ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2017
APR-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Tips&tricks pentru vacanța la Roma

In primul rand multumesc tuturor celor care au postat review uri despre Roma si care au fost o sursa importanta de inspiratie. La planificarea acestei vacante am alocat mai mult timp decat de obicei. Asa ca va scriu si eu cateva recomandari si va astept cu alte intrebari.

Transport

Am rezervat biletele cu 4 luni inainte de plecare. (in ianuarie cand zapada era de un metro).

Vacanta noastra a fost intre 25 aprilie si 4 mai, noua nopti.

Ryan air ul are doua curse pe zi atat Bucuresti Roma cat si Roma Bucuresti. (6.30 si 10.30 plecare din Bucuresti/ 06.30 si ora 18:00 din Roma).

(Eu mi am ales ora astfel incat sa nu fiu nevoita sa plec la 4 dimineata spre aeroportul din Roma)

De la aeroportul Termini sunt doua variante de ajuns in oras cu transportul in comun:

-Autobuz pana la gara Termini (5 euro de persoana)

-Autobus pana la statia de metrou Anagnina

Cazare

Initial rezervasem la hotel. In final am rezervat pe Airbnb.com (apartamente private inchiriate in regim hotelier).

Argumentele mele pentru cazare alternativa au fost:

-Taxa de oras in functie de numarul de stele al hotelului (de la 3 EUR/noapte de persoana, inclusive copii)

6 euro/noapte x 3 persoane= 18 euro/noapte

In conditiile in care noi stateam 9 nopti ar fi fost o suma mare

-Hotelurile din centru au camere foarte mici, cu mobilier invechit

-Micul dejun este destul de modest (asta am inteles din forumurile de turism)

Am ales un apartament de pe site ul Airbnb. A fost prima experienta a noastra cu acest site si cel mai probabil de acum incolo vom merge numai cu acest site.

Am avut un apartament de 45 mp+terasa de 40 mp, la un pret de 72 euro/noapte.

Criterial de selectie a fost pretul. Cand am ajuns am realizat ca nu avem metrou. Dar nu a fost o mare problema. In 30 minute din fata casei eram in piata Venezia (cu tramvaiul).

Orasul este intesat de reteaua de transport in comun: tramvaie, autobuze, metrou, tren de suprafata.

Roma pass

Se justifica cu conditia sa vezi cat mai multe obiective.

Practic din pretul de 36.5 EURO de persoana daca scadem 16 euro abonament transport (72 ore) ramanem cu 20 euro, (asta inseamna intrarea la doua obiective)

Atentie doar primele doua intrari (successive) sunt gratuite. Alegeti-le pe cele mai costisitoare din pachetul Romapass.

De exemplu:

1) Forumul Roman si Colloseum

2) Galeriile Borghese sau Muzeele Capitoline

Noi am ales Forumul Roman+Muzeele Capitoline.

In afara de cele doua intrari gratuite la muzeu am mai vazut (cu reducerea oferita de Roma Pass): Galeria Borghese, Cripta Balbi, Mercato di Traiano, Pallazo Venezia,

Am vazut alte comentarii unde se mentioneaza ca nu ai reducere cu Roma Pass. Ba da ai reduceri dar reducerea poate fi de 2 euro din 13 (de exemplu la Mercato di Traiano).

La Galeria Borghese am facut rezervare telefonica cu doua saptamani inainte. Am specificat ca voi avea Roma Pass si nu am avut nici o problema.

Revin cu o postare separata pentru obiectivele turistice vizitate, pentru ca au fost multe.

Restaurante

Despre restaurante nu pot sa va dau foarte multe sfaturi deoarece nu am mancat la restaurantele din centru.

Noi faceam cumparaturi la Toddi’s, astfel incat micul dejun si cina le serveam in camera.

La pranz mancam la pizzeria din cartierul nostru sau in zona unde eram, mancaruri simple si foarte gustoase.

Copilul isi lua pizza, noi de obicei luam pui la rotisor cu cartofi sau spanac (o legume care seaman cu spanacul nu stiu cum se numeste).

Inghetata este foarte buna. Dar iarasi cea mai buna inghetata am mancat o departe de centru. Cea din piata Navona a fost scumpa si nu foarte grozava.

Ce pot sa va spun este ca am pus cateva kilograme bune pe mine. Mancarea are un gust foarte, foarte bun.

Sistemul medical

Ei bine am fost nevoiti sa testam sistemul medical din Italia. Copilului I s a declansat o otita in avion asa ca dupa ce ne am cazat am ajuns la spitalul San Camilo la camera de urgenta.

Nu intru in amanunte. La camera de garda erau 3-4 familii de “concetateni”de ai nostri cu sugari si am asteptat foarte mult datorita lor.

Totusi copiii sunt tratati cu respect si cu mare grija si a meritat asteptarea. Nu aveam incotro, il dureau rau urechile.

Ce as face altfel data viitoare:

-as alege o alta perioada, extrasezon februarie sau sfarsit de octombrie. In februarie sunt biletele cele mai ieftine de avion.

Trimis de catrinel in 02.08.17 10:43:44
    Validat / Publicat: 02.08.17 13:30:38
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 12348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catrinel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Simbolul Romei- Colloseum ul

catrinelAUTOR REVIEW
    [02.08.17 16:55:35]

Am uitat sa scriu despre vizita la Vatican si nu stiu daca mai pot edita review ul.

daca se poate adauga in review ar fi super. multumesc

La Vatican noi am fi putut merge gratuit fiind la Roma in ultima duminica din luna aprilie.

Si totusi nu am ales aceasta varianta. Am luat bilete on line de pe site ul vaticanmuseums.com.

Recomand mai ales familiilor cu copii sa isi ia in avans bilete. costa doar 4 euro in plus.

Noi am programat vizita dupa amiaza. Recomand vizitarea mai dupa amiaza pentru ca la ora 16:00 deja se inchid casele si este mai liber.

Sincer mie nu mi a placut la Vatican. Era baie de multime nu am simtit mare lucru.

Mi a placut mai mult biserica San Pietro. Unde am urcat sus. Eu doar pana unde urca liftul, sotul cu copilul pana sus.

Merita si aici urcarea.

PISICAANA
    [21.02.18 14:35:38]

Buna ziua. La Colloseum ati avut intrarea gartuita cu Roma Pass?

catrinel, PISICAANA
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: