ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2009
SEP-2008
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Excelent

Belvilul este o oaza de relaxare, iar review-urile anterioare, foarte reusite, surprind foarte bine atmosfera de acolo, sper sa reusesc sa nu repet ce s-a mai scris deja.

Am ajuns in jurul orei 10 si am fost cazati un sfert de ora mai tarziu: gradina si bungalow-urile superbe, camera spatioasa, curata, fara repros. Un colt de rai. Camera de bungalow - mare, cu aer conditionat vechi, intr-adevar, dar foarte eficient si exact asa cum a descris-o Soreno. Am stat la parter, in “randul doi”, imediat dupa sirul de bungalow-uri seaview. Plimbarea de seara prin gradina - o incantare pentru suflet.

Plaja imensa, cu nisip fin, pietricele doar in partea dinspre piscina cu tobogane, dar putine si absolut inofensive. Noi am preferat sa stam pe plaja, in dreptul piscinei mari, unde distanta de la sezlonguri la mare era mai mica, nisipul frigea ingrozitor… La piscine am stat mai putin pentru ca, oricum, plaja era foarte aproape de acestea. Marea – foarte calda, putin tulbure.

Din pacate, romani n-am intalnit. Multi rusi, olandezi, nemti, cativa englezi, francezi. Ce mi-a atras atentia, turistii erau din toate categoriile de varsta: de la cei in etate care-si ocupau sezlongurile de pe plaja din primul rand inca de la primele raze de soare ale diminetii si se bucurau din plin de vacanta (din nefericire nu romani, stim ce pensii au…), pana la cei mici, mici, am vazut si bebelusi de 3-4 luni. Am stat de vorba cu o familie de francezi foarte draguti, el avea 73 de ani, iar ea 68, pe care evident ca nu-i aratau si care isi petreceau ce-a de-a unsprezecea vacanta consecutiv la Belvil, unde stateau cate o luna si uneori chiar doua pe an. Si ca ei erau multi.

Personalul ok, toata lumea stia ce are de facut. Organizarea, curatenia, bunul gust la loc de cinste. Animatia si spectacolele bune, unele chiar fantastic de reusite, de la decoruri (interesante de-a dreptul), lumini, machiaj, costume superbe, pana la ultimul detaliu coregrafic si aici nu ma refer la show-urile interactive - si acelea dragute. Mi s-a parut extraordinar Ghost si Fire of Anatolia, excelent puse in scena si interpretate de trupa de dansatori profesionisti ai Belvilului pe care ii vedeam zilnic repetand la orele de foc ale pranzului. De admirat efortul depus de animatori si de dansatori! Si daca lipseste ceva din review-urile anterioare, este acest lucru. Sa nu uit petrecerea de pe plaja fara foc de tabara si animatoare imbracate in stil hawaian, insa foarte antrenanta… Animatia super, foarte stylish si bine pusa la punct.

Mancarea foarte gustoasa, variata, bine gatita, nu-mi dau seama daca lipsea vreun fel de mancare cunoscut (si aici nu ma refer la bucataria romaneasca), salate, fructe, vreo trei, patru feluri de baclavale, faguri de miere, fistic, alune, rahat turcesc vreo 5 feluri din cate imi amintesc… Uimitor! Pentru gurmanzi, un adevarat festin. Nu mai pomenesc despre ce s-a scris in celelalte review-uri referitor la mancare… Despre bautura nu stiu prea multe, eu m-am rezumat la apa, cafea si sucuri.

Nu vad de ce as fi carcotasa astfel incat sa gasesc vreun cusur sa nu acord acestui sejur 100% satisfactie. Pur si simplu, ne-am simtit foarte bine.

Recomand cu toata caldura Papillon Belvil!

Trimis de Angel-blue in 23.02.09 15:16:52

VIZUALIZĂRI: 2660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angel-blue); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

Angel-blueAUTOR REVIEW
    [23.02.09 15:27:50]

Stimabile domn administrator, ce se mai aude cu forumul? Nu crezi ca e cazul sa faci unul? E clar ca acel forum, de unde ne mai inspiram pentru vacantele in Turcia, NU mai este de mult o sursa de informatii reale. E contaminat de nenea ala care vinde pe acolo si care, de disperat ce este, sta non-stop, din cate se vede si intoxica lumea... doar, doar nu-i da careva un sut sa plece. Ce s-ar face el fara 'ai de-i pacaleste pe acolo?

Pffff, ce rea sunt!

[23.02.09 15:48:06]

offf... si eu mi l-as dori cat mai repede, credeti-ma.

INSA nu-l vreau oricum, asa as putea sa-l trantesc chiar si maine... Vreau sa fie integrat cu site-ul, astfel incat ce se scrie intr-un review sa apara instantaneu la rubrica corespunzatoare a hotelului de pe forum [si invers]...

Nu-i o filozofie integrarea asta, insa cere un timp pe care eu nu-l am, deocamdata. Decat pe bucati.

Da' tot o sa apara el, forumul, odata si-odata...

Angel-blue
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: