ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Sfaturi utile la Roma

Inainte de a pleca in aceasta vacanta eu si prietena mea ne-am documentat intens pe acest subiect, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ne-am gandit sa impartasim din experientele noastre.

Am plecat de la Bucuresti cu o cursa Blue Air, companie mai mult decat decenta pentru un low cost si am aterizat pe Aeroportul Fiumicino, cel mai aglomerat aeroport al Italiei.

In zona de vama am experimentat pentru prima data ce in seamna aglomeratia la Roma... mai bine de o ora ca sa treci de controlul pasapoartelor. Din pacate aici nu merge "skip the line" pe care il veti intalni la tot pasul la obiectivele turistice.

Din aeroport ai mai multe variante catre oras... noi obosite cum eram am vazut tren Leonardo Express- Termini... ne-am aruncat sa luam biletele... 14 euro de pers/dus-20 minute. In afara aeroportului sunt autobuze cu 5-6 euro si faci cu aproximativ 15 minute in plus.

Ne-am cazat la B&B Chiara Stella la 3 minute de statia de metrou Manzoni si 2 statii de metrou de Termini. O camera suficient de mare cu baie proprie, foarte curata si extrem de ieftin in comparatie cu alte locatii din Roma-270 euro/4 nopti. Personalul este foarte amabil, dar nu vorbesc engleza. In fiecare zi au facut curatenie luna in camera si ne. au oferit micul dejun si apa minerala rece chiar si in ziua in care am ajuns. Micul dejun contine croisante, branza topita, cascaval, unt, cafea, ceai, lapte, tarte cu caise si paine prajita... destul de bogat pentru Italia. In bucatarie au si masina de spalat pe care o poti folosi.

La parter ai un fastfood pizzerie, un bar, un supermarket cu rafturi goale, dar la o strada distanta mai e unul foarte bine aprovizionat.

Nu recomandam vizitarea Romei in perioada verii... este foarte aglomerat, o caldura si o umiditate insuportabila ce poate ajunge pana la 80%.

Daca in majoritatea review. urilor se recomanda sa evitati Roma Pass si ghidul de la Vatican, noi le recomandam cu caldura pe amandoua.

Pentru 10-20 euro in plus scapi de cozi ce pot ajunge si la 3 ore.

Cu Roma pass am intrat la Coloseum in 5 minute si in aproximativ 15 la Forul Roman.

In zona Coloseumului se lucreaza la noua linie de metrou si este foarte mult praf.

Nu plecati fara palarie sau ceva pe cap si o sticla de apa, aceasta din urma putand fi reumpluta de la cismelele aflate la tot pasul. Nu va faceti griji, apa este potabila peste tot.

Nu plecati cu copiii in vacanta la Roma!!!

Va chinuiti si pe voi dar mai ales pe ei. Am vazut la tot pasul turisti cu copii si de cateva luni... impingand de zor la caruturi si incercand sa le linisteasca tipetele pe o caldura infernala. Roma este o destinatie grea si pentru un adult, ai atatea lucruri de vizitat si iti fortezi limitele sa vezi cat mai mult.

Pentru Vatican trebuie sa va rezervati minim o zi, noua ne. a luat una jumatate fara sa intram si la Dom.

In partea stanga a pietei sunt foarte multi oameni care se ofera sa te scape de coada.

Noi l. am intalnit pe Gabriel, un roman foarte de treaba care ne. a ajutat enorm.

Daca alti turisti au platit 55 euro doar pt a scapa de coada, noi am dat 41 cu tot cu ghid pentru muzeul Vaticanului si Capela Sixtina. Cei de la coada au stat si 3-4 ore in soare, apoi in ploaie torentiala... dar nu toata lumea de la coada reuseste sa intre pana la inchiderea programului.

Turul Vaticanului a durat 5 ore, aproximativ 4 km prin galeriile muzeului. Ziua aleasa de noi fiind cu o zi inainte de Sf Petru a fost una extrem de aglomerata, 35000 de oameni si. au ales sa viziteze acelasi muzeu, aerul inrespirabil din interior si durerea de picioare aproape ca ne. au doborat.

In urma cu 2 zile cineva a murit la intrarea in muzeu, cel mai probabil dupa ce a stat la coada, asa ca daca nu vreti sa fiti martiri in statul papal dati cei 41 de euro si luati un ghid care sa va explice in interior, dar care sa va si scape de cozi.

Pana sa ajungem aici n. am experimentat niciodata o asemenea durere de picioare... asa ca investiti intr. o pereche de incaltari de cursa lunga.

Noi am parcurs 75 km doar pe jos in 5 zile, acum ca ne. am intors acasa ne tratam bataturile si umflaturile.

Pentru Basilica San Piedro, la cel tarziu 8 trebuie sa fii acolo. Noi am ajuns la 8.10... erau 100 persoane in fata si am intrat in 10 minute, la ora 10.00 cand am iesit erau minim 5000.

Din parerile de pe net si ale prietenilor mancarea ar fi trebuit sa fie proasta si scumpa... nu stiu daca am avut noi noroc dar am mancat excelent la Roma... iar pentru o masa cu bruschete, pizza/paste, un pahar de vin/aperol si desert n. am platit mai mult de 25 euro.

Meniurile sunt afisate in fata restaurantului asa ca iti poti face o idee.

