ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2008
2 AD. + 1 in burtica COPII

Tiergarten Schonbrunn - Cea mai cea... dintre toate

Will.I.Am - Big and chunky(Madagascar soundtrack)

In 2008 a fost primul concediu pe care l-am petrecut noi 2, doar eu si sotul (si bineinteles copilul care era in burtica) in afara tarii. A fost prima iesire de capul nostru prin Europa.

Ne-am inarmat cu documentatie de pe forumuri, AFA nu stiu daca era atunci, eu nu stiam de el, cu masina plina de bagaje, eu gravida in luna a 6 a, am pornit la drum.

La Viena am ajuns pe la 9 dimineata, dupa ce rasaritul l-am prins la plimbare pe podul cu lanturi din Budapesta, unde ne-am plimbat in voie, podul fiind inchis circulatiei, era ceva festival.

Ajunsi in Viena, primul lucru pe care vroiam sa-l vedem era renumitul Zoo, cea mai veche si cea mai mare gradina zoologica din Europa.

Acest zoo, dupa cum stiti se afla in cadrul Palatului Schonbrunn, langa gradinile acelea superbe.

Am lasat masina in parcarea din fata Palatului, nu mai stiu cat am platit, dar oricum tin minte ca a fost scump, iar apoi dupa ce ne-am pregatit bagajelul cu apa si niste sandwich-uri, am pornit la plimbare.

Desi fiind doar ora 10, deja caldura isi spunea cuvantul. Foarte multi turisti se indreptau spre Schonbrunn, am nimerit exact cand a fost Finala Campionatului European, din 29 iunie 2008 si in care au jucat Germania cu Spania. Am sa povestesc, poate, separat despre aventura noastra din aceasta zi legat de acest meci.

Va dati seama cata lume era in acea zi la Viena...

Din cauza ca era atat de multa lume, am renuntat sa vizitam interiorul palatului, dar oricum nu cred ca eram in stare sa vad atatea. Nu se pot vizita toate intr-o zi.

Despre asta s-a scris mult.

Dupa ce am intrat in curtea palatului, in timp ce ne indreptam spre gradini, am vazut ca se lucra de zor pentru montarea unei scene imense (in curtea din fata palatului) unde urma sa fie ceva concerte, festival, nu stiu.

Am trecut pe langa magazinul de souveniruri, pe langa baruletele si restaurantele de la intrare, apoi am intrat in palat, dupa care am iesit la Gradinile de la Schonbrunn.

Pentru a vedea aceste gradini si pentru a te plimba prin curtea palatului nu se plateste nici o taxa.

Gradinile Schonbrunn sunt superbe, le recomand tuturor celor care inca nu au avut ocazia. E ceva unic, splendid...

Pentru a avea o priveliste mai buna am urcat pe o terasa a palatului de unde am descoperit mai bine frumusetea zonei. De aici am vazut mai bine cele 8 parcele, 4 pe o parte, 4 pe cealalta, aranjate perfect, cu mare maiestrie au fost facute aranjamente din flori si gazon, in stanga e labirintul, in fata Fantana Neptun, deasupra Gloriette, iar in dreapta Zoo si multe alei, pe care se facea Jogging. Stateam si ma uimeam cum Dumnezeu pot fugi acei oameni pe acea canicula. Era foarte cald.

Tot de aici am vazut si Miticarul care face turul palatului si al gradinilor.

Atat era de cald, simteam nevoia sa stau la umbra, dar pana a ajunge la grandioasa Fantana Neptun nu exista asa ceva, doar daca mergi prin parc. Din loc in loc, pe margine intalnim statuete si bancute.

Fantana Neptun, superba, grandioasa, cu arhitectura deosebita, cu multe statuete si ratustele de pe apa, toate acestea sunt ca si un magnet pentru turisti. De deasupra fantanii ai vedere panoramica, aici s-a amenajat un loc, in spatele peretelui de apa, unde turistii isi fac poze.

De aici se urca pe o carare in zig-zag spre Gloriette. Deoarece aceasta carare era doar pe la soare, ne-am hotarat sa mergem prima data la Zoo. Chiar nu puteam sa urc atat pana la Gloriette si mai ales pe acea caldura. Acum imi pare rau.

In partea stanga a Fantanii lui Neptun este Tiergarten cea mai veche, cea mai frumoasa, cea mai mare... cea mai... din Europa.

Am platit 14 euro de persoana, am primit o harta si dupa ce ne-am odihnit putin pe o banca, mai ales eu care aveam picioarele super umflate... ne-am bucurat si noi, ca niste copii, de frumusetea animalelor intalnite aici.

S-au scris nenumarate lucru despre acest loc, nu stiu ce ar mai fi de spus. Totusi va relatez putin si din ce am vazut eu.

Ce-am vazut? Am vazut muuulte, am vazut toate speciile de animale posibile, am ramas uimita de cum au reusit sa le creeze prin amenajari habitatul lor natural, am vazut cele mai fericite animale, au tot ce-si doresc, mai putin libertate, dar nu le-am vazut sa duca lipsa de asa ceva. Multe dintre aceste animale parca sunt dresate sa stea la pozat, curatenie si multa mancare la discretie...

Multa lume a iesit la plimbare, tineri, batrani, copii si bebei in carucioare, toti bucurandu-se de spectacolul oferit de animalute.

E foarte mare acest zoo, nu cred ca l-am vizitat in intregime, din aceasta cauza am si ratat zona unde sunt renumitii ursi panda, ursuleti care apar in toate reclamele si pozele acestui zoo.

Unele animale erau in custi, altele erau ingradite cu usi din sticla si stalpi din inox, prin care trec fire cu curent. Animalele alpine au amenajat loc cu stancarie si cascade... o minunatie.

Am intrat si in sera tropicala unde la etajul superior e foarte cald. In aceasta sera am intalnit o mare variatate de plante tropicale, bambusi, cat si animalute si reptile de toate felurile. E amenajat ca o jungla, pe tavan stau lilieci, aleile sunt inguste, in unele locuri trebuie sa te apleci pe sub plante sau chiar treci prin mici tunele. De aici am luat un lift panoramic care ne-a dus la nivelul inferior, unde sunt amenajate iazuri cu pesti si acvarii in care sunt serpi anaconda. La un moment dat, l-am auzit pe sot cum a scos un sunet de spaima. Pe geamul unui acvariu era un anunt cu poza unui sarpe care e deasupra, pe un tavan de sticla. Cand am vazut... O sa vedeti in poze.

La acest nivel nu mai e chiar asa de cald. E o placere sa te plimbi, admiri pestii, animalutele, in timp ce canta pasarelele si asculti sunetul apei din cele cateva mini cascade intalnite in drum.

Iesiti din aceasta sera am ajuns in zona unde sunt ursii. Si acestia au parte de amenajari specifice zonei lor, un urs brun dormea linistit cu burta la soare, iar unul polar se plimba plictisit dintr-un capat in altul. Deasupra acestei zone este amenajata o terasa panoramica de unde se vede aproape toata zona.

De aici am avut posibilitatea sa vad cum angajatii umbla cu masinute electrice si chiar cred ca sunt si de inchiriat astfel de masinute. Daca bine tin minte, cred ca am si vazut turisti plimbandu-se cu astfel de masinute, ca si cele de la golf.

Apoi am ajuns la cladirea in care sunt pinguinii. Dupa parerea mea acestia sunt atractia parcului. Atat sunt de draguti, inotau haotic, rapid in toate directiile, nu apucai sa le faci poze asa rapizi erau. Sunetele pe care le scoteau erau fantastice.

Foarte mult mi-a placut si acest loc, pe mijlocul incaperii sunt bancute.

Afara am asistat si la un spectacol cu foci. Acestora li s-a amenajat un loc destul de generos, un bazin imens in care pot se pot desfasura in voie. Aceste foci le poti admira si cand sunt pe uscat, chiar am asistat la un moment firesc intre o mama si un pui, era ora de alaptat, mama eleganta, foarte implinita sufleteste, asa am vazut eu, mandra se simtea privita si admirata, de aceea parca stia cum sa stea la pozat; cat si de pe marginea acvariului, un perete mare din sticla permitea turistilor sa le admire in timpul inotului.

Tot aici, afara, e amenajat si un iaz in care inoata alti pinguini mai micuti. Inoata haotic, dar in grup, in toate directiile. E superb.

In acest zoo, din loc in loc sunt amenajate terase, baruri, toalete, banci pe care te poti odihni. Sunt chiar si locuri de joaca pentru copii.

Acvariul e si el foarte frumos, am vazut o multitudine de pesti, am trecut si prin tunel.

In cele cateva ore petrecute in acest zoo am vazut multe animale, pe unele dintre ele vazandu-le doar la tv.

Pasarile flamingo sunt extraordinar de frumoase, paunii la fel si tot ce se poate vedea aici.

Drumul pana la masina a fost destul de lung, dar am mers mai mult pe la umbra, prin parcurile gradinii, mi-o inchipuiam pe Printesa Sissi la plimbare, am trecut si pe langa casa palmierilor, iar apoi am mai facut un efort, mi-am dorit sa ma duc si la labirint. Ne-am ratacit si noi putin prin el, am iesit pana la urma, am mai privit o data superbele amenajari, ne-am luat souveniruri de la intrare si am mers la masina cu promisiunea sa mai venim aici.

La vara sigur ma voi duce, mai ales pentru copil, care acum a crescut si pricepe si el cat de cat. Cum e mare iubitor de animale, a crescut cu un catel, cu care se joaca toata ziua trebuie neaparat sa-l ducem si pe el.

Nu ratati acest loc superb.

Dupa ce am vizitat acest zoo, nici unul nu m-a mai impresionat. Toate m-au lasat rece. Si nici nu stiu daca mai are rost sa vizitez alte Gradini Zoologice. Va veti schimba si voi parerea dupa ce veti ajunge la Tiergarten Wien.

Dupa cum s-a mai scris, la Schonbrunn sunt foarte multe de vizitat, doar timp sa aveti.

Am sa-l rog pe sot sa-mi faca un filmulet cu acest zoo, doar ca dureaza putin. Pana atunci atasez si niste poze.

Trimis de Alina Morar in 20.10.10 14:32:29

VIZUALIZĂRI: 4651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In superbele gradini ale Schonbrunn-ului

catalinalupu
[20.10.10 14:45:27]

Pai sigur il voi vizita... ca o sa avem si copilul cu noi... si daca va suporta atatea de la noi... macar atata lucru sa facem si pentru el... sau tot, pentru noi? !

[20.10.10 14:47:47]

Si pentru voi va fi la fel de frumos...

mirelutza
[20.10.10 15:04:18]

Alina draga... m-ai omorat si acum imi cant singura Crezul! Superb review, superbe poze... mi-ai incantat ziua... asta intrucat copilul din mine adora si azi animalele.

P. S. Daca si baiatului meu ii plac la fel de mult inseamna ca si eu o sa am casa plina cu pui de pisica sau de caine, porumbei raniti, hamsteri, pesti in doua acvarii... si voi albii inainte de vreme... ca mama mea!

dannek
[20.10.10 15:43:02]

Chiar imi pare rau ca nu am avut timp sa vizitez Zoo poate data viitoare!

Si bineinteles Sb

[20.10.10 19:51:55]

e distanta mare din Madagascar pina la Viena... si totusi ma risc cu aceasta melodie !

georgiana
[20.10.10 22:06:28]

Foarte interesant review. Am retinut si eu unde este amplasat. Eu am fost in vara aceasta in Serbia la o Gradina Zoologica si eu am fost impresionata de ceea ce am vazut, dar spre deosebire de tine, acolo nu am vazut pinguini, doar ursi polari.

Ellada_sagapo
[20.10.10 23:21:31]

Cred ca isi merita cei 14 euro platiti. Pentru acvariu si tunel mi-as dori sa ajung si eu aici.

Felicitari!

creivean
[20.10.10 23:40:40]

@Alina Morar

Ai nota 10 de la mine. Musai sa mergi in anii ce vin, mai ales ca Ianis are deja 2 ani ( La Multi, Muti Ani Ianis, la implinirea celor 2 anisori, ieri in 19.10.2010 - sper ca nu gresesc ) si o sa-l bucure animalele de la aceasta gradina Zoo.

Am vazut-o si eu acu' 2 ani, in Octombrie 2008 si am fost (sunt inca) foarte impresionat de ea. Review-ul meu poate fi citit dand click aici.

[20.10.10 23:44:18]

Da, multumesc. Ieri am implinit 2 anisori.

Vreau sa-l duc neaparat. Poate ajung si la cea din Budapesta.

anadragusin
[21.10.10 00:25:14]

Daca am sa vizitez Viena vreodata cu siguranta n-am sa ratez aceasta destinatie. Si eu iubesc animalele foarte mult. 400 de felicitari si la multi ani pt. Ianis.

magdalena
[21.10.10 08:37:33]

Noi gradina nu am vazut-o, o vom vedea cu copiii pentru a ne bucura cu totii de minunile de acolo.

i2000
[21.10.10 10:08:46]

Pe panouri sunt trecute orele la care animalele primesc mancare (nu toate normal, doar cele care fac "spectacol") iar la 12 sau 13 se da de mancare la pinguini si vreau sa-ti spun ca este un adevarat spectacol

biancuta
[21.10.10 10:41:06]

Pai daca e cea mai cea dintre toate, atunci merita sa mergem acolo cu copiii! Frumoasa prezentare!

[21.10.10 11:08:45]

Da, Biancuta si de la noi din tara, cel mai mult mi-a placut cea din Tg. Mures. Pe cea din Bucuresti nu am vazut-o, care cred ca e mult mai mare si poate mai frumoasa.

In rest ce-am vazut la noi... mai bine nu mergeti...

ileanaxperta*
[21.10.10 12:08:04]

LA MULTI ANI! si din partea mea pentru piticul tau cel voinic. Iar pentru tine, numai laude pentru descrierea plina de frumusete si lucruri foarte utile pt noi. Am facut o vizita la Palatul Schonnbrunn de un Craciun, am vizitat atunci doar palatul, gradinile fiind inchise si nu am stiut ca acolo este si ZOO. Dar acum stiu.

Cand voi mai ajunge in Viena, sper sa nu mai ratez o vizita aici, mai ales ca voi veni cu lectia invatata de la tine. Iti multumesc si drept "recompensa" iti daruiesc votul 13... cu mult noroc. Numai bine si vacante de vis oricand si oriunde!

danoradea
[21.10.10 13:39:48]

Singurul meu mare regret, in urma vizitei noastre in Austria este ca nu am reusit sa ajungem si aici din pricina timpului, dar categoric vom ajunge curand.

ascent
[21.10.10 23:20:26]

Ei, un vot si din partea mea si La multi ani pentru cel mic! Noroc cu @creivean ca ne-a spus si noua "secretul"...

crissu
[03.12.10 11:31:08]

Off, am ajuns de 2 ori in Viena si la zoo tot n-am apucat sa intruMinunat review-ul, cat sa-mi mai faca un pic in ciuda

DRG
[04.05.11 15:30:05]

Gradina zoologica din Berlin este mult peste Tiergarten din Viena ca numar de specii, curatenie si habitat pentru animale.

[04.05.11 17:26:35]

Imi inchipui, dar acolo inca nu am ajuns.

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alina Morar, anadragusin, ascent, biancuta, catalinalupu, crissu, dannek, danoradea, DRG, Ellada_sagapo, georgiana, i2000, ileanaxperta*, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Vienna:

• pagină generată în 0.062262058258057 sec