ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2019
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
MAR-2019

Am învins monstrul de la Tekijanka Plus!

După ce-am citit articolul lui @nicole33 despre pleșcavița din Kladovo, și, de sadică ce e mi-a și povestit suplimentar, vezi impresii m-am toot gândit cum ar fi să gust și eu minunea asta!

Și ocazia s-a ivit acum, la Întâlnirea de la Herculane, când, sâmbătă, 16 martie, am ajuns și-n Kladovo - vezi impresii

Adevăratul motiv al vizitei în Kladovo a fost, însă, acest fel de mâncare specific sârbesc.

Pentru a fi siguri că nu ne abatem de la motiv, în acea dimineață, draga de @adrianbogdan, zisă de mine Pitic, a făcut rezervare la Tekijanka Plus de la vecini.

Intru direct în subiect, că plimbarea pe ulițele sârbești v-am povestit-o!

Am ajuns la ora stabilită prin rezervare, 11:20 la ei, 12:20 la noi la local, urmând ca acolo să ne întâlnim și cu alți prieteni AFA. Nu s-au lăsat mult așteptați, dar, fiind destul de numeros, grupul s-a împărțit la două mese

Din strada Kralja Aleksandra 5,19320 Kladovo, în local se intră printr-o patiserie, chestie care ne-a derutat. Am avut noroc cu @roth, care ne-a fost GPS (waze) și ne-a ghidat in sus pe, nu-I așa? frumusețe de trepte ce trebuiau urcate ȘI de către mine! Prima victorie! Le-am urcat!

Am pătruns într-un hol cam întunecos, care dădea într-o cameră mărișoară, luminoasă. Din câte m-am prins eu, afacerea funcționa într-o casă veche, regândită ca restaurant! Asta-i dă o notă de căldură, de intimitate, de ”azi mâncăm la prieteni acasă”: Mie-mi plac localurile astea care nu sunt reci și impersonale!

Iar, ce mi-a plăcut foarte mult, a fost că bine că sârbii n-au intrat în UE și încă se fumează înăuntru.

Sistemul de ventilație a fost foarte bun și aproape că nu se simțea mirosul.

Ne-am așezat la cea mai lungă masă, au venit și celelalte fete și, aproape imediat a venit un chelner drăguț, bun vorbitor de limba română, care ne-a lăsat meniuri spre consultare. Meniuri scrise ȘI ÎN LIMBA ROMÂNĂ! Nu ne-a trebuit mult, că știam ce vrem. Dar am întrebat dacă porțiile conțin garnitură, sau o comandăm separat! Conțin cartofi prăjiți și ceapă crudă! Perfect!

Inițial, mă-ntrebam cum ar fi pleșcavița umplută. De parcă mi-ar fi citit gândurile, chelnerul a încurcat comanda mea cu a lui Pitic și la mine a ajuns pleșcavița umplută. (Și uite-așa. mi-am amintit că-s datoare 2,8 lei Roxanei!)

Până să vină comanda, soțul Tizei îmi povestea cam la ce imensitate să mă aștept! Am crezut că glumește! Nuuu, nici măcar n-a exagerat, ba chiar a fost blânduc!

Și-a venit, măi, oameni buni, o namilă de pleșcaviță de 400 de grameeee! Juma de oră am mâncat continuu. Mai mare ca porția asta a mai fost doar ciolanul de la Balta Verde din Câineni-Valea Oltului.

Bine c-am întrebat, că dacă mai luam și cartofi suplimentar, trebuia adusă macaraua din port să mă salte! Dar l-am dovedit! Greu, greeeu, dar am învins monstrul! Și chiar mi-a plăcut! A fost mai bună decât mă așteptam!

Și visam și la o prăjitură cu zmeurăăă! Mi-a trecut!

S-au comandat așa: două pleșcavițe simple și una umplută, cu două salate de varză murată și una de ardei copți, trei beri locale și una degeaba (adică 0 alcool). Toată distracția a costat 2830 dinari sârbești, adică rotund, 40 lei românești partea mea! Bacșișul a fost 10 lei românești. Fetele au mai comandat ciorbă de pește și păstrăv! Să spună ele cât a costat!

De plătit, a plătit @nicole33 cu cardul, dar se putea plăti și-n lei, și-n Euro.

Eu nu știu cum ar trebui să fie o pleșcaviță perfectă, dar mie mi-a plăcut mult ce-am avut eu în farfurie. Ca gust și ca aspect!

Iar restaurantul îl recomand oricui are drum pe-acolo, îi e foarte foame și vrea s-ncerce gusturi noi!

Trimis de Zoazore in 21.03.19 20:57:30
Validat / Publicat: 21.03.19 21:39:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 7342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Pește

Safta Radu [21.03.19 22:27:28] »

Măăăăăi! Da' chiar arată bine preparatele pe care le-ai prezentat în acest review. Acu', să recunosc, pleşcaviţa pe care cu greu ai dovedit-o tu n-ar fi o problemă pentru mine, sunt erou al muncii socialiste în lupta cu ciolanele cu fasole sau cu varză de pe Valea Oltului. Frumoasă excursia voastră la Kladovo, sunt sigur că v-a plăcut mâncarea, cu atât mai mare regretul meu că nu am putut să mergem şi noi.

roth [21.03.19 22:28:39] »

Toată distracția a costat 2830 dinari sârbești, adică, cu șpagă, 40 lei românești! bacșișul a fost 10 lei românești.

partea ta, a nu se intelege ca e chiar de pomana la vecini

paritatea leu dinar sarbesc este de 1 leu = 25 dinari oficial, la casa de schimb ofereau 22 dinari la leu.

astfel orice pret se inmultea cu 0.04 si dadea valoarea in ron

a meritat!!!

nicole33 [22.03.19 06:41:09] »

@Zoazore:

Nici el nici eu nu minţim, chiar dacă tu ai crezut că exagerăm , însă pleşcaviţa ta umplută, la 400 de grame, a fost chiar peste aşteptările noastre.

Și visam și la o prăjitură cu zmeurăăă! Mi-a trecut!

Eu ţi-am zis să comanzi tot ce pofteşti, dar nu cred că mai intra şi zmeurica

Toată distracția a costat 2830 dinari sârbești, adică rotund, 40 lei românești! Bacșișul a fost 10 lei românești.

Conform extrasului de la cardul de credit, toată distracţia a fost 118 lei, 36 lei fiind doar partea ta, dar cel mai important este faptul că ţi-ai satisfăcut curiozitatea şi ţi-a plăcut

Pleşcaviţa de anul trecut de la King a fost chiar mai gustoasă decât aceasta şi mai ieftină (400 dinari, faţă de 560 aici), însă la Tekijanka localul este mai elegant.

diana2015 [22.03.19 12:22:10] »

@Zoazore: hihihi... așa cum i-am spus și lui Robert eu țin post și voi mă torturați cu tot felul de bunătățuri dar lasă că luni de Buna Vestire bag pește la greu

Eu sunt fan pleșcavița de câte ori mergem la un cash&carry (nu cred că pot scrie numele ) se știeeeeee... bolta mea palatină se delecteaza cu pleșcaviță

Bun de ținut minte localul, să vă fie de bine, votat cu drag

Zoazore [22.03.19 12:24:00] »

@Safta Radu: Nu stiu ce sa zic... Poate c-ai fi dovedit-o, desi... E mai satioasa decat ciolanul!

Buna tare, as repeta oricand experienta, dar tot la ei acasa!

@nicole33: De mințit știu ca nu mintiti, dar ma gandeam ca vreti sa ma speriati si sa renunt. Si da, nici cu slujbe n-ar mai fi intrat zmeurica aia.

Că cea de la King a fost mai gustoasa, te cred, dar ma oftic! Nu stiu cand voi mai ajunge pe-acolo s-o gust!

Zoazore [22.03.19 12:33:42] »

@roth: Am pus bonul ca dovada! Da, partea mea, conform extrasului Tizei, a fost 36 lei, ceea ce mi se pare aproape gratis la ce-am avut pe farfuria aia.

@diana2015: Pai deja ai pacatuit cu gandul! Cine te pune sa citesti mascari de-astea in post?

Multumesc pentru vizita, vot si vorbe bune!

P.S. Merge @GabiPuf la pescuit duminica?

Marcumandru [24.03.19 21:05:59] »

Meniurile si mancarea arata bine, sarbii stiu mereu sa faca mancare buna! Vara ma duc si eu in Serbia, sper ca voi avea timp sa gust o plescavita de-a lor...

Zoazore [24.03.19 23:17:19] »

@Marcumandru: Așa să faci, dar, pe bune, duceți-vă flămânzi! Greu de dovedit porțiile alea uriașe!

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou!

Marcumandru [25.03.19 20:07:44] »

@Zoazore: N-ai pentru ce!

diana2015, Marcumandru, roth, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Kladovo?: