ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2019
ÎNSCRIS: 27.07.19
AUG-2019

Ospitalitatea la ea acasa

Buna,

Va mai multumesc inca odata pentru incurajarile primite pentru primul articol de pe AFA si imi fac curaj pentru a va descrie un pic din orasul Kladovo, Serbia pe care l recomand cu caldura.

De la pensiunea unde am fost cazati “La Ponton”, Eselnita pana in Kladovo sunt aproximativ 40 km cu iesire din Romania pe la Portile de Fier I. Se poate merge in Serbia doar cu actul de identitate pentru majori si pasaport pentru minori si cel mai important la ei nu se platesc taxe de drum, adica echivalentul nostru la rovinieta. In vama esti mereu intrebat incotro mergi si cat stai, pentru ca in cazul in care inoptezi in Sebia de la vama vei primi un cartonas care trebuie vizat de sectia de politie din raza careia ai fost cazat.

Am plecat catre acest oras luni dimineata pe la 8 ora Romaniei, ei sunt cu o ora inainte fata de noi si am parcurs drumul lejer. Chiar la intrarea in Kladovo este un sens giratoriu iar in dreapta ai locuri de parcare fara plata.

Orasul este unul foarte linistit chiar daca la ora 9 dimineata terasele erau pline de clienti, au un loc gen centru vechi cu multe terase ca la noi dar mult mai curat si linstit :)

Ne am plimbat pe faleza destul de mult, am gasit plaja amenajata pe malul Dunarii, pacat ca este amenajata cu pat de pietre si nu cu nisip. De la pontonul lor sunt vaporase care fac curse regulate catre Romania si catre cazanele dunarii. Sarbii au un mare respect fata de natura si nu au permis multe ambarcatiuni private, asa cum e la noi 100 de salupe care zapacesc pestii si polueaza fonic.

Am gasit usor o casa de schimb valutar si pentru 100 lei am primit 2300 dinari. Iar cu primii dinari am luat 3 plescovite de 120 g pentru care am platit echivalentul a 15 lei, dar va rog sa intelegeti ca cele 120 g erau valabile doar pentru carne nu pentru tot sandwich ul, in care mai gaseai varza, ceapa, sosuri. Cezar nu a reusit sa si termine sandwich ul, din supermarket am luat suc, dulciuri si bere pentru al meu sot…. eu doar m am uitat lung la berea brumata ca ar fi mers foarte bine langa plescovita:((, dar trebuia sa ii aduc si inapoi si atata timp cat stiu ca ma urc la volan nici macar nu gust ceva alcool. Ps mi am luat la pachet :)) ) si nu m a intrebat in vama la intoarcere daca avem ceva.

Cladirile orasului nu sunt foarte spectaculoase, dar toate instituiile lor au un program superrr 8-16, la noi cand vom mai avea un astfel de program? Am gasit si un minus la ei dar e la fel ca si la noi nu gasesti toalete publice:((

La pranz am ajuns la terasa Tekijanka plus si am fost surprinsi foarte placut de primirea facuta de ospatar care si a dat seama ca suntem romani si ne urat bun venit in romana :)) Meniu este scris in 2 limbi sarba -romana. Am ales 2 ciorbe de vacuta si un fel 2 adica “ pranz vlah” si o limonada... total echivalentul a 50 lei. Ciorba ne a fost adusa intr un bol mare impreuna cu polonicul si au fost cam 3 portii de la noi :) cu lipiute calde coapte in cuptor cu lemne o), iar pranzul vlah a fost o minunatie: bucatele de porc fripte pe tabla si apoi puse in tigaie impreuna cu ceapa calita si branza veche de oaie, garnitura vestita varza murata cu boia iute si mamaliguta calda, ne facea cu ochiul si un peste dar gramajul din meniu era ametitor si nu cred ca am fi reusit sa l mancam. Dupa o astfel de masa meritam si un desert rece si am ales inghetata la cornet (pret 50dinari... aproximativ 2 lei/cupa), fiecare si a ales cate o cupa eu de rom cu stafide, Cezar de capsuni iar scumpul si iubitul meu sot a vrut vanilie (v am atasat si foto ca sa salivati si voi langa ele asa cum salivam eu ca va citeam articolele;))

Tot la intrarea in Kladovo dar pe partea stanga a drumului este o bisericuta “ Sfantul Gheorghe “, cel mic a vrut sa intram, dar am fost opriti la intrare si ni s a explicat foarte frumos ca ne trebuie o anumita tinuta pentru a vizita acest lacas, astfel am primit o fusta lunga si un sal pe care le am inapoiat la iesire. Sa va mai aduc aminte ca e august si ca eram in drumetie? Pantaloni scurti si tricou, chiar nu era o tinuta de mers la biserica.

Una din surprizele din Kladovo a fost ca aveam semnal 4G din Romania acolo :)) stiti ca v am spus ca in Eselnita telefonul intra pe roaming Serbia, dar trebuie sa cautati manual retea de Romania sau sa va activati apel WIFI.

PS in supermarket am platit cu cardul de salariu si banca mi a facut automat schimbul valutar, iar din piata am cumparat rosii “ inima de bou” cele mari carnoase si rozalii cu doar 4 lei kg si am platit in lei.

