ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2012
ÎNSCRIS: 30.10.12
APR-2012

Cu copilul la Disneyland Paris

04 Mickey Mouse & The Gang - Deck the Halls

De Pastele catolic, anul acesta, impreuna cu familia am decs ca e momentul sa mergem la Paris. Fiind inaintea Pastelui Ortodox cu o saptamina am profitat si am plecat catre Orasul Luminilor.

Am sa insist aici asupra Disneylandului urmind ca mai incolo sa ma apuc si de restul sejurului din Paris.

Ar fi multe de spus, sint multe care s-au spus si voi incerca sa nu le repet pe cele pe care le-am mai citit in articolele altora.

In primul rind trebuie sa va spun ca noi am locuit in Paris asa ca am ales sa luam un bilet de 5 zile pentru toate zonele cu toate mijloacele de transport care ne asigura si transportul pina la Disneyland si o reducere de 20% a biletului de intrare. Acest bilet mai asigura si alte reduceri la alte atractii din Paris. Pentru a ajunge la Disneyland la o ora acceptabila am plecat de acasa (arondismentul 18 - unde am inchiriat un aprtament de 2 camere) pe la ora 8.00 si am ajuns la destinatie pe la ora 9.15 (in timpul saptaminiii trenurile sint mai aglomerate).

Odata ajusi la Disneiland am facut cunostinta cu prima coada: coada la intrare si verificat gentile. Am trecut relativ repede de acest acces si ne-am indreptat catre casele de bilete. Deoarece aveam reducerea de la biletul de transport nu am putut cumpara biletul din magazinul Disney din Paris asa ca a trebuit sa stam la coada. Daca aveti posibilitatea aceasta cumparati-va biletul din Paris si nu aveti probleme la intrare. Coada pe care am suportat-o pentru achizitionarea biletelor a fost de circa 45 de minute si am fost fericiti caci dupa noi se dublasera cozile la bilete.

Odata intrati am facut un lucru pentru care ma felicit si acum: am deschis aplicatiile Disney de pe Android (Disney Waiting Time si Disney Map) si am inceput sa ma orientez. Cu o harta in mina si cu telefonul in alta m-am orientat catre atractiile care aveau timpii de asteptare cei mai mici conform aplicatiei mele. Surpriza a fost sa vad ca in mare parte am avut noroc cu aceasta aplicatie caci timpii de asteptare au fost pe acolo +10 / 15 minute.

Pentru cei cu copii mici pot sa le spun ca sint atractii in care nu poti intra daca nu ai o anumita inaltime si mai pot sa le spun ca dupa ora prinzului majoritatea celor sub 6 ani erau deja tufliti de oboseala. Am vazut destui copii dormind in carucioare sau pe bancute in bratele parintilor.

Am ales sa nu stam la cozi interminabile (unele de 80 - 110 minute) si am ales sa ne si plimbam. Am mers cu trenuletul alegind o statie intermediara sui nu statia principala unde este mereu o nebunie totala. Cu trenuletul am facut doua ture mergind din loc in loc.

La ora paradei, ora 17.00, va sfatuiesc sa incercati sa va pozitionati in zona intrarii in scena a carelor caci acolo sint si niste garduri pe care puteti sa va catarati si sa vedeti mai bine.

Luati-va de mincare si de baut daca nu vreti sa dati 5 - 7 EUR pe un suc si 23 EUR pe un asa zis meniu a prinz. Noi ne-am orpit pe niste bancute si am mincat linistiti!!! Nu sint probleme cu mincarea la intrare si nici cu bautura. Sa nu veti recioienti din sticla si cutite sau alte chestii de genul acesta ca le veti lasa la intrare.

La plecare e bine sa va orientati sa plecati pe la ora 18.30 nu mai tirziu, asta daca doriti sa va intoarceti in conditii bune in Paris.

In concluzie recomand:

- pe cit posibil achizitionarea unui pachet cu cazare si intrare in parcuri la Disneyland caci intr-o zi nu faci mare lucru mai ales daca vii din Paris;

- achizitionarea biletelor de acces din Paris de la Magazinul Disney;

- atentie la biletele de tren caci erau multi care la coborirea la Disney au avut probleme caci nu avea biletul corespunzator zonei;

- luati-va o aplicatie pentru smartphone care va va descurca in cozile la atractii.

Trimis de bogvoicu in 12.11.12 20:25:15
Validat / Publicat: 12.11.12 21:17:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Calais

VIZUALIZĂRI: 3928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogvoicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.11.12 23:07:39]

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm. "

George Bernard Shaw"

bogvoicuAUTOR REVIEW