ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2019
ÎNSCRIS: 12.09.10
APR-2019

Vignieta Bulgaria 2019

Dragi calatori,

in urma unei experiente mai putin placute scriu acest articol, in speranta ca va poate fi de folos.

Am pornit spre Albena sambata 27.04.2019, pe A2 - Vama Veche, drum fara probleme pina la 3 km de punctul de frontiera, parcursi in 45 min. Ambuteiajul datorandu-se celor cateva sute de masini oprite haotic la cumpararea vignietei.

Ca de obicei, nu am oprit acolo, urmand sa achizitionez autorizatia la prima benzinarie, unde, prima surpriza, nu aveau.

Imediat dupa localitatea Durankulak, amavut ghinionul sa ma opreasca un echipaj de politie, "culmea" pentru verificarea vignietei.

Lipsa acesteia ma dus la plata taxei de compensare in valoare de 70 leva, taxa ce mi-a dat dreptul sa circul pina la ora 24.00 fara alte probleme.

De la Durankulak pina in Albena nu am gasit de unde sa cumpar aceasta vignieta.

Asadar, ori stati la coada imensa din vama, ori platiti on line la adresa: bgtoll.bg.

Acum, iata tarifele taxei de compensare si amenzi: Mijloace transport pina in 3,5 t - taxa de compensare 70 leva (se poate plati pe loc cu card au pos si dau chitanta sau la banca.), amenda 300 de leva (daca nu se plateste taxa in termen de maxim 14 zile), pentru auto intre 3,5 t si 12 t taxa 125 leva, amenda 1800 leva iar peste 12 t, taxa 175 leva amenda tot 1800 leva.

Drumuri bune si distrati-va maxim in vacante si nu numai!

Trimis de sandi67 in 30.04.19 10:57:04
Validat / Publicat: 30.04.19 11:40:54

VIZUALIZĂRI: 2757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandi67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.04.19 11:40:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre nordul litoralului bulgar, #CU MAŞINA ÎN ZONA VARNA [NORD] - #LITORAL NORD" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[30.04.19 13:31:29]

La Vama Veche era o coadă luuungă și o doamnă (probabil angajată a vămii) ne-a sugerat să ne luăm vigneta de pe traseu.

Până la Albena nu am găsit, noi mergând la Nisipuri. La primul peco de dupa Albena era și liber și vignetă????.

După prima curbă, spre Nisipuri, era și echpajul care verifica vignetele. Deci am scăpat de amendă pe ultimii 10 metri????.

La următoarea ieșire apelez la vigneta online????

[30.04.19 14:36:44]

@cosminap:

La următoarea ieșire apelez la vigneta online

Colegul care a scris acest articol-avertizare a fost mai puţin norocos decât voi

Eu nu îi înţeleg pe cei care ştiau că există posibilitatea achiziţionării online a vignetei bulgăreşti începând de la 01 ianuarie anul acesta şi totuşi au ezitat/evitat să procedeze aşa.

Eu sunt mai comodă din fire şi am preferat să fac operaţiunea de acasă din fotoliu, cu vreo cinci zile înaintea plecării, pentru ca apoi să nu mai pierd timpul în vamă sau să opresc la toate benzinăriile de pe traseu (alt timp pierdut), să conduc stresată şi să mai risc vreo suprataxă aiurea. M-a costat 37,73 lei, conform extrasului de la contul de card şi îmi ajunge la fix pentru o săptămână.

Şi ştii care este culmea? Nimeni nu m-a oprit pe traseu să mă întrebe de vignetă, deşi am întâlnit şi poliţie şi mai ales foarte multe camere de citire a vignetei

[30.04.19 16:11:48]

@nicole33: Văzând imensitatea de coadă, nici eu nu m-am înțeles de ce n-am luat vigneta online????

Testosu'
[30.04.19 16:54:11]

@nicole33: Probabil nu este cazul aici, dar degeaba i se ofera romanului posibilitatea de a plati diferite servicii online, ca tot la coada la platit facturi il gasesti, tot la cozi pentru vignete, sau la coada la plata taxei de pod de la Fetesti sta de multe ori.

De cand au introdus bulgarii vigneta online sunt si mai fericit. La fel procedez si eu, o cumpar online, comod. Deja am aplicat de doua ori aceasta varianta.

Zoazore
[30.04.19 17:40:12]

@Testosu :

pentru ca, Testosule, romanul e mai... conservator! Sa vada el chitanta, s-o pipaie si sa strige EXISTAAAA! D-aia!

@sandi67: Sincer, eu as fi stat la coada aia daca tot n-am luat-o online! Nu-mi place sa risc deloc!

sandi67AUTOR REVIEW
[30.04.19 18:47:25]

@Zoazore: Am luat vignieta de la benzinăria aceea de n ori, este vina mea ca nu m am informat si ptr asta am plătit. Clar ca voi lua online de acum încolo. Postarea a fost pusă pentru a ajuta si atentiona ceea ce se intampla in caz ca esti oprit.

[30.04.19 22:45:06]

@cosminap:

Am leşinat de râs când am citit asta

@Zoazore:

Sincer, şi eu.

Am studiat problema camerelor şi a distanţei până la prima benzinărie de pe traseul de ieşire din ţară pe la Vama Veche în urmă cu doi ani pe vremea asta, sunt sigură că îţi aminteşti şi am decis că ACOLO nu merită să-ţi asumi riscul de a nu cumpăra vigneta chiar din vamă, ceea ce am şi făcut.

Am riscat doar de două ori să nu cumpăr imediat vigneta, în urmă cu aproape zece ani când camerele de citire a vignetei nici măcar nu existau, am fost suficient de stresaţi până am intrat în "legalitate", dar nu aş mai repeta experienţa în condiţiile actuale.

[30.04.19 22:54:17]

@Testosu :

Din păcate, şi aici este vorba de aceeaşi mentalitate învechită, de o frică greu de înţeles faţă de carduri, plăţi online etc.

Că tot ai amintit de taxa de pod de la Feteşti, eu nu am oprit nici când nu erau mai mult de două maşini la rând, pentru a nu pierde timp şi a-mi rupe ritmul . Dacă în primii ani am folosit sistemul de plată prin SMS contra unei taxe modice suplimentare la factura mobilului, ulterior am avut şi surpriza să nu reuşesc să plătesc prin SMS taxa de pod, ci doar să fiu taxată suplimentar pentru SMS-urile ratate. Am găsit soluţia de a plăti online făcându-mi cont pe un site al companiei de drumuri, acelaşi de pe care pot achiziţiona şi rovigneta.

@Zoazore:

romanul e mai... conservator! Sa vada el chitanta, s-o pipaie si sa strige EXISTAAAA ! D-aia!

Dacă doar chitanţa ar fi singura problemă, nimic mai simplu: plăteşte online, primeşte pe mail confirmarea plăţii, o printează şi poate să o pipăie până se plictiseşte

Testosu'
[30.04.19 22:59:31]

@nicole33: taxa de pod de la Fetesti cred ca am platit-o doar de vreo 2-3 ori prin sms. Dar folosesc intens achizitionarea din benzinarii. Mai ales ca in ultimii 3-4 ani am drumuri saptamanale pe acolo.

[30.04.19 23:00:44]

@nicole33: Până la Nisipuri sunt si camere pentru vignetă?!? Cred că le-am ratat????

Echipajul pe care l-am văzut eu avea inscripționat pe mașini sigla site-ului de pe care se achiziționează vigneta, nu era de poliție.

Oricum ceva emoții am avut până am cumpărat faimoasa hârtie.

cosminap, sandi67, Testosu', Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre nordul litoralului bulgar: