ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
JUN-2017

Unde mancam cand avem cazare in Herculane? - La „Nasu Goran”, Kladovo!

Unde mancam cand avem cazare in Herculane? Va raspund tot eu. Noi am mancat in doua zile la vecinii nostrii, sarbi, mai exact la “Nasu Goran”. Aflasem de “Nasu Goran” cu putin inainte de a ne hotari sa vizitam zona Herculane si odata ajunsi in zona am mers sa-l cautam.

Restaurantul se afla in Kladovo, prima localitate mai mare dupa vama. Cum ati iesit din vama sarba faceti stanga pana la intrarea in Kladovo si apoi urmati indicatoarele, care sunt si in limba romana. Nasul este foarte cunoscut de romanii din zona sau de cei care vin in zona. Ajunsi in fata restaurantului ne-am blocat in intersectie. Nu mai stiam incotro sa o luam si am apelat la un localnic, care s-a uitat la noi, a zambit si ne aratat ca suntem chiar in fata restaurantului cu pricina. Ne asteptam sa fie ceva mai aratos, dar cand colo o plasa verde ce se pune pentru a masca constructiile, ascundea de aceasta data terasa si intrarea in restaurant. Cu curaj am intrat si am ocupat o masa in asteptarea unui ospatar.

Terasa, modesta, cu cateva mese acoperite cu fete de masa din plastic, veghea musama nu ne dadea prea multe sperante, dar asta era. Am batut drumul, eram flamanzi, ceva, ceva ne-o da si noua sa mancam. In timp ce noi cam faceam haz de necaz, se apropie de masa noastra o ospatara (mai tarziu am aflat ca o cheama Natasa) si incepe sa vorbeasca cu noi in romaneste. Ne-am mai linistit putin, macar vom sti ce mancam. Ne-a distribuit meniurile si ne-a lasat sa ne gandim. Prea mult nu ne-a luat pentru ca noi stiam ca vrem … pleskovitza, in rest mai vedeam. Ne-a ajutat Natasa si ne-a recomandat si cartofii, apoi salata de ardei copti, ceva de baut, ciorba pentru barbati.

In cateva minute au fost aduse ciorbele si putin mai tarziu a aparut si felul doi. Despre ciorbe nu pot spune prea multe, dar pleskovitza cu cartofi si salata de ardei copti a fost foarte buna. Ne potolisem foamea, dar parca ar fi mers si un desert. Natasa a aparut imediat si ne-a recomandat clatite, pentru doamne clatite sexy (nu am sa pot sa va arat poza, ca nu se cade!), iar pentru domni altfel de clatite. Nici nu mai are importanta cum se chemau acestea! Si unele si altele au fost foarte gustoase.

La o masa de langa noi, un grup de romani, care se pare ca erau de-ai casei au comandat pentru inceput multe salate de varza murata si restul vin. Ne-am uitat cu jind la varza murata dar nu mai puteam sa mancam nimic si ca urmare am hotarat ca a doua zi sa revenim si sa incepem si noi cu varza.

In urmatoarea zi, cand s-a facut de ora mesei am urcat in masini si … la nasu din nou, pentru varza.

De data asta Natasa era libera iar colegul ei nu stia romaneste si nu ne-am prea inteles, dar a aparut imediat insusi nasu. Un tip placut si foarte prietenos care ne-a prezentat pe scurt cam ce servicii ofera firma sa si ca se poate deplasa si in Romania la evenimente, aducand purcelusi la protap si alte bunatati.

Normal ca am comandat si noi muuulta varza dupa care nu prea mai mergea altceva, dar nu ne-am dat batuti si am incercat unii peste, altii carnati. Alegerea pestelui nu a fost foarte fericita, era cam uscat si cu prea mult ulei.

Atent la ce seintampla la mese, Goran a aparut si a intrebat ce nu este in regula, de ce a ramas atata peste.

Pentru ca nu am reprosat nimic, iar el a realizat ca nu a fost totul in regula, a spus ca nu se poate sa plecam fara un dar si a aparut cu trei sticle cu tuica. Ne-am simtit si noi si i-am oferit un vin romanesc. Schimbul de produse intre popoare prietene!

Deci, daca mergeti la nasu Goran alegeti mancaruri traditionale, pleskovitza si muuulta varza murata. Si nu uitati sa intrebati si de un desert…

Trimis de DOINITA in 11.08.17 21:53:07
Validat / Publicat: 11.08.17 22:59:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 10539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Pestele, nu!

[11.08.17 22:58:57]

Excelentă recomandarea!

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Kladovo?, KLADOVO" (nou-creată pe sait)

[12.08.17 00:35:45]

Floria
[12.08.17 10:03:15]

Cu aproape trei ani in urma am fost intr-o excursie de trei zile la Belgrad. Mi-a placut orasul de pe malurile Dunarii si Savei, mi-au placut oamenii frumosi si eleganti si in plus am constatat cat de bine si ieftin se mananca in restaurantele sarbesti. Belgradul e mai departe dar Kladovo este intr-adevar la o aruncatura de bat de granita... de tinut minte recomandrea ta!

[12.08.17 14:04:28]

@webmaster: Multumesc!

ANILU
[12.08.17 19:53:21]

@DOINITA: Foarte interesant, din Herculane ați dat o fugă până la vecinii sârbi să mâncați și încă de două ori.

A doua oară, n-am înțeles ce și cum a fost cu varza murată? A fost de aperitiv?

Au mai scris și alți colegi că se mănâncă bine la vecini.

Să vă fie de bine.

Toate cele bune.

[12.08.17 19:59:58]

@ANILU: multumesc! Da, varza murata se servea ca aperitiv.

elviramvio
[12.08.17 23:04:08]

@DOINITA:

Uite asa am inghitit in sec la ora asta!

Si noua ne-a placut mancarea sarbeasca. E de retinut locul, clatite poate mai puțin???? dar niste mancaruri din bucataria lor...

[13.08.17 00:03:19]

@elviramvio: cu siguranta ar merge si mai ales cu putina varza...

[29.08.17 16:38:20]

@DOINITA: Ooofff! sa va fie de bine, numai la varza acra ma gandesc. Felicitari, votat cu mare drag.

ANILU, DOINITA, elviramvio, Floria, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Kladovo?: