Pensiunea Casa Mircea

03.04.2018
Avatar Aesia
înscris/ă în 03.04.18
SEP-2017

Vreti cateva zile in natura, intr-o atmosfera calda alaturi de o gazda perfecta?

De mult timp mi-am propus sa scriu impresiile mele despre Pensiunea Mircea. Incercam acum sa imi dau seama de ce nu am facut-o pana acum si da, imi este clar, din egoism!

Am dorit mult timp ca acest colt de rai pe care l-am descoperit acum cativa ani sa ramana doar pentru mine!

Ce m-a determinat totusi sa impart cu voi experienta? Faptul ca tara noastra este asa de frumoasa si ca sunt totusi oameni care lupta sa arate acest lucru!

Si cum poate fi recompensat un om care se zbate sa faca lucrurile mai bune, mai frumoase? Acum imi dau seama ca am gresit ca am vrut doar pentru mine acest taram de vis, sunt sigura ca exista multi altii ce doresc sa se bucure de frumusetea zonei, dar care si respecta ce inseamna natura si frumos!

Povestea mea alaturi de Pensiunea Mircea a inceput acum multi ani...

Sa incep cu... inceputul

1 iunie, ziua de nastere a sorei mele. Am vrut sa ii oferim ceva special si am ales o zona tare draga noua. Eselnita!

Am cautat cazare si m-a atras Pensiunea Mircea. Nu stiam nimic despre aceasta pensiune, dar tinand cont ca am vrut cazare doar pe perioda scurta, m-am gandit ca nu poate fi asa de rau.

Parerile altor turisti erau foarte bune asa ca, de ce nu?

Aveam doua zile la dispozitie, am ajuns dimineata devreme in Eselnita si prima oprire Pestera Ponicova -traseul de pe DN57 prin Cheile Ponicovei. Daca intrati pe site-ul Pensiunii Mircea (casamircea.ro) veti gasi informatii despre aceasta pestera ca de altfel despre tot ce puteti sa admirati in zona. Nu mi-am propus sa scriu neaparat despre obiectivele din zona, cat mai ales despre pensiune si oamenii cu suflet frumos de aici!

Seara, obositi si plini de noroi am venit la Pensiune.

In curte, este un stejar superb ce deja te imbie sa iti iei o carte si o cana de cafea si pur si simplu sa te asezi sa te relaxezi. Pensiunea dispune si de piscina - nu am testat-o, deocamdata. De asemenea, loc de parcare frumos aranjat in fata pensiunii.

Inca de la intrarea in Pensiune esti intampinat de o atmosfera calda, familiara.

Culorile din interior sunt in perfecta armonie cu natura.

Totul este impecabil de curat incat iti vine sa calci pe varfuri sa nu cumva sa strici aceasta armonie.

Ne-a intampinat cu caldura Oana. O vedeam pentru prima data, dar vi s-a intamplat cu anumiti oameni sa ii placi sau sa ii displaci din prima, chiar daca nu ati schimbat vreodata nici macar o vorba? Pentru mine a fost o impresie excelenta prima intalnire.

Am urcat in camere, superb mobilate si cu aceeasi atmosfera de 'acasa'. In camera gasesti tot ce ai nevoie pentru a te simti perfect.

Totul straluceste de curatenie! Camerele au un balcon spatios de unde poti admira Dunarea si pontonul pensiunii sau padurea sau stejarul... in orice parte ai privi, esti inconjurat de natura!

Dupa o zi plina, aveam si foamea pe masura, asa ca ne-am aranjat si am coborat in restaurantul pensiunii. Muzica in surdina, in armonie perfecta cu aspectul restaurantului.

Meniul satisface toate gusturile, dar cum am ajuns la Dunare nu puteam sa nu mancam o ciorba de peste -- cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata. Venind din Bucuresti, eram obisnuita cu borsul de peste, dar ceea ce am mancat aici este dupa o reteta sarbeasca. Am mai testat si in alte restaurante ciorba de peste, dar clar aici este preferata mea. Pestele este perfect gatit, icrele foarte gustoase, vinul excelent. Micul dejun diversificat si cu produse de calitate.

Efectiv, rar mi s-a intamplat sa imi placa absolut tot cand este vorba de cazare, mancare.

In aceeasi zi l-am cunoscut si pe Eugen, sotul Oanei, oamenii care m-au facut sa imi schimb total ideea despre ce inseamna sa faci turism din placere si iubire pentru oameni si natura.

Pensiunea Mircea reflecta perfect personalitatea acestor doi oameni minunati. Si, sa nu uit, mai sunt doua personaje ce intregesc acest tablou perfect: Pisicel si Lucky dar ramane sa descoperiti singuri despre ce este vorba.

Vreti cateva zile in natura, intr-o atmosfera calda alaturi de o gadza perfecta?

Este al 3 lea an in care revin doar la aceasta pensiune si cred ca a 8 vizita, dintre care prima vizita in Eselnita in alta pensiune - dar cine mai tine socoteala? Ati spune ca sunt doar cateva obiective pe care le puteti vizita? Eu mi-am schimbat parerea... inca mai descopar pesteri, trasee, istoria locului, oamenii...!

Impresii încărcate de Aesia in 03.04.2018 08:40:16

Validat / Publicat: 03.04.18 09:34:27

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Aesia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12150 PMA (din 15 voturi) nota2

[03.04.18 09:33:34]

@Aesia: foarte bun articol de debut!

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=85231

• Superb (May.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 05.07.16 de marcuc din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • O vacanta minunata (Oct.2015) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 15.01.16 de cristina ale din TIMIşOARA) - RECOMANDĂ
  • O minivacanta reusita (Aug.2014) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 22.07.15 de celeste din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Deosebit de plăcut!!! (Aug.2014) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 02.09.14 de Nina Busuioc din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Un loc in care TOTUL spune "Bine ai venit!" (May.2014) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 24.05.14 de airam din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Un loc numit acasa (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 05.11.13 de costela din CLUJ NAPOCA) - RECOMANDĂ
  • Impresionant (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 19.08.13 de Crisd din BUCURESTI) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0785319805145 sec