ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
OCT-2012

20 de ani de Disneyland in Paris

Pentru ca baietelul nostru a implinit 10 ani, am vrut ca de ziua lui sa ii facem o mare bucurie si sa mergem la Disney, chiar daca mai fusesem in 2009. Atunci am fost o singura zi si nu am apucat sa vedem foarte multe si de aceea am achizitionat un pachet de 5 zile cu intrari nelimitate in ambele parcuri. Pt ca s-a scris in foarte mare detaliu despre ambele parcuri n-o sa mai insist decat cu ceva detalii.

Disneyland Studio

*the twilight zone tone tower

*rock n roller coster

*crush coaster

astea ar putea sa le evitati cu copilasi chiar daca au 1.30 pt ca noi ne-am dat si ne-au intors stomacul pe dos mai ales ca la intrare nu par sa fie asa nasol. Pai sa va povestesc putin la intrarea in rock n roller coster vre-o 10 minute cat am stat la coada am intrat intr-un muzeu al muzicii, al chitarilor dupa care am ajuns in studioul celor de la Rolling Stone si ne prezentau cum inregistrau o piesa. Chiar eram putin dezamagit... si cand colo ajungem la un tren intr-o incapere cu putina lumina si cum dracu ma nimeresc eu cu baiatul primi in fata si sotia in spate. Rusacul l-am pus la picioare., iar cand am vazut ca ne pune chestiile alea de protectie pe gat mi-am dat seama ca e groasa. Sotia imi tot spunea sa tin copilul de mana... si m-am conformat pt putin timp pt ca ce a urmat... Am plecat cu o viteza de imi zbura obrazul de pe fata, iar cand a inceput sa ne rasuceasca, sa ne de-a peste cap cu o mare viteza am uitat si de copil si de tot doar rucsacul l-am simtit ca zbura pe la picioare de colo colo... Am iesit de acolo... ametit si putin speriat insa stupoare, copilul... hai tati din nou!

Un alt episod s-a petrecut la *crush coster. Pe canalul privat de televiziune din camera de hotel era prezentat top ten atractii iar in spotul de prezentare chipurile te plimba intr-o testoasa de 4 locuri 2 in fata 2 in spate si aratau cat de frumos te plimba prin ocean, cu nemo si cu alte vietati. Teapa! Exact pe 12 de ziua copilulu la ora 10 dimineata exact la deschiderea parcului eram la intrare si fugi direct acolo pt ca era una din cele mai aglomerate atractii din parc 30-45 minute de asteptare. Dupa cam 15 minute de asteptare am ajuns pe locul de imbarcare. Eu cu camera pregatita... cand ajunge broasca testoasa in fata noastra cei care coborau cam aprinsi la fata... Bai frate, ce-o mai fi? Bara nu ne pune pe gat ca sa ne de-a peste cap. ci una pe picioare de fapt la brau. Eu cu copilul sotia singuta in spate, iar camera pregatita... Cand vine omul sa verfice sistemul de siguranta imi atrage atentia sa bag camera in rucsac, iar eu ii spun: De ce nu am voie sa filmez? Ba da dar nu o sa puteti... si mai imi arat ca o-sa-mi dau cu ea in cap. Mama ce o face broasca? Daca nu ne-a invartit si dat peste cap si nu mai stiu cum ca am iesit tare bulversat si am injurat 10 minute dupa aceea si am simtit toate croisantele de dimineata in gat. Gata facem o pauza zic si mergem undeva sa ne linistim si vedem Cinemagia. Ok. Intram o mare sala unde este proiectat un film vechi dar cu un personaj care joaca si atunci si in zilele noastre. Interesant, tine cam 30 minute la fix ne relaxam. Incepe filmul si dupa un timp o mare ploaie in film care incepe si in sala... Zic, bai frate daca ne dau si cu scaunul peste cap e beton... Pt copii mici nu ratati Stitch live. Teatru de papusi cu Mickei si restul peronajelor. interesant mai este plimbarea cu trenul si spectacolul cu masini si motocilete.

Disney studio program 10-18

Parada la 13,45

Acrobatiile cu masin si motociclete 15,30

Disneyland parc

Deja era amenajat pt haloween foarte frumos dar socant de scump fata de 2009 la jucarii si haine in special, de 2 -3 ori mai scumpe

Parada la ora 17 iar spectacolul de la castel este la ora 20 care este ceva magnific.

Atractii mai periculoase:

*Big thunder mountain

*Space mountain

*indiana jones

In rest toate sant acceptabile pt copii chiar si casa groazei

Cele 5 zile petrecute in parcuri sant multe parerea mea deja te plictisesti, 3 zile sant suficiente pt a te da in toate atractiile din ambele parcuri (in timpul anului scolar) in vacante cozile cred ca sant imense. Despre Disney village pot spune ca sant magazine, restaurante toate foarte piperate la preturi iar in spate in dreapta un mare Mc Donald la care meniurile pleaca cam de 6-7 euro.

Oricum parcul il recomand cu placere si toata zona ce il inconjoara totul este frumos si foarte bine organizat. Un pont pt a vedea, filma parada de la ora 20 (treb sa va gasiti un loc cat mai aproape de castel cu cel putin 1 ora inainte.