Langa fiecare punct turistic daca mergi 2 3 strazi gasesti mancare excelenta si mai ieftina.

Toate restaurantele din fata Panteonului au mancare buna, ieftina si bonus priveliste frumoasa.

Noi am cunoscut. o acolo pe Brandusa, o ospatarita romanca care ne. a facut reducere si ne. a oferit cateva sfaturi pretioase pt vacanta noastra.

Sunt multe restaurante cu produse congelate, dar daca pe meniu scrie "fatta en la casa" sunt ok.

Regula de aur cu ospatarii... zambeste, fa cateva glumite si vei afla secretele zonei, ba chiar primesti ceva din partea casei. Brandusa ne. a marturisit ca ii place sa vorbeasca cu romanii, ca italienii nu au caldura noastra, dar ca atunci cand are romani asteapta putin pana sa ii abordeze pe limba natala deoarece turistii romani sunt reticenti in a interactiona cu romanii din Italia.

In zona Trevi la restaurantul Pizza Roma l. am cunoscut pe Arsen, un albanez la fel de prietenos si dornic de conversatie.

Nu le este deloc usor, sunt oameni care vorbesc 5-6 limbi straine, muncesc pe branci intr-o tara care nu ii priveste cu ochi prea buni.

Cireasa de pe tort in materie de restaurante a fost Giullio Passami L'olio pe care l. am gasit din pura intamplare in apropiere de Castelul Sant angelo, pe malul celalalt al Tibrului.

Un restaurnat fara turisti, doar localnici care se stiau intre ei, o atmosfera de familie italiana. Mancare incredibila, colectie impresionanta de vineri... ne. au adus un meniu de dimensiunea unei evanghelii bisericesti. Patronul a venit si ne. a intrebat de cateva ori daca ne place, daca e totul in regula.

Ospatarii erau italieni... fara prea mult chef de conversatie... in rest totul excelent.

Italienii nu vorbesc engleza... chiar daca iti zic ca da... vor raspunde tot in italiana. Mai mult decat atat, daca nu dai peste un expat sunt slabe sanse sa stie sa iti spuna cum ajungi intr. un anumit punct.

Transportul nu are absolut nicio logica, exceptand metroul... asa ca te vei enerva si o vei lua pe jos de cele mai multe ori. De taxiuri nu te poti apropia... pentru 2 statii de metrou dai cam 10 euro.

Daca te. a lasat autobuzul intr. o statie, cand vrei sa pleci de acolo e posibil sa pleci din acelasi punct, nu de vis a vis cum ar fi logic, sau e posibil sa mergi 4 strazi pana la statia urmatoare.

Biletele se cumpara din locuri bizare... la piazza Venezzia spre exeplu le iei dintr. un bar pe care l. am cautat 45 minute... asa ca Roma pass e o alegere excelenta.

Tot in Piazza Venezzia este si muzeul figurilor de ceara, dar noi l. am gasit din intamplare in ultima zi cand ne indreptam spre aeroport.

In zona garii Termini sunt multe magazine cu preturi mai mici decat in oras, dar si pe acestea le. am descoperit tarziu.

Daca esti fan Aperol spritz ca si noi, afla ca sub 8 euro nu il prea gasestiin terase... dar in anumite magazine il poti gasi la sticla gata preparat la aproximativ 2.5 euro... ei bine si asta am descoperit prea tarziu.

Printre lucrurile pe care ne. am fi dorit sa le avem la noi au fost antinflamatoarele... cu siguranta picioarele noastre ar fi avut o viata mai usoara.

Bucurati-va de Roma, este superba, dar nu incercati sa intelegeti logica lucrurilor in Italia... totul trece cu un pahar de vin! ????????????

Trimis de OANA PANDELE in 02.07.17 00:10:45
    Validat / Publicat: 02.07.17 10:31:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano, Padova, Venetia, San Remo, Sicilia, Bari

VIZUALIZĂRI: 16633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OANA PANDELE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Restaurant Pizza Roma la 2 minute de Fontana di Trevi
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[02.07.17 05:54:31]

@OANA PANDELE: Foarte bun review de debut, felicitări!

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

Ne-am cazat la B&B Chiara Stella

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

PISICAANA
    [21.02.18 14:33:34]

@OANA PANDELE: Buna ziua. Cu Roma Pass ati avut intrarea gratuita la Coloseum? Sau ati avut reducere? Am inteles ca este o coada speciala pentru detinatorii de Roma Pass - de acolo se si iau biletele de intrare?

OANA PANDELEAUTOR REVIEW
    [21.02.18 15:19:56]

@PISICAANA: cu roma pass ai acces gratui la colosseum şi coada separata

PISICAANA
    [21.02.18 15:25:16]

@OANA PANDELE: Multumesc pentru raspuns. Am intrebat pentru ca pe site-ul romapass.it/files/doc/Sit ... i201801_eng.pdf nu apare ca ar fi gratuita intrarea. Sau poate nu ma uit eu unde trebuie?

OANA PANDELEAUTOR REVIEW
    [21.02.18 15:28:53]

@PISICAANA: cu romapass ai intrare la 2 obiective turistice. Noi l-am luat pe cel de 72 h, cel de 48 are o singura intrare.

2 museums

Metro, buses & trams

Discounts and reduced price ticketing for events, exhibitions and tourist services

Valid 72 hours from the first validation

OANA PANDELE, PISICAANA