ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2011
DIN: Brasov, Romania
ÎNSCRIS: 06.12.11
NOV-2011
2 AD. + 2 COPII

Un sejur de neuitat la Disneyland

Am castigat la cel mai tare site pentru copii, o excursie la Disneyland, asa ca am plecat, cu inima cat un purice, pentru prima data intr-o tara mai indepartata, cu doi copii mici la Paris.

Am fost cazati la Hotel Santa Fe, care, desi este un hotel mai ieftin (de 2 stele) am fost primiti si cazati foarte bine. Hotelul are ca tema vestul salbatic, asa ca toate detaliile urmareau aceasta directie. Camera a fost destul de spatioasa, curata, calduroasa (avand in vedere ca era sfarsitul lunii noiembrie). Micul dejun, servit la hotel (bufet suedez) a fost destul de diversificat: cateva feluri de branza, sunca, delicioasele croisante, cereale, etc. Autobuzele care asigura transportul de la hotel la parc circula foarte bine, la 15 minute.

Parcul in sine ne-a lasat cu gura cascata. M-a uimit atentia pentru fiecare detaliu. Toata lumea era linistita, fericita, cu totii eram la mintea copiilor. trebuie doar sa ai chef de distractie si este imposibil sa nu gasesti ceva sa te atraga; pentru cei mai mici recomand Fantasyland, o lume a povestilor cu palate ale printeselor, caluti, masinute; pentru amatorii de senzatii tari, Space Mountain, Armageddon Special EffectsRC Racer, Hollywood Tower si spectacolul de cascadorii la Moteurs... Actions. Nu pierdeti Studiourile Disney, multe atractii se afla in aceasta sectiune.

Pentru suveniruri incercati magazinul Disneyland, care se afla in Village, au aceeasi marfa, doar la preturi putin mai mici. De asemenea, gasesc important de specificat faptul ca in parc nu gasiti decat mancare fast-food, care, vorba unei colege, este foarte... fast.

Daca tot ne-am vazut in Paris, am tras o fuga si la Turnul Eiffel, unde am ajuns cu RER-ul (metrou, care are statie chiar la intrarea in Parcul Disneyland), care a fost mai ieftin decat autobuzul si am ajuns la Turn in aprox 45 minute. Priveliste minunata, o contructie impresionanta, daca ajungeti la Paris e pacat sa o ratati. Un sfat: cumparati bilete de jos direct pana in varf ca sa evitati inca o coada imensa la al doilea etaj.

Nu vreau sa va mai plictisesc cu alte amanunte, in concluzie Disneyland Paris ofera o experienta exceptionala, care merita traita. O recomand cu toata inima si, daca vom avea ocazia sa ajungem inca o data acolo, cu siguranta nu o vom rata.

Trimis de bre in 06.12.11 23:13:07
Validat / Publicat: 07.12.11 09:16:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 5375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.12.11 23:20:44]

@bre, nu sunt permise referirile la site-urile care functioneaza pe principii comerciale. Numele site-ului respectiv a fost editat atat in titlu cat si in articol.

alessia-diana
[07.12.11 11:09:11]

cat te-a costat sejurul si cu ce ai ajuns de la aeroport la hotel, stiind ca e cam departe?

breAUTOR REVIEW
[07.12.11 14:52:40]

@alessia-diana: buna! sejurul nu ne-a costat nimic, am scris ca am castigat excursia la un concurs pe zibo . la aeroport ne-a asteptat un microbuz, lucru organizat de agentia din tara. daca nu ai bagaje multe poti lua metroul, daca aterizezi la Charle du Gaule. exista microbuze, in jur de 20 euro de persoana. sper sa-ti fie de folos.

loreda
[15.04.13 22:09:54]

buna!

Spune-mi te rog ce mai trebuie platit daca esti cazat la Santa Fe?

Intrarile in parcuri costa sau... trebuie luate bilete din tara?

alessia-diana, bre, loreda
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):