ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2013
DIN: CONSTANTA
ÎNSCRIS: 14.04.13
MAR-2013

Un vis devenit realitate

Am hotarat sa cumparam biletele de avion si de cazare printr o agentie de turism in luna ianuarie 2013 pentru perioada 21-24 martie, sa fie un pic mai cald totusi. In sfarsit a venit si timpul sa ne luam zborul pana la aeroportul Ch. de Gaulle, acolo din 45 in 45 de min. vine un autocar care face transferul la hotelul Santa Fe unde ne am si cazat. Ajunsi la hotel am terminat cu formalitatile nu am stat mai mult de 10-15 min la receptie, am lasat bagajele in camera si directia... PARCURIIIIII.

Totul e mirific, parca esti in alta lume, nu conteaza ca esti copil sau adult, oricine se distreaza acolo. Vremea a fost buna, un pic innorat dar am prins si soare, bine ca nu a plouat.

In parcuri pe langa faptul ca am facut vreo 2000de fotografii, nici nu mai stiam in ce directie sa o luam, am descoperit hartile si programul fiecarei parade. Am avut norocul sa nu stam foarte mult la cozi maxim 20 de minute iar fast passul nici nu l am folosit.

In parcul Disneyland am vizitat magazinele de pe Main Street apoi am intrat in zona Frontierland unde tare as fi vrut sa vizitam Casa bantuita dar din pacate era inchisa (era specificat lucrul acesta si pe harta) ,,ne am plimbat cu vaporasul si i am admirat pe cei care se dadeau in BigThunder Mountain, noi nu am avut curajul dar am inteles ca e ok, mai e o zona unde tragi cu pusca contra cost binenteles, urmeaza Pocahontes unde e de asemenea frumos apoi am intrat in zona Adventureland unde fiul meu este innebunit, era lumea lui acolo, aici il intalnesti pe Aladin si tot cei specific lui, Cabana lui Robinson care se afla intr un copac urias, vestitul vapor, cu un loc de joaca pentru copii care nu obosesc deloc dar noi adultii... apropo nu prea exista bancute doar in restaurante stiti de ce... Indiana Jones care nu am avut curaj sa ne dam aici e specificata si inaltimea minima de 1,40m. si Piratii din Caraibe un pic inspaimantator pentru cei mici (scheleti...), dupa aceasta zona se intra in taramul printeselor (cei care au fetite... vai de ei) am vizitat marele castel al lui Aurora, frumos si interesant, jos la subsol se afla un dragon foarte bine construit zici ca i real si cu efecte speciale-un pic infricosator si el pt cei mici, maraie si se misca..., apoi am fost in casuta lui ALba ca Zapada, in casa lui Gepeto, aici sunt masinute pe sine si iti arata povestea lor pe repede-inainte.

Imi pare rau ca nu am vazut Peter Pan care am inteles ca i super ne am dus sa ne dam in altceva si am uitat de el.

A urmat cescutele, Dumbo unde te invarti si tot invarti, caruselul la fel, ce mi a placut mult a fost Labirintul lui Alice din Tara Minunilor, foarte frumos si poti urca in castel si sa admiri panorama. tot superb este si It, S a small world unde multe tari le prezinta in miniatura, sunt ore speciale cand printesele ies din Pavilionul printeselor, si trebuie sa te asezi la coada ca sa faci o poza sau sa iei un autograf.

Ce nu am vizitat de aici a fost plimbarea cu trenuletul Casey Jr, nu stiu cum de l am sarit..., apoi urmeaza Discoveryland, care e pentru adolescenti si adulti mai mult.

Noi nu am urmarit decat cateva desene la cinema si ne am plimbat cu masinutele la Autopia, sunt niste masini ale anilor 50. aici mai e frumos Buzz Lightyear, noi nu ne am dat dar am inteles ca tb sa impusti niste personaje cu o pusca cu laser si acumulezi puncte.

In fiecare zi la ora 17 este parada personajelor.

Dar ce e cel mai cel... a fost focul de artificii de la sfarsitul zilei care e superb si IMENSSS. Mai intai se proiecetaza pe castelul Frumoasei Adormita cateva secvente din desenele animate apoi sunt artificiile.

Din al doilea parc -Studiourile-ne a incantat mai mult partea din dreapta de cum intri in restul nu am avut curaj sa ne dam, si ne a parut rau ca era inchis si la covoarele lui Aladin care tot asa era specificat acest lucru. E frumos Studio Tram Tour unde vezi secvente din cum se formeaza un cutremur cum ia foc o cisterna si cum o stinge o cascada de apa, ce mai e interesant sunt parasutele din Toy story, Slinky Dog, si the carssss (nebunia lui fimiu) unde te invarte de nu mai sti de tine. Restul tot asa pentu copii mai maricei si adulti curajosi.

In parcuri nu gasesti decat mancare fast-food. dar sincer chiar iti sare pofta de mancare la cate ai de vizitat. La ora 13.45 e parada din Studiouri.

cat despre hotel nota 20, nici nu i dai 2*. totul curat si ingrijit. Mancarea stil bufet suedez dar buna si destula pentru toti.

In ultima zi ne am dus in Paris unde am urcat pana in varful Turnului Eiffel, ne am plimbat apoi cu vaporasul pe Sena intr o ora am vvazut cam tot dar fara sa intram in muzee, catedrala... apoi am fost pe Champs Elysees unde am vizitat cateva magazine si Arcul de Triumf.

Ma voi reantoarce cu mare drag, merita toti banii.

Trimis de LucaAndres in 14.04.13 13:26:12
Validat / Publicat: 14.04.13 14:30:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 7176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LucaAndres); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 LA TENIERE DU DRAGON

[14.04.13 13:45:59]

@LucaAndres: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[..]transferul la hotelul Santa Fe unde ne am si cazat.

Asteptam impresiile tale de la Hotel Santa Fe scrise ca review nou. Poti scrie un review accesand linkul "Adauga Review Simplu".

[14.04.13 13:48:02]

@webmaster: CU MARE DRAG!

Floryn81
[14.04.13 14:39:07]

Ai scris un articol foarte bun despre o destinație extrem de interesantă! Merită cu siguranță votul meu! Ține-o tot așa!

Am și eu o întrebare, dacă ne poți răspunde: Cam cât v-a costat ”toată distracția”?

[14.04.13 14:42:09]

@Crazy_Mouse: eu si fiul meu cu tot cu cheltuielile din parc 1100 euro.

Floryn81
[14.04.13 14:47:29]

@LucaAndres: Mulțumesc!

Muffin2009
[14.04.13 15:32:28]

@LucaAndres:

La ce ora sunt focurile de artificii?

[14.04.13 15:35:11]

LA INCHIDEREA PARCULUI, IN JUR DE 20-20.30, VARA SE INCHIDE MAI TARZIU IN JUR DE 22.00

Muffin2009
[14.04.13 17:19:55]

@LucaAndres: Ms!

loreda
[21.05.13 19:53:50]

Buna. Spune-mi te rog, transferul de la aeroport l-ai rezervat din timp, din tara sau gasesti autobuze acolo pt. a te transporta la Santa Fe? Cat costa transferul?

Suma cheltuita de voi este cu transport cu tot 1100 euro sau doar ce ati cheltuit acolo?

Multumesc.

Intrarea la obiectivele mentionate cam la ce suma ajunge?

[21.05.13 22:08:12]

@loreda: Buna, aveam posibilitatea de a rezerva transferul aeroport-hotel prin agentie, dar nu am facut o, autocarele Disney vin cam din 15 in 15 min in aeroport si poti lua bilete chiar de la sofer. Prin agentie ai o reducere de 3 -5 euro, dar asa am vrut noi sa luam direct de la autocar. Transferul era 19 euro adult si 15 euro copil.

Cazarea cu bilete incluse pt 2 zile la cele 2 parcuri a fost 362 euro, iar avionul 432 euro. Diferenta am cheltuit acolo (suveniruri, masa, si RER-am fost o zi prin Paris).

Pt. alte detalii, te rog sa lasi mesaj.

[21.05.13 22:17:52]

@loreda: Intrarea la obiective???

Te referi la cele din Disneyland??

Daca da, tot ce inseamna tiribombe, trenulete... sunt gratis, sunt incluse in biletul care l iei la intrarea in parcuri sau daca il iei prin agentie. Doar mancarea si bauturile se platesc in Parcuri.

loreda
[22.05.13 10:40:53]

Doamne, nu ne intelegem!

Ai spus ca in ultima zi ai vizitat Turnul Eifel si alte obiective. La acestea ma refeream.

Multumesc.

dobreclaudia
[29.12.13 17:04:15]

buna

am vrea si noi tot in martie sa mergem... cum ai prins vremea in acea perioada?

[29.12.13 23:39:54]

@dobreclaudia:

Buna, am prins vreme buna se vede si din pozele atasate, ba chiar in a 2 a zi am ramas dupa amiaza in trening asa de cald era, totusi e bine sa ai si o geaca mai groasa, e cam ploioasa vremea in zona, dar noi am avut noroc.

elizioana
[21.01.14 12:35:52]

foarte frumos, cam asa as vrea sa am si eu programul, trei zile la Disney si vreau o zi si in Paris, daca tot suntem acolo ar fi culmea sa nu vedem chiar nimic. De muzee nu cred ca ne vom apropia avand in vedere copiii mici care nu cred ca ar avea rabdare. Cu ce ati mers din parc la Paris? ati inchiriat masina sau cu alt mijloc de tranport?

[28.12.14 14:01:10]

@elizioana - din disney se poate lua RER ul, e chiar la iesire...

dobreclaudia, elizioana, loreda, LucaAndres, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):