ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
ÎNSCRIS: 06.08.12
JUL-2012

Sub orice critică

O calatorie cu autocarul

Ok... sa incepem cu inceputul

Prima zi: Vineri

ora 18:30 - soseste autocarul

19:30 - 11:00 - drumul a decurs foarte bine. Au fost anuntate toate opririle 9 din 2 in 2 ore 0. Cu toate acestea, unele domnea au cerut ca autocarul sa mai opreasca din cand in cand. Pe autocar am vizionat si filme. Nu am comentarii la adresa firmei.

11:10 - Dupa ce fiecare a fost condus la locul sau de cazare, ghida noastra, Catalina, ne-a chemat pe toti la Hotelul Orea Eleni, noi fiind de fapt cazati acolo. ne-a servit cu suc si cafea. Ne-a explicat despre excursi. A trebuit sa asteptam pana la 13:00 cand ne-am primit camera. Cand am urcat in camera, SURPRIZA, nu aveam apa calda. Ghida a zis ca trebuie sa asteptam, deoarece acum s-au primit camerele iar rezervorul de apa este gol. ok... spre seara apa a fost acceptabila.

Camera: nu pot spune ca era o camera mare, dar aveam TV ce prinde Pro TV international.

Baia: cand am intrat am gasit numai apa pe jos... cabina era foarte mica, cam de 0,5 m patrati.

ora 19:00 - Cina.

mancarea a fost buna pentru bani pe care i-am dat: in fiecare seara oreaz sau cartofi cu o bucata de carne.

Aveam cam 7-8 feluri de salate, cartofi natur, orez. Apa era rece, deci buna.

Duminica, ora 08:30 - micul dejun.

Era bufet suedez, dar care s-a repetat pe tot parcursul zilei, adica: doua feluri de salam cam ieftine si vechi, niste cascaval de soia (nu vi-l recomand). Aveam lapte cu fulgi, cafea, ceai, apa, suc (cred ca Fanta cu multa apa). Eu de obicei imi luam gem cu unt sau margarina. Gemul era bun, nu pot comenta.

ora 9:30: Ne imbarcam in autocarul ce ne duce la Muntele Olimp (exursie ce costa cam 20 euro de persoana). Am avut un ghid minunat pe nume Loredana ce ne-a vor pe tot parcursul drumului. Dupa ce am vizitat orasul Litohoro, am urcat pe multe (cam 30-40 de minute). Am vizitat Baia lui Zeus si Cada Afroditei. Apoi am mai urcat pana la manastirea Sf. Dionisie unde se gasesc moastele multor sfinti cum ar fi Sf. Ioan Boteyatoru, Sf. Dionisie, ...

Apoi am urcat pana la o cabana de unde am facut poya. Era o priveliste care merita vayuta.

ora 14:00: ajungem la hotel.

Ora 21:00: deoarece a doua yi aveam excursie la Meteora, ne+au fost promise niste pachete, deoarece nu puteam ajunge la micul dejun. Cu toate ca am fost chemati pe la 20:30, pachetele le. am primt pe al 22:00. Acestea contineau 4 feli de paine cam de 2 3 cm, 2 feliute de salam, 2 de cascaval de soia si un ou fiert. Noi le. am dat la caini, deoarece nu aveam cum sa le mancam.

Luni, 06:00 Execusrie la Meteora.

Am avut un ghit ce lasa de dorit, a tipat la noi ca am intaryiat 2 minnute. Prima data am oprit la Grota Sf. Paraschivi. Nu confundati Cu Sf. Paraschiva de la Romani. Acolo am Vizitat biserica acesteia, izvorul Afroditei si izvorul Sf. paraschivi ce ajuta vederea.

Cand am ajuns la Meteora am viyiytat 2 manastiri: Manastirea Marelui Meteor si Manastirea Rusanu. Va recomand sa cumparati gem de kivi si miere de castane.

Marti 05:00 Exursie Insula Skiatos. Am avut ghidul nostru, Catalina. Au fost cam 8 autocare. Am pornit din portul Ahilion, pe vapoarele Elissabet Cruise. Acolo timpul nicin nu se simpe. Ne. au invatat sa dansam si am avut vreo 4 batali cu papa ca celalat vapor.

Pe insula Skiatos am Viyitat orasul cu acelas nume si am facut mers pe Plaja Kukunaries.

Sambata ora 16:00 plecarea: Cu toate ca trebuia sa plecam la 16:00 am plecat cu o intaryiere de 30 de minute. Calatoaria a decurs la fel, soferii neavand boala viteyei.

NU am ce comenta. Exursiile au fost minunate. Agentia este una exeptionala, adica ghifda noastra, Catalina, am mers cu noi la doctor doar pentru ca aveam o alergie.

Hotelul cam lasa de dorit... adica nu merge w. fi, cu toate ca scria ca are.

Deci, conculuzia mea este sa mergeti in vacanta cu Agentia de turism...., dar nu la hotelul Orea Eleni!

Va pup, Teo!

Trimis de Zicicazic in 21.08.12 18:56:28
Validat / Publicat: 21.08.12 19:57:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zicicazic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[21.08.12 19:20:50]

@Zicicazic: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata - vezi prea bine -- sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note. Ori viceversa).

Deloc in ultimul rand: Reclama la agentii nu este acceptabila aici, foloseste linkul EDIT IMPRESII te rog schimba titlul si incearca pe viitor sa eviti astfel de situatii!

[later]: Am schimbat eu titlul si referirea din final...

• Alte impresii din această RUBRICĂOrea Eleni Hotel: