ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2019

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Obiective turistice GRATUITE in Roma

Roma este un muzeu in aer liber, asa ca fie ca esti sau nu cu pusculita plina, tot ai ce vedea!

In alt articol am explicat cum sa vizitezi Muzeul Vatican pe cont propriu, aici voi relata cam tot ce poti vedea gratuit in Roma si sa mai si poti povesti la rude????

Ordinea este aleatorie????

1. Basilica San Pietro-accesul se face din Piaza San Pietro, dupa ce stai la o coada si un scanner de metale. Noi am fost la 8:30 si am intrat in 5 minute, recomand sa mergeti cat mai de dimineata pt ca este mult mai relaxant sa te plimbi prin biserica si eventual sa spui o rugaciune, in liniste. Verificati programul bisericii dar stiu ca de la 7:30 sigur se deschide.

2. Piazza di Spania cu treptele spaniole

Loc de promenada mai ales dupa amiaza, poti sa te asezi pe scari si sa mananci o inghetata in timp ce privesti strada cu magazine de lux care cade perpendicular pe fantana. In luna mai am inteles ca orneaza treptele cu flori roz buganvillea.

3. Via Condotti-strada despre care am amintit mai sus, magazine de firma, limuzine cu sofer imbracat la 4ace si un design aparte al vitrinelor. Unele magazine aratau asa de inedit ca nici nu mi-am dat seama ce produse vindeau :)

4. Fontana di Trevi-Ziua sau seara, este locul cel mai pozat din Roma.

Fiecare are 5 centi/5bani de aruncat in ea, puneti dorinta, insa cand va faceti poza, nu va asezati pe marginea ei pt ca este plin de apa... Dupa parerea mea arata mai frumos seara, luminata.

5. Piaza Navona cu fantana celor 4 rauri. Apare si in filmul lui Dan Brown-Inger si Demon, la dimensiuni apocaliptice pentru in ea urmau sa innece un cardinal, s-au rostogolit ei prin ea dar... in realitate apa are cam 30 cm. Loc de reuniune pt tineri.

6. Coloseumul-este frumos si pe dinafara, recomand plimbare in jurul lui, inclusiv in zona Forumului Roman care se poate vedea partial si pedinafara.

7. Cartierul Trastevere-zona de hipsteri a Romei, magazinute micute si cafenele/trattorii trendy. Mi-a placut biserica din Piaza Centrala din Trastevere, accesul in toate bisericile este gratuit.

8. Muzeul Altare de la patria a lui Vitorio Emanuelle din Piaza Venezia-chiar daca intrarea la colectii este 5 euro, se pot face poze frumusele de pe treptele sale cu vedere la Forumul Roman sau Columna.

9. Columna lui Traian-langa Altare de la patria, forum roman, se inalta Columna. Free selfies pt mama si tata! ????

10. Biserica Santa Maria Maggiore-este atat de frumoasa incat mi-a parut rau ca am lasat-o la urma. Se afla in zona Termini, foarte aproape de gara.

11.Bocca de la Verita-se afla in holul unei mici biserici, cam la 20 min de mers de la Forumul Roman.Teoretic ei cer "donation" ca te lasa sa bagi mana in gura lupului dar nu esti obligat sa si lasi.Turistii lasa cam in euro sau 2.

Sper sa va fie de folos! ????

Trimis de Ode19 in 03.07.19 18:25:01
    Validat / Publicat: 03.07.19 18:55:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 9992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ode19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Boca de la verita-cei curajosi baga si mana

[03.07.19 18:54:47]

Bun articol

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Roma]

Sena