Zi frumoasa!

Trimis de Dorina D in 10.10.19 17:24:17
Validat / Publicat: 10.10.19 21:23:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 18888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 " Valurile dunarii"

adrianaglogo
[10.10.19 23:26:40]

@Dorina D: Nu stiam ca daca stai peste noapte in Serbia trebuie o viza. Care o fi explicatia?

[10.10.19 23:58:39]

@adrianaglogo::

Nu stiam ca daca stai peste noapte in Serbia trebuie o viza

Cred că aici este o confuzie... Am fost cazat în şase oraşe diferite în Serbia şi nu mi s-a cerut aşa ceva. Să se fi schimbat ceva din 2017 şi eu nu ştiu?

Dorina DAUTOR REVIEW
[11.10.19 10:17:55]

@adrianaglogo: buna, nu ai nevoie de viza de la ambasada sau asa ceva, din ce am inteles pentru ca nu am inoptat acolo ca cel care te primeste in gazda anunta politia pentru a fi luat in evidenta pe raza localitatii unde ai stat. E un carton de marimea permisului de conducere de culoare albastra.

[11.10.19 12:06:46]

@Dorina D:

.....din ce am inteles pentru ca nu am inoptat (sic!) acolo... ca cel care te primeste in gazda anunta politia pentru a fi luat in evidenta...

De unde aţi înţeles asta? Am fost cazat în şase oraşe diferite din Serbia (vreo 10 nopţi per total) şi nu am întâlnit o astfel de situaţie.

Veniţi cu informaţii concrete, nu cu "am auzit că", "din ce am înţeles ", "mi-a spus cineva "etc.

costy69
[11.10.19 13:00:03]

Și eu am fost cazat în două locuri diferite din Serbia și nu știu de așa ceva.

Întrucât ajung de cel puțin 3 ori pe an la Kladovo, voi face câteva precizări care pot fi utile celor care vor ajunge aici:

- în general mâncarea la restaurantele din Kladovo (și împrejurimi) este ok, atât d. p. d. v. calitativ cât și cantitativ;

- la majoritatea se poate plăti și cu lei, euro sau cu cardul;

- un restaurant cu un raport calitate preț foarte bun în Kladovo e Jezero, iar la 20 km de acest oraș, în satul Tekija, restaurantul Panorama.

Nasshu
[11.10.19 13:05:28]

@traian. leuca: daca tu nu ai patit-o sau daca ai nimerit la niste gazde care nu au facut acest lucru, sau te-au inregistrat fara ca tu sa ai habar, asta nu insemana ca nu exista aceasta prevedere:

În cazul unei șederi care depășește 24 de ore este obligatorie înregistrarea cetățenilor români de către cetățeanul gazdă (cetățean sârb sau cetățean străin cu domiciliul în Serbia) sau de către unitatea de cazare la secția de poliție în circumscripția căreia este cazat cetățeanul român.

sursa

mae.ro/travel-conditions/3742

[11.10.19 16:34:57]

@Nasshu: Se pare că nu ai citit cu atenţie articolul:

Chiar să fi fost eu atât de norocos să nu mă întrebe niciodată vameşii unde merg şi cât stau pe teritoriul Serbiei? Ca să nu mai zic de acel cartonaş (albastru ) ce trebuia să-l primesc la vamă şi... nu l-am primit niciodată.

nicole33
[12.10.19 11:11:16]

@Dorina D:

Habar nu am avut că ar exista o asemenea obligaţie.

Am fost cazată în Serbia pentru trei nopţi anul trecut de Paşti la un hotel din Kladovo. Am fost întrebată în vamă unde mergem şi am spus că vom petrece Sărbătorile Pascale la sârbi. Nu am primit niciun cartonaş şi nici nu mi s-a spus că aş avea vreo obligaţie în plus.

La hotel m-am cazat completând un formular, ca la orice hotel din orice ţară. Dacă hotelierul a transmis mai departe datele noastre nu am idee, probabil că da, pentru că aşa se întâmplă peste tot .

La întoarcere nu ne-a cerut nimeni nimic în vamă, au fost verificate doar cărţile de identitate.

Anul acesta în martie, la fel ca tine, am dat o fugă în Kladovo pentru câteva ore, doar pentru a mânca de prânz şi a ne plimba prin oraş şi împrejurimi, noi fiind cazaţi în Herculane. Am trecut vama lejer în ambele sensuri.

=

Şi noi am mâncat tot la Tekijanka şi ne-a plăcut mult

tm67bru
[12.10.19 11:22:37]

sunt cin zonă, am fost de multiple ori pe la vecinii sârbi

- confirm existența prevederilor legale referitoare la „cartonașul din vamă”, înregistrarea la poliție etc

- ele sunt însă dintr-o legislație a altor vremuri, pe care mulți o consideră perimată - și nu o respectă (pe riscul, respondabilitatea lor!) - inclusiv vameșii!

- cel mai probabil legislația resp va fi abrogată, în viitor

adrianaglogo, costy69, Dorina D
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Kladovo?: