91909
Drumul spre nordul litoralului bulgar

11.01.2019
Avatar elviramvio
vârsta > 60 ani
DIN jud. Ilfov
înscris/ă în 11.06.14
MEMBRU: AUGUSTUS
JAN-2019

Noi reguli pentru circulația auto în Bulgaria

Nu știu dacă a scris cineva aici dar este important. Dacă a fost publicată informația și mie mi-a scăpat, scuze.

Bulgaria a schimbat de anul acesta modul de achiziționare a vignetelor dar și cuantumul amenzilor pentru cei care nu le au la ieșirea din țară.

Un lucru bun au băgat vinetka de weekend / 10 lev. Cea săptămânala este 15 lv iar cea lunară 30 lv.

Amenzile pentru lipsa acesteia sunt... minunate 🤣, 300 lv și se plătesc la ieșirea din țară. Poate și pe traseu, nu știu dar pretind că au 300 camere pt. citirea vinetei și 150 mașini de patrulare pe șosele.

Sunt mai multe schimbări legiferate, inclusiv reguli de parcare, amenzi, sfaturi pentru caz de accident, unde se plătesc amenzile, relațiile cu consulatul român sau posibilitatea de a primi asistență în limba română sau engleză la secțiile de poliție., etc.

Vă recomand pagina M. A. E. pt Bulgaria. Pt vinete, web.bgtoll.bg

Vă puteți cumpăra vineta online, caz în care devine activă după 48 ore sau de la automatele OMV, vamă (n-am lista completă, ei spun că sunt în curs de montare a cât mai multor aparate). Cele luate de la automate se activează după 5 minute.

Încercați să citiți informațiile de pe pagina M. A. E., sunt foarte importante. Liniștea voastră în vacanțele cu auto propriu pe teritoriul Bulgariei depinde de voi.

Un an bogat în plimbări frumoase să aveți!

Impresii încărcate de elviramvio in 11.01.2019 23:30:59

Validat / Publicat: 12.01.19 07:48:59

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (elviramvio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  37100 PMA (din 40 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de elviramvio? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[12.01.19 07:47:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre nordul litoralului bulgar, #CU MAŞINA ÎN ZONA VARNA [NORD] - #LITORAL NORD" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Textul ar fi util / ar fi putut fi publicat în mai multe asemenea rubrici; trebuiud să aleg totuși doar una, am ales rubrica de față - mi se pare cea mai „frecventată”

- DOINITA
[12.01.19 08:03:01]

Mulțumim, Elvira, după cum sunt multi cei care fac acest drum, informația este foarte utilă.

[12.01.19 09:04:59]

@webmasterX:

Mulțumesc. O zi bună!

[12.01.19 09:08:32]

@DOINITA:

Da. Așa am considerat și eu. Mai ales că amenzile încep să fie cam măricele și la ei.

O zi frumoasă!

- Dan&Ema
[12.01.19 13:04:46]

@elviramvio:

Treaba buna cu vignetele online. Uneori taxele astea de tot felul generau cozi la trecerea frontierei bulgare. Poate devine traficul mai fluent.

Si la moldoveni s-au introdus, dar controlul tot dureaza mai mult decat imi doresc eu. Dar acolo e granita UE, alta poveste.

Multumim pentru articolul util!

👏

[12.01.19 13:55:39]

@Dan&Ema:

Da, și eu m-am bucurat că se pot lua și online. Scapi de grijă, doar să fii atent să o achiziționezi cu minim 48 înainte.

Sunt și reglementări pentru cei ce au vinetka luată pe 1 an și are valabilitate peste o anumită dată din 2019, se pot recupera banii. Iar amenda de 300 lev este doar pt auto de max 5 locuri, ea crește proporțional cu nr de locuri din auto.

Cert este că bulgarii încep să devină mai stricți.

- tata123
[12.01.19 17:12:59]

@elviramvio: Mulțumim pentru informația de actualitate. Încă din vara trecută se discuta despre introducerea unei viniete de weekend și eliminarea autocolantului (infoz.bg/bulgaria/4763-vinetka-weekend). În articolul următor puteți vedea și cum arată un automat de eliberat viniete pentru Bulgaria, iar dacă traduceți textul aflați pașii de urmat: balkanec.bg/ot-1-yanuari- ... etka-40797.html.

Drumuri fără probleme!

[12.01.19 18:12:23]

@tata123:

L-am văzut pe o altă pagină, acum sper să și funcționeze. Văd că își fac destulă reclamă la noul sistem și bine fac. Oricum vor fi, zic ei, suficiente locuri de unde se va procura vinetka iar în vamă va fi obligatoriu doar pentru masinile mari de marfă. Eu probabil că voi uza de online să scap de grijă. Vedem, să vină întâi căldurica.

[13.01.19 09:47:20]

Discutam cu un coleg din Bulgaria si imi spunea ca, se pare, de anul acesta, vor disparea acele autocolante (care o data bine lipite... greu le dezlipeai). Va fi ca la noi, chitanta cu tot ce trebuie, suma, perioada, serie sasiu, nr. inmatriculare.

[13.01.19 10:05:59]

@georgel:

Da, te vor identifica în trafic după nr. mașinii, ca la noi.

- DOINITA
[13.01.19 11:09:44]

@elviramvio: ar fi bine. Soțul meu încă mai are de curățat la parbriz...

[13.01.19 12:14:27]

@elviramvio: Foarte utile informatiile, multumim. :)

Pare bine facuta aplicatia si sper ca se poate achita cu cardul. Altminteri, am vazut ca au pus si limba romana pe site.

[14.01.19 07:07:06]

@DOINITA:

😂😂

[14.01.19 07:13:38]

@Yoda:

Păi să nu piardă turiștii români 😄 Oricum, pe șosele nu mai are voie după lege nici un polițist să-ți ceară dovada că ai luat vinetka. Surpriza este la ieșirea din țară, de aceea trebuie totuși păstrată chitanța de achiziționare a acesteia, pentru o eventuală eroare de program. Este chiar indicația poliției bulgare.

Acum bulgarii sunt de admirat. Au și parteneriate cu poliția română, vara pe litoral, acum până în martie la Bansko sunt transferați polițiști români, deci oamenii char fac ceva pentru a atrage turiști.

[14.01.19 10:29:46]

@DOINITA: Ce am mai curatat si eu la parbriz... ! Ulterior, m-a invatat un coleg bulgar cum sa procedez ca pe viitor sa nu mai am probleme. Inainte de a o aplica pe parbriz, o lipeam de vreo doua trei ori pe pantaloni sau tricou.

[14.01.19 18:52:52]

@elviramvio:

Da, sunt de admirat, si chestia asta cu achizitia online e un lucru foarte util. Ne scapa de grija si de timpul pierdut cu cautatul pe la benzinarii in Ruse.

Referitor la cooperarea cu politia romana, pot spune ca functioneaza foarte bine, eu am luat in august 2016 o amenda pentru depasirea vitezei legale la o camera fixa si mi-a venit amenda acasa prin posta, recomandata, tradusa frumos in romaneste, cu poze si explicatii, in primavara lui 2018. Si imi spunea ca daca nu o platesc, o sa ma execute silit prin ANAF.

Referitor la curatatul vignetei, eu am vazut ca se pot curata usor etichetele de pe borcane daca freci cu o carpa sau cu un servetel imbibate in ulei. Nu am incercat la masina, dar cand se face cald o sa incerc, ca e plin parbrizul de resturi de vignete.

[14.01.19 19:14:21]

@Yoda: Eu am curatat la doua vignete... de mi-a venit rau. Au fost aplicate pe timpul verii... cald, soarele a batut puternic in parbriz... credeai ca sunt imprimate din fabrica!

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[14.01.19 19:19:29]

Nasol momentul.

Cât a fost amenda?

Ce-ai făcut până la urmă: ai plătit-o?

[14.01.19 20:02:22]

@nicole33: Da, destul de nasol. Asta este, n-am fost atent, n-am observat semnul de camera radar, cred ca nici viteza limita si am "furat-o".

Nu a fost mare amenda, 50 leva, cu reducere la 35 leva daca o platesc in doua saptamani de la primirea scrisorii. Camera radar m-a prins cu 82 km/h in zona de limitare la 60 km/h. Din 82 au mai scazut 2 km/h (eroarea aparatului) si a ramas ca am depasit cu 20 km/h viteza legala. Am gasit pe cineva in BG care a platit la banca cei 35 leva si gata. Aplicatia lor de plata online cu cardul nu merge decat pentru bulgari.

- nrs
[14.01.19 20:33:47]

@Yoda:

se ia usor daca folosesti diluant!

la noi avem vigneta si pentru parcarea in oras asa ca trebuie sa fac curat la cel mult 2-3 ani ca altfel nu mai vad prin parbriz =))

[14.01.19 21:26:08]

@Yoda:

N-am avut încă nici o problemă cu poliția lor dar e adevărat că nici n-am forțat norocul. I-am văzut în acțiune la Veliko Târnovo, chiar cu bulgarii lor parcați aiurea. De aceea ne informăm bine înainte de a trece granița.

[14.01.19 21:33:53]

@nrs: Se spune ca diluantul matuieste parbrizul. Nu am incercat, dar sincer... nu recomand

[14.01.19 22:27:16]

@elviramvio: Da, nici eu nu vreau sa am nici un fel de probleme, si de aceea incerc sa nu calc regulile. La fel, am grija sa nu parchez aiurea, prefer sa pun masina intr-o parcare cu plata, decat sa risc. Nici eu nu am avut niciodata probleme cu politistii lor, dar amenda aia am luat-o pentru ca pur si simplu nu am fost atent, era prima data cand treceam pe acolo, soseaua era goala, n-am vazut indicatoarele, si asta este, "am castigat-o pe merit". :)

Ca sa ne intoarcem la vigneta, tin minte ca am avut o disputa pe tema asta in toamna cu un coleg de pe AFA, care pretindea ca vigneta e oarecum facultativa si ca poti sa o iei si in termen de 24 ore.

Eu am remarcat asta toamna ca au pus camere pe niste suporti transversali peste sosea in foarte multe locuri. Sunt insotite de un semn ciudat, care nu stiu ce inseamna. Sub el este o placuta pe care scrie "sistem automat... "... si cam atat am inteles. Am zis ca prima data cand mai trec prin BG, ma opresc si-i fac poza, poate ma lamuresc daca sunt camere de vigneta, sau de radar.

- nrs
[15.01.19 06:14:26]

@georgel:

se spune!

[15.01.19 07:21:10]

@Yoda:

Știu disputa din toamna trecută. O cameră de aceea am fotografiat și eu, vroiam să caut traducerea dar între timp am uitat de ea. Foarte multe erau nefuncționale anul trecut, am aflat și noi după vizită. Se lucra la sistem.

Acum faptul că n-am avut probleme cu poliția lor cred că nu e doar meritul nostru, cândva probabil vom contribui la bugetul Bulgariei dar, după cum am văzut în atâția ani, sunt deja convinsă că va fi din vina noastră. De parcat însă nici noi nu parcăm oriunde, chiar dacă avem ceva de mers pe jos ori trebuie plătit mai scump. Bugetul pentru parcări e sfânt 😂în vacanțe și aș suferi să bem bere și cafea de banii ăia 🤣🤣. Plus că să fim drepți, taxele de parcare la bulgari nu sunt de speriat în comparație cu alții.