Si o intrebare pt webmaster: Am filmuletul cu parada filmata care tine in jur de 20 de minute si pot sa o postez? Daca da cum il incarc ca pe poza?

Trimis de bogdan 75 in 23.11.12 10:11:51
Validat / Publicat: 23.11.12 11:44:04

VIZUALIZĂRI: 4767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in disney viilage

[23.11.12 10:50:19]

Uploadeaza filmuletul la youtube si da-ne linkul prin ecou. De restul ne ocupam noi. Mersi.

alinaro
[23.11.12 12:11:26]

@bogdan 75: Draga Bogdan, m-ai facut sa rad (pe infundate, nu "poci" altfel) cu descrierea senzatiilor tari din atractiile respective!! Bravo.

Si noi cand am fost, in octombrie 2009, am gasit deja decorul pentru Halloween pregatit.

La multi ani! prichindelului

[23.11.12 12:58:56]

@alinaro: Multumesc pt urare.

[23.11.12 13:22:29]

@webmaster69: nu imi pot face cont pe you tube, nu stiu de ce nu merge, la introducerea si confirmarea parolei... il completez si ma da inapoi... o sa mai incerc

[23.11.12 13:32:18]

@bogdan 75: Ce mesaj de eroare îți comunică saitul când refuză continuarea înregistrării?

amero
[23.11.12 14:17:31]

util, in vine ca o manusa rew. tau, tocmai am achizitionat ptr. primavara un pachet.

felicitari

[23.11.12 14:27:22]

@webmaster: s-a rezolvat acum il incarca pe you tube, merge greu pt ca are 1,51 giga

[23.11.12 15:35:07]

@webmaster69:

20121016100511894. mov Parada 20 ani Disneyland Paris

Pictogramă alertă

Încărcarea a fost finalizată! Videoclipul dvs. va fi live la: youtu.be/n_GNl1atUEY

[23.11.12 15:54:00]

@bogdan 75: din păcate, videoclipul se pare că nu a fost acceptat pe youtube - iată mesajul primit la accesarea paginii de pe youtube indicată de tine mai sus:

This video has been removed because it is too long.

Sorry about that.

[23.11.12 16:01:14]

@webmaster: am vazut e prea lung, pacat... alta posibilitate mai exista?

[23.11.12 16:20:58]

@bogdan 75: încearcă, eventual, pe vimeo.com

[23.11.12 19:11:14]

@Admin: am incercat si e maxim 500 mb pe vimeo.com. Am mai vb cu cineva si zicea de un program care imparte filmul in mai multe parti si o sa incerc si asa. Mi-e ciuda pt ca filmul cu parada de la castel este ceva care te lasa fara cuvinte este cel mai frumos spectacol de pana acum si ar fi frumos sa-l vada cati mai multi copii care poate nu au ajuns sau nu o sa ajunga in curand.

TraianS
[24.11.12 23:32:59]

@bogdan 75:

Pentru conturile noi, youtube pune o limita de 15 min... durata filmului. Momentam poti sa-l tai si sa-l pui in mai multe parti...

dar mai bine ar fi sa folosesti contul si sa incarci alte filmulete mai scurte facute de tine... si in scurt timp vor ridica acea restrictie de 15min. Dupa aceea nu vei mai avea probleme.

Nu e rau daca inveti si ceva editing... cum sa tai filmele, cum sa le convertesti (le urci mai repede..., nu mai ocupa mult spatiu etc.). Se gasesc multe pagini si instructiuni pe net, in diferite locuri.

Succes.

Eu unul sunt curios sa-l vad.

[25.11.12 07:20:37]

@TraianS: Multumesc pt sfaturi, asa o sa fac.

MCM
[08.12.12 17:36:33]

Ce m-am distrat. Ma si vedeam pe mine si pe fi'mea, asta vara, cum ne dadeam in toate "panaramele" alea. Aceeasi adrenalina la maxim, ne-a curs si noua prin vene - vezi impresii, vezi impresii.

Noua ne-a mai placut si muzica lui Aerosmith (by the way, studioul de inregistrari era al lui Aerosmith - am atasat cateva poze in review-ul meu, daca esti curios) care ne-a biciuit timpanele pe tot timpul calatoriei.

Intr-adevar Rock’n’Roller Coaster with Aerostmith si Space Mountain - Mission 2 ne-au placut cel mai mult.

[09.12.12 07:38:45]

@MCM: Asa e, Aerosmith eu am scris Rolling Stone... oricum e frumos. In testoase nu v-ati dat? Alea parca erau navele acelea mici din filmul Ziua Independentei.

MCM
[09.12.12 09:05:43]

@bogdan 75: Asa este, a fost frumos, macar o data-n viata merita mers, indiferent de varsta (cu cat copiii sunt mai mari cu atat se pot da in mai multe).

In testoase nu v-ati dat?

Din pacate nu ne-am dat. Erau inchise, nu stiu de ce, probabil ceva de reparat.

alinaro, amero, bogdan 75, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):