ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2018
APR-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Roma Aprilie 2018

Am ajuns in Roma achizitionand un city break de 3 nopti si 4 zile "pline".

De ce spun asta? Deoarece am aterizat la Roma intr-o zi de luni la ora locala 07:45 si am plecat joi cu zborul de 19:10. Transferul la aeroport l-am rezervat online prin TerraVision si totul s-a petrecut conform programarii.

Autobuzele se pot lua de la aeroport mergand in partea dreapta dupa ce ati iesit din terminalul de sosiri. Fiecare companie are propria ei "tablita" cu orele de sosire/plecare. De remarcat ca biletele achizitionate online au prioritate la imbarcare. Capatul de linie este la gara centrala Termini.

Roma este un oras in care te poti orienta foarte usor.

Ca si sfaturi sa le spunem pentru cei care merg pentru prima oara:

- pentru o vizita de 2,3 zile luati RomaPass; costa 38.5 euro de persoana pentru 3 zile; ai transport gratuit pe toate rutele inclusiv metrou, intrari gratuite la primele 2 obiective turistice si reduceri de pana la 50% la urmatoarele.

Am ales Coloseumul + Forumul Roman si Muzeele Capitoline.

In plus la Coloseum eviti coada deoarece ai optiunea "Skip the line".

Se pot lua de la chioscurile care vand tigari in special, gara centrala si chiar din aeroport.

- La galeriile Borghese ar trebui sa faci rezervare telefonica sau online ca sa poti intra

- Pentru Muzeele Vaticane as recomanda achizitie online pentru a nu petrece 1-2 ore la coada. Asta e linkul biglietteriamusei.vatican ... a/musei/tickets (21euro/pers, daca stati la coada e 17). Daca e sa stati la coada incercati mai dupa amiaza. Mi s-a parut ca merge mai repede. In mod clar nu ratati Capela Sixtina

- Evitati pe cat puteti tururile ghidate mai bine luati audioghid unde e cazul.

- Inghetata buna peste tot, nu trebuie ratat, incepand cu 2 euro/cornet

- Pizza la suta de grame incepand de la 2,3 euro; depinde cum o nimeriti

- Berea la terasele din centru de la 8 euro. Puteti incerca marketurile unde preturile sunt mai mici.

- Paste artizanale langa Vatican foarte bune la un mic restaurant numit Pastaciuta.

- Suvenirurile mai mult chinezarii si scumpele in partea de centru.

- Atentie la transportul de suprafata pentru ca unele statii sunt optionale. Acest lucru se afiseaza in mijlocul de transport pe un afisaj. Cine vrea sa coboare apasa un buton situat langa usa. Esti intr-o astfel de statie optionala faci cu mana la autobuzul / tramvaiul care te intereseaza.

- Atentie la metrou la unii copilasi de origine romaneasca, sa le spunem, care abia asteapta sa fii putin neatent.

- Sa aveti incaltari comode pentru ca e de mers pe jos dar se merita.

- De ajuns si in cartierul TrasteVere macar in trecere

- Tramvaiul 19 are capat de linie langa Vatican si poti vedea o parte insemnata din oras daca calatoresti de la un capat de linie la celalalt.

- Daca ploua nu e panica, vanzatorii ambulanti se reprofileaza foarte repede de la incarcatoare si powerbank-uri, la saluri si umbrele.

Un oras cu de toate dar care mie mi-a placut. Astept sa revin.

Trimis de Traveleru in 02.05.18 19:59:42
    Validat / Publicat: 03.05.18 08:25:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 16549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveleru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.05.18 08:24:53]

Bun review de debut

@Traveleru': bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=85671

C&C
    [16.08.18 10:19:45]

@Traveleru: Multumim pentru informatii!

Urmeaza sa mergem si noi la sfarsitul lui august, suntem 3 persoane si am platit 1100 euro pentru 5 nopti, hotel Siracusa - foarte aproape de gara Termini.

Cei 1000 euro pe care i-ati dat voi includ toate cheltuielile (bilete, masa, excursii)?

Intreb ca sa stiu cumva, la cat sa ne asteptam si noi sa cheltuim peste cei 1100 euro.

Multumesc!

TraveleruAUTOR REVIEW
    [17.08.18 12:32:11]

@C&C: Va salut,

Cei 1000 de euro au fost cheltuielile totale (2 adulti).

La noi a fost in jur de 300 de euro zborul dus intors, 250 de euro cazare + mic dejun 3 nopti, 18 euro transfer dus intors aeroport Fiumicino - Termini cu autocar, 42 euro intrare muzeu vatican, 77 euro RomaPASS pentru 72 ore si aici am profitat de intarea la Coloseum si Muzeele Capitoline plus transport pe toate rutele. Diferenta in jur de 350 nu as putea sa o detaliez: inghetata, pizza, suveniruri, apa etc. Nu am batut terasele necesarul l-am cumparat din supermarket. In astia 350 a intrat si taxa de oras parca 24 euro(3uro/pers/zi). Sper sa va fi putut fi de folos. Vacanta placuta!

O zi buna!

C&C, Traveleru