbam, făceam poze, ne întâlneam cu diferite personaje Disney pentru poze, etc.

Noi am vizitat in prima zi parcul mare, în a doua de dimineață până la 4-5 parcul Studios și apoi seara exclusiv lumea star wars (unde am avut o întâlnire șoc!!! cu Darth Vader - nu ne așteptam) iar în ultima zi le-am împărțit în mod egal pe cele două parcuri. Preferatele noastre au fost Big Thunder mountain, Ratatouille și space trip star wars (de fapt un cinematograf 5D) și unde chiar ai senzația că ești într-o navetă).

Din punctul meu de vedere a meritat fiecare bănuț. Întradevăr se intră într-o lume de poveste unde toată lumea e fericită și unde magia Disney e peste tot. Copilul meu a fost extrem de încântat și noi la fel. Pe noi, ca familie ne-a schimbat foarte mult această experiență. E genul de vacanță pe care o trăiești la intensitate maximă, te uiți în jurul tău și îți vine greu să realizezi că mâna omului a reușit să creeze ceva atât de frumos și de complex, începând cu feeria construcțiilor și terminând cu mirosul încântător de flori ce se simte peste tot. Despre parada de la ora 5 și mai ales despre focul de artificii și jocurile de lumini, muzică și lasere in care se prezintă principalele povesti Disney ce să mai spun. Le priveam cu gura căscată. Mirific.

A treia zi am părăsit lumea Disneyland pe la 5 după masa ne-am dus la hotel și ne-am luat bagajele (se pot lăsa gratuit într-o cameră specială) și am luat apoi RER A către Paris -Charles de Gaulle etoile și de acolo la Porte Maillot unde rezervasem două nopți la Neuilly Park Hotel, doar cazare la 750 lei adică 82 euro pe noapte.

Duminică dimineață am luat un carnet cu 10 călătorii pentru noi și unul tot cu 10 pentru copil.

Am vizitat Turnul Eiffel, am făcut o croazieră cu Bateau Mouche pe Sena o oră, am vizitat Notre Dame și cartierul Latin iar după masă am mers pe Champs Elizee unde era o mulțime de oameni - era sosirea turului Franței la ciclism. Am urmărit ceva pe acolo și apoi am luat-o la pas spre grădinile Tuilleries și Louvru- doar exterior. Lângă louvru era deschis un parc de distracții cu mașinuțe, roată, o grămadă de mâncăruri. Am zăbovit și pe acolo cca o oră iar apoi am mâncat o înghețată și ne-am odihnit in fața la louvru.

A doua zi am vizitat cartierul Monmartre, Sacre Coeur și pe la 4 am plecat spre aeroport.

A fost minunat și abia așteptăm să revenim.

O să atașez în curând și fotografii.

Trimis de calincheita in 06.08.18 16:52:25
Validat / Publicat: 06.08.18 18:00:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 10146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Pffff ce ne-a mai speriat!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[06.08.18 17:57:11]

Excelent și acest reveiw

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=88234

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[07.08.18 08:16:58]

[07.08.18 10:51:40]

@webmaster: ????

[07.08.18 13:14:07]

Dan&Ema
[07.08.18 13:34:03]

@calincheita:

Bravos Domnule! Asa de lauzi inca din titlu!

Felicitari pentru articol si minighid. Disneyland este superb chiar daca e scump. Parerea mea.

Tu ai spus ca:

Din punctul meu de vedere a meritat fiecare bănuț.

Scump este pentru buzunarele mele cand vad cati bani lasi acolo. E drept insa ca sa intretii un asemenea parc, o mica mare industrie sunt niste costuri si o organizare de exceptie.

Numai de bine!

[07.08.18 13:38:05]

????. Pe avion înapoi un sandwich la 5 euro ni se părea un chilipir! Noroc cu politica Wizzair privind bagajele de mână- 10 kg. Ne-am blindat cu " ronțănele" de puteam să ne deschidem butic !

adrianradu
[09.08.18 12:20:32]

La anul vreau sa fac și eu același tur Paris+Disney.

Poți sa îmi dai mai multe detalii despre hotel, va vad dacă se merita sa ma cazez în același loc?

[20.08.18 11:56:01]

@adrianradu: Am scris 2 review-uri despre b&b și Neuilly Park. Dacă pot să vă ajut și cu alte informații nu ezitați... !

adrianradu
[20.08.18 15:44:19]

Le-am citit

Mulțumesc!

cpmarius
[03.01.19 11:17:40]

@calincheita: Salut. Scuze pentru ca vreau ca te intreb ceva mai amanuntit. Ma intereseaza daca dupa ce ai platit intrarea in parc ai platit la celelalte atractii din interior si cam cat. Multumesc anticipat.

[03.01.19 13:45:46]

@cpmarius: Bună

Odată intrat în parc nu se mai plătește nimic pentru accesul la diferitele atracții.

Sunt foarte multe in ambele parcuri și eu aș recomanda trei zile pline pentru parcurgerea lor pe îndelete.

La cele care o să vă placă foarte mult o să mergeți de mai multe ori și, deloc întâmplător, sunt in topul preferințelor și a altora așadar se cam stă la coadă.

cpmarius
[04.01.19 13:16:15]

@calincheita: multumesc frumos pentru informatii

[11.11.19 09:19:24]

@calincheita: Buna ziua, frumoasa vizita! Va rog sa ma ajutati cu informatii legate de transport intern, si noi tot pe Beauvais vom ateriza dimineata, vrem sa ramanem in Paris si seara sa mergem spre B&B Hotel, apoi de la Disney vrem sa mergem direct in aeroport. Nu stiu de unde sa incep cautarea, pe ce site-uri. Multumesc frumos!

[11.11.19 09:42:58]

@anamaria86: Bună

Eu am rezervat transport privat de la Aeroport la Disneyland cu compania RS Transport. Puteți rezerva dus întors și atunci scăpați de grijă. Trebuie să specificați zborul și ora la care doriti să fiți preluati de la hotel și de la Aeroport. La noi au întârziat putin (30 de minute) la preluarea de pe aeroport.

B&B și Disneyland au un parteneriat prin care asigură transport de la și la hotel la parc extrem de bine pus la punct. Practic, la fiecare 15-20 min vine un bus.

Dacă rămâneți peste zi în paris cred ca cel mai usor e să luați un autocar ce pleacă spre oraș imediat după aterizare deci atenție sa nu-l pierdeți. Bilete cred că puteți lua de la șofer . Biletul e 17 sau 18 euro de persoană și ajunge în cca 1.2 ore. O să vă lase aproape de o stație de metrou in mod sigur.

Spre Disneyland, seara cel mai îndemână e RER-ul ce îl puteți lua din stația Charles de Gaulle , linia A parcă. Trenul circulă des și costă destul de putin și vă lasă exact lângă Disneyland. Stația de autobus către hotelul B&B este peste drum de gară, peronul E parcă.

[11.11.19 09:56:10]

@calincheita: Multumesc!!!

[11.11.19 11:28:55]

@calincheita: Revin cu alte intrebari: 1. ati mancat in parc? Este Mc Donalds in interior? Sau unde se mai poate manca in zona Disney, Magny-Le-Hongre? si 2. Biletele pentru parc le-ati luat on line? Cu cat timp inainte? Multam!

adrianradu, anamaria86, calincheita, cpmarius, Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):