Disneyland Paris (parc de distracții)

17.07.2017
Avatar Natalia105
DIN București
înscris/ă în 15.07.17
JUL-2017
1700 Euro

Disneyland Paris Iulie 2017

Urmare de aici

Am fost la Disneyland Paris in Iulie 2017. Am rezervat biletele printr-o agenție de turism, la Hotelul Santa Fe, o alegere mai mult decât potrivită, in condițiile in care plecam de la hotel la 7:45 dimineata si ne întorceam dupa ora 23:00. Asa cum probabil ați citit deja, un autobuz asigura din 10 in 10 minute transferul intre hotel si parcurile de distracții.

Am avut bilete de intrare in parc pentru 4 zile, insa trebuie sa aveți in vedere ora de sosire si ora de plecare de pe aeroport. Noi de exemplu am sosit pe Charles de Gaulle la ora 12:20, am luat Magical Shuttel ul spre hotel, dar me-am cazat la ora 14:30 si am ajuns in parc in prima zi la ora 15:00.

Deși cazarea in toate hotelurile Disneyland Paris începe la ora 15:00, pt ca deja camera noastra era liberă, cei de la Santa Fe ne-au cazat la ora 14:30. La plecare aveam avion la 16:20 si a trebuit sa părăsim parcurile de distracții la ora 11:45, ne-am deplasat la hotel pentru a lua bagajele, iar la ora 12:25 am avut autobuz spre aeroport. Recomand sa plecați din timp spre aeroport, mai ales daca nu ați mai fost si nu Cunoașteti procedura de îmbarcare, aeroportul CDG fiind destul de mare.

Pot spune ca cele 4 zile au fost suficiente pentru a ne da in toate atracțiile, iar in cele care ne-au placut mai mult de mai multe ori.

Recomand Disneyland ul vara. Deși citisem ca va fi foarte aglomerat si ca este bine sa mergi iarna sau primăvara, personal cred ca nu este prea placut sa stai in frig atâtea zile. Nu am simtit aglomerați din timpul verii asa cum am citit. Sunt atracții la care timpul de așteptare era de 60 de minute, insa la aceleași atracții puteai sa aștepti a doua zi la ora deschiderii doar 5 minute.

Cele 4 zile sunt suficiente pentru persoanele care merg in parc cu copii de minim 1,20 m aceștia având voie sa se dea in toate atracțiile, cu excepția Indiana Johnes unde era necesar sa ai 1,40 m. Asta in condițiile in care nu te gândești sa te deplasezi la hotel in timpul zilei pentru a te odihni. Începând de a doua zi, distanța intre autobuz, intrarea in parcuri si atracțiile propriu-zise ti se va părea foarte mare, astfel ca nu îți va mai veni sa mergi la hotel in timpul zilei.

Sa nu va lăsați induși in eroare de înălțime, in sensul ca degeaba ai 120 cm, daca îți este frica. De exemplu, in Star Wars Hyperspace Mountain si Rock n Roller Coaster Aerosmith trenulețele te plimba prin întuneric si te dau peste cap, asa ca si Adulții se gândesc de mai multe ori daca sa le încerce sau nu. Mie personal mi-a fost frica si in Crush's Coaster unde înălțimea minima era 1,07 m. Asa ca atunci cand vedeam 1,20 m ma urcam cu frica.

Personal nu as cupla Disneyland ul cu Parisul. Drumul este obositor de la Bucurest la Disneyland, iar in parcuri de dimineata pana seara nu îți mai simți picioarele. Asa cum am spus, in timpul verii toate atracțiile funcționează pana la ora 23, cand începe focul de artificii, astfel ca esti tentat sa stai pana la ora 23. Dupa artificii, plecarea din parc spre hotel se desfășoară greoi si, de cele mai multe ori, nu poti sa iei primul autobuz spre hotel ai trebuie sa il aștepti pe următorul, ora la care copilul este aproape adormit.

In plin sezon au fost momente cand pentru o atracție am așteptat 5 minute sau deloc si ne am dat de mai multe ori, iar in alte zile, pentru aceleași atracții trebuia sa asteptam 50 de minute. Nicio atracție nu a fost închisă sau stricata cât am stat noi acolo. Asa ca, profitați cand puteți de atracțiile libere, folosiți le consecutiv, si stați la coZile unde chiar nu aveți alta posibilitate.

De exemplu, in timpul zilei pana seara, Buzz Lightyear avea un timp de așteptare de minim 50 de minute. Noi mergeam dimineata la 8 cand timpul de așteptare era sub 5 minute si puteam sa ne dam de mai multe ori. La fel si Star Wars Hyperspace este deschis la 8, timpul de așteptare fiind redus.

Am stat mult la Peter Pan de fiecare data. Este deschis de la ora 10, iar Fastpassul nu funcționa. Noua ne a placut si consider ca a meritat așteptarea, insa este posibil sa ajungi la ora 10 la deschidere si cu siguranța timpul de așteptare va fi redus.

