ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2018
DIN: Pătârlagele [BZ]
ÎNSCRIS: 09.06.10
APR-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 18 si 14

Atunci cand vrei sa te simti copil dai o fuga la Disneyland Paris

Salutare AFA, la inceputul vacantei la Paris am facut un program pe zile la recomandarea prietenei la care am stat si a prognozei meteo sa mergem la Disneyland si la castelul Versailles in ultimele 2 zile pentru a avea parte de timp mai frumos.

Recomandarea a fost ca pentru cele doua atractii turistice sa ne rezervam cate o zi deoarece sunt mai mari si localizate in afara Parisului. Daca am fi vrut sa mai vedem si altceva practic nu este timp suficient sa ajungi acolo, sa stai la cozi si sa mai vizitezi si altceva.

Parcul Disneyland este amplasat undeva in estul capitalei la 32 de km de centrul orasului. Se poate ajunge si cu auto pe autostrada A4 spre Nancy s-au cu trenul RER A. Oriunde ai fi in Paris trebuie sa te intersectezi cu magistrala RER A de culoare rosie si sa iei un tren in directia Marne-la Vallee, aceasta fiind si capat de linie.

Am plecat de acasa cu planurile puse la punct si dupa ce am schimbat de doua ori trenul pentru ca in aceasta perioada se lucreaza pe mai multe tronsoane de cale ferata si metrou plus ca am nimerit in plina perioada de greve am ajuns in Gare du Lyon, una din marile noduri de magistrale subterane din Paris unde se intersecteaza noua linii. Dupa o pauza de orientare am luat trenul RER A in directia Marne -la -Vallee.

In acele zile, cat am circulat prin reteaua lor de transport, am realizat cat este de mare, cel putin in cele trei mari noduri de magistrale la Chatelet se intersecteaza 10 linii, la Gare du Nord 9 linii si la Gare de Lyon 9 linii. Acestea, pot sa spun ca sunt adevarate capodopere arhitecturale, accesul se face prin mai multe porti si pentru a schimba de multe ori trebuie sa parcurgi adevarate galerii de scari si benzi rulante. Ca sa ajungi de la o linie la alta, sosesti in cate o intersectie plina de magazine cafenele si unde te poti dezorienta foarte usor daca nu esti putin atent ori cobori pe aceeasi linie dar pe alt peron si iei in cealalta directie trenul sau metroul.

Prietena noastra ne-a spus ca are o amica ce lucreaza la Disneyland si poate sa ne faciliteze intrarea contra sumei de 35 de euro deoarece biletul costa 69 euro pentru adulti si a luat legatura cu ea. Dupa ce am ajuns la cap de linie am urcat in gara si am mers la chioscul de ziare unde aveam locul de intalnire, am facut cunostinta cu doua fete, le-am dat banii si am plecat cu ele la controlul de securitate.

Ce pot sa remarc este ca, in ciuda cozilor mari se trecea mult mai repede pentru ca aveau mai multe porti si angajatii dirijau permanent spre cozile mai mici turistii, asa ca am trecut relativ repede pe aici.

Acum am ajuns la punctele unde scanau biletele si pe legitimatiile lor ne-au eliberat niste bilete pe care scriau Fastpass pe baza carora aveam acces mai tarziu in diferite locuri.

Din discutii am inteles ca ei aveau dreptul sa bage in parc 3 persoane, asta nu stiu daca in fiecare zi dar pe noi fiind un grup de 8 persoane ne-au ajutat 3 angajati. Din ce am observat nu mi s-a parut a fi cozi mari la bilete fiindca probabil au mai multe case, dar cu certitudine turisti erau foarte multi.

Cum am intrat am vazut o mare multime adunata care nu mai inainta si ne-am oprit sa vedem si noi din ce motiv, angajatii de ordine au stopat trecerea pentru ca se desfasura o parada a vedetelor din desene animate. La intrare sunt multe standuri cu diverse pliante tiparite in mai multe limbi de circulatie pentru a te orienta pe teritoriul parcului, am luat si noi cate unul apoi am plecat la plimbare.

Prima impresie a fost de uimire, vorba fetitei mele cea mare care a zis ca nu credea ca exista asa ceva in realitate cu toate ca am vazut filmari si poze pe internet. stiti cum este vorba noastra: nu crezi pana nu vezi cu ochii tai.

Cu harta parcului am plecat la vizitat, dupa ce am ajuns la castelul din piata centrala am urmarit inca o parada de personaje din desene animate. De aici ne-am indreptat spre zona Frontierland unde am avut surpriza neplacuta sa dam de o noua coada ca de altfel peste tot, am avut inspiratia sa intrebam daca putem sa intram cu biletele pe care le-am primit la intrare si ni s-a spus ca in acea zi nu putem, drept care am plecat mai departe.

Pe parcursul zilei am mai avut surpriza si la Aventureland sa nu putem intra, in rest pe unde am fost, intrarea a fost permisa.

Prietena noastra ne-a spus ca acele bilete iti garantau intrarea fara sa mai stai la cozi dar nu a fost asa. Am intrat la pavilionul Piratilor din Caraibe, la Peter Pan am zis pas pentru ca era o coada foarte mare ca de altfel si la Pavilionul Printeselor, aici timpul de asteptare estimat era de 2 ore la coada pentru a intra. In schimb ne-am plimbat cu trenuletul, si mai departe am ajuns in zona Star Wars unde am zis sa mergem si noi pentru ca mi s-a parut a fi coada mai mica, asta pentru ca nu se vedea, ne am asezat la rand si am tot inaintat pe un tunel in care se auzeau numai tipete si zgomote nestiind ce ne asteapta. Am zis fie ce o fi, ne am urcat in trenuletele si am plecat.

Eu, nefiind un fan al acestor instalatii am avut ceva emotii, asa ca am inchis ochii si doar cand se mai oprea ii mai deschideam, in rest nu am vazut nimic. Nu recomand celor mai slabi de inima sa mearga aici sau celor care au probleme cu ameteala, sincer nici de m-ar plati, nu m-as mai urca acolo.

La iesire daca voiai puteai sa iti salvezi poze pe care ti le faceau pe traseu ori sa ti le tipareasca ei contra cost.

Dupa ce am vizitat in mare, pentru ca la unele pavilioane erau cozi mari si timpul de asteptare estimat era mare, am ajuns in zona magazinelor de unde am cumparat ceva suveniruri ca sa nu plecam cu mana goala.

Sunt multe magazine cu tot felul de articole de imbracaminte si incaltaminte, jucarii, suveniriri. In multe locuri, pe traseele din parc sant amplasate restaurante si baruri unde se poate servi masa, bea o cafea, o apa sau un suc. Dar nu ai nicio problema daca ai la tine la controlul de securitate o sticla de apa sau o gustare.

Si uite asa usor-usor a trecut aproape o zi de vizitat si la final, la orele 17 am asistat la marea parada a tuturor personaje din desenele animate create de studiourile Walt -Disney.

Am plecat fermecati de ce am vazut, cu un regret ca nu am reusit sa vedem mai multe atractii, practic pot spune ca nu poti vedea intr-o zi parcul, mai ales ca alaturi mai sunt si studiourile Walt -Disney.

Am observat undeva in zona centrala un birou de unde se putea cumpara un fel de pasaport care garanta doritorilor, multiple intrati in parc de-a lungul anului.

Este de recomandat sa va duceti cat mai devreme daca se poate, sa fiti la ora deschiderii acolo pentru a avea posibilitatea sa vedeti cat mai multe.

Cred acum, dupa ce am vizitat parcul, ca o zi nu iti este de ajuns pentru a-l vizita pe tot, mai ales ca nu era nici perioada de vacanta de vara cand teoretic multi turisti insotiti de copii viziteaza Disneyland.

Am avut parte de o zi frumoasa plina de surprize si in mare cam asta a fost.

Recomand celor mari dar mai ales si celor mici sa viziteze macar o data deoarece se merita vazut.

Cateva preturi, o cafea 2,8 euro, o Coca Cola la 0,5l 3 euro, o punga de chipsuri Lays 5 euro pe la restaurante 12-15 euro o pizza 5-7 euro o bere. La multi ani de 1 iunie tuturor copiilor.Vacante placute si inspirate va doresc! O avertizare pentru cei interesati de o vacanta la Paris intrati pe Transilien.com ori Sncf.com. unde au afisate zilele programate de greva si in luna iunie pentru a nu avea surprize neplacute.

Trimis de sebigeanina in 01.06.18 16:56:59
Validat / Publicat: 02.06.18 04:52:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 7275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Castelul amplasat in mijlocul parcului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

iulian68
[02.06.18 06:14:08]

Start vot! ???? Off, nu mai e fiica-mea mica, dar cand voi avea un nepotel sau nepotica, 100% voi ajunge! Daca stau sa ma gandesc, cred ca mi-ar place tare mult si mie!!! 2????

adrianaglogo
[04.06.18 00:02:41]

@sebigeanina: Am fost si noi copii pentru o zi, prin 2008. Aveam atunci 52 de ani, dar ne-am distrat de minune la Disney! Noi am ajuns chiar la deschidere, am avut timp pentru cele mai tari dintre atractii, cele care genereaza adrenalina pentru multa vreme.

Am plecat de acolo ametiti dar fericiti.

Eram un pic tristi ca noi am fost acolo inaintea copiilor nostri, studenti pe vremea aceea. Dar anul urmator au fost si ei.

[04.06.18 10:56:13]

@iulian68: Salut, multumesc de vizita in primul rand si apoi cred dupa asa vizita ca este bine sa iti rezervi macar 2 zile in timpul unei vacante la Paris pentru a vedea Disneyland pentru ca este foarte mare si la ce cozi sant la orice pavilion nu ai cum sa-l vezi pe tot.

[04.06.18 11:01:31]

@adrianaglogo: Multumesc, am fost pe buna dreptate copii pentru o zi, dar a fost prea putin. La cat este de mare parcul si la ce cozi trebuie sa stai este de recomandat macar doua zile, mai ales ca la studiourile Walt-Disney nici nu am avut timp sa intram. Cred ca pentru cei interesati sa vada parcul mai lejer sant foarte bune pachetele cu cazare si mai multe intrari.

[10.06.18 22:36:46]

@sebigeanina:

si macar te-ai uitat sa vezi cum aratai, pentru ca ei pun camerele in zonele de maxima intensitate ca sa vezi cum arati.

Desi am si eu o varsta (asa cum se vede si pe site) nu as zice nu unui astfel de loc, binenteles ca fara senzatii tari, dar sunt destule de vazut.

Felicitari, votat cu mare drag.

[11.06.18 19:46:42]

@mishu: Salut, sa stii ca am avut abia acum ocazia sa ajung acolo cu fetele mele si ne-am simtit foarte bine dar este foarte obositor, a fost un adevarat tur de forta o saptamana. Cat despre poze nu stiam de asa ceva, dar ne-a salvat cea mica care s-a dus si a salvat niste poze. Cred ca abia dupa ce faci o asa vacanta poti sa iti faci o idee in mare cam ce poti face la Paris nu 3 zile ca este putin macar o saptamana pentru ca acolo distantele sant foarte mari, practic nu iti dai seama cati km faci pe zi (noi am facut 103 km in 6 zile pe jos). Multumesc de vizita.

adrianaglogo, iulian68, mishu, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):