Zonele Adevntureland si Frontierland sunt deschise de la ora 10, am vazut persoane care stăteau la coada si așteptau sa deschidă zona, probabil pt Big thunder mountain si Indiana Jones.

Nu pot sa povestesc despre Întâlnirile cu personaje si cu prințese pentru ca fiul meu nu era interesat. Am vazut ca inca de la ora 8 dimineata se formau cozi pentru fotografiile cu personaje.

Noi nu am folosit deloc Fastapass ul, pt ca depindeam prea mult de el, iar începând de a doua zi eram foarte obosiți si evitam deplasările prea lungi intre atracții la o ora fixa. Este foarte greu sa fii in Adventureland si sa te intorci la o anumită ora in Fantasyland pt Peter Pan. Vei ajunge sa apreciezi statul la coada, pentru ca ai impresia ca te mai odihnești putin.

Noua ne a placut foarte mult, totul era foarte organizat si curat, nu -mi dau seama cum făceau curățenie, dar era foarte curat. Toalete peste tot, toate curate.

Nu am prins niciodata coada la apa, înghețată, pop corn, sucuri. De fiecare data erau doar 2,3 persoane la coada. In schimb, am sesizat cozi foarte mari seara in jurul orei 20,21 la restaurante. Dupa ce stăteai 5 minute la coada si îți dădeai seama ca vei mai sta o ora, preferai sa îți iei niște chipsuri si sa te mai dai intr o atracție.

Marele avantaj pe care l am simtit luând biletele prin agenție a fost Acela de a primi vouchere pentru micul dejun si prânz. Dimineata aveam vouchere in valoare de 24 euro pt un adult si un copil la Cafe Hyperion care este situat in zona Discoveyland (unde de regula ne am oprit in fiecare dimineata) iar la prânz vouchere de 44 euro la Plaza Garden pe Main Street, restaurant de tip all you can eat. Era imposibil sa nu găsești ceva de mâncare care sa ii placa copilului, iar fiecare (adult, copil) primea câte o băutura (apa sau suc). In felul acesta nu am cheltuit bani multi pe mâncare.

Experienta noastra la Disneyland a fost extrem de placuta in plin sezon, vremea a ținut cu noi (maxim 23 de grade si ploaie intr-o singura zi de la 8 la 12- nu va faceti griji, orice magazin vinde pelerine pt ploaie 18 Euro pt un adult si un copil), astfel ca as repeta experiența oricând in anii următori.

Prima impresie pe care o vei avea va fi aceea ca nu vei avea timp pentru tot. Dupa câteva ore insa, te vei familiariza cu parcurile si vei umbla linistit, știind ca nu vei rata nicio atracție.

Impresii încărcate de Natalia105 in 17.07.2017 12:16:49

Validat / Publicat: 17.07.17 12:50:18

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Natalia105); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 7 voturi) nota2
NOU! În colaborare cu Aero Shutle Paris, AmFostAcolo vă oferă posibilitatea rezervării unui transfer privat (cu limuzină sau microbuz) spre/dinspre Paris sau Disneyland, de la orice aeroport.
  • Se vorbește limba română!
    • sait oficial al acestei destinații:
    • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 48.87040000 N, 2.77982000 E - CONFIRMATE
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Natalia105? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[17.07.17 12:49:42]

Bun review de debut, merită remarcat.

@Natalia105: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=79288

cei de la Santa Fe ne-au cazat la ora 14:30

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- Laura I
    [18.07.17 13:54:17]

Foarte bun articolul, însă dacă poti sa ma ajuți cu câteva informații:

1. o dată intrat în parc te dau gratuit in toate, în valoarea biletului de intrare?

2. daca ai idee cat costă biletul

Mulțumesc frumos!

- Natalia105
    [18.07.17 15:42:26]

@Laura I: Da. Odată achiziționate biletele de intrare in cele doua parcuri (pt ca exista posibilitatea sa cumperi doar pentru un parc), totul este gratuit. Ma refer la atracții. Te dai de câte ori doresti si cât îți permite timpul. Despre prețul biletelor nu pot da detalii, pentru ca noi am plătit o suma globală la agenție care includea 3 nopti cazare, regim demipensiune (mic dejun si prânz) si bilete de acces pentru un adult si un copil pentru 4 zile in ambele parcuri. Detaliile referitoare la tarifele pentru accesul in parcurile de distracții se gasesc pe site ul Disneyland Paris.

- Laura I
    [18.07.17 15:43:58]

@Natalia105: Multumesc mult pentru amabilitate! Am vrea să mergem si noi in toamnă!

- calincheita
    [12.10.17 11:24:23]

Foarte util articolul. Mai țineți minte cumva dacă big thunder mountain are limita de 1.20 metri înălțime la copil?

Mulțumesc

- Natalia105
    [12.10.17 20:52:47]

@calincheita: buna seara

Nu. Înălțimea necesară este de 102 cm. Dar mie ca adult mi a fost puțin teama. Copiilor se pare ca nu. Coada era mare, dar mergea destul de repede.

O seara plăcută