Aldemar Olympian Village Family Resort [Skafidia]

Avatar enacosmetics
înscris/ă în 21.06.12
AUG-2017
2300 EUR

Un hotel la standarde inalte, o vacanta binemeritata!

Urmare de aici

Am ajuns la hotel plecand din Bucuresti. Am facut drumul din 2 bucati.

Am inoptat la plecare la hotel Acropol in Serres (4 stele... recomandam [...], detalii aici).

La intoarcere am inoptat la Alexander, care este mai jos cu 5 minute de mers pe jos de la Acropol si au acelasi patronat, doar ca este un hotel de 3 stele. Nu am gasit tot la Acropol la intoarcere. Detalii despre cazarea la acest hotel - aici.

Asa... deci am facut cam 7,5 ore in prima zi pana in Serres si 8 ore a 2-a zi pana in Skafidia la hotelul nostru Aldemar.

Am mers in Grecia aproape numai pe autostrada. GPS-ul nostru nu recunoastea anumite drumuri mai nou facute, probabil, asa incat sa fiti atenti sa nu va ocoleasca. Plata la autostrazi a fost intre 1 EUR si ceva si 3 eur... vreo 4 la numar si 13,30 EUR podul Antirio care este grandios!

Si am ajuns la hotel Aldemar!

Hotelul este un fel de mic asezamant, intri pe o alee... stanga dreapta casute cu locuri de parcare proprii. Vreo 3 restaurante, 3 piscine mari cu diverse lungimi si adancimi in afara celor care sunt private. O singura piscina are un tobogan.

Noi am avut o camera tripla PREMIUM, foarte bine localizata. aproape de restaurantul principal Olympia, care are terasa cu vedere la mare.

Plaja se intinde pe 1 km... sezlonguri suficiente peste tot.

Am avut all inclusve in care erau incluse si bauturi alcoolice si sucuri la cutie. Dimineata erau sucuri Tec, nu erau fresh. In fiecare zi peste, fructe de mare, ananas...

Mancarea nu ne-a dat pe spate, dar aveai ce sa alegi in fiecare zi.

Seara era vin si bere la un automat la draft. Daca voiai vin imbuteliat aveai reducere 50%. Nu am luat, nu avea rost sa fcaem cosuri suplimentare aiurea pentru ca nu prea suntem bautori!

Exista mese de ping pong, dart's, 2 terenuri de tenis si un teren de fotbal nu prea amenajat, dara daca aveti copii baieti e un loc bun de relaxare seara cand nu mai e soare!

Animatia este slaba... seara nu am fost niciodata, copilul nici nu se omoara dupa minidisco. Dimineata la o singura piscina animatie slaba, pe la 16 polo... si cam atat...

Plaja superba, curata, marea superba curata, adancime mica nu stiu cati metri, dar mult!

Am facut de aici o excursie in Zakinthos pe care o sa o tratez separat, a fost supeeeer! Am mai mers la site-ul Olimpya. Merita. 12 EUR /persoana cu intrarea la site-ul arheologic si la 2 muzee. Merita! E la nici o ora distanta.

Am mai mers la canalul Corint... nu merita... nu va duceti... o sa tratez si aceasta excursie separat!

La SPA nu am fost. am facut niste poze care sunt foarte scumpe (compar cu Turcia) si calitate buna, dar se putea si mai bine. (9 EUR / poza). Daca nu cumperi minim 20 poze, ti le da intr-un singur format. Noi am preferat electronis sa le putem multiplica. Ma rog... am vrut o amintire...

Nu am iesit prin imrejurimi, se ajunge destul de greu pe o sosea secundara printre livezi de maslini... daca nu aveti GPS e o aventura sa nimeriti hotelul! Sunt in hotel magazine, un mini market si cum iesi din hotel nu sunt la tot pasul taverne... Taverne ori fi, dar departe de hotel.

Cred ca si daca aveam demipensiune ne descurcam, dar era diferenta mica de pret, si am preferat all inclusive.

Sper sa va foloseasca review-ul meu. Daca vreti sa stiti ceva anume, intrebati-ma!

Impresii încărcate de enacosmetics in 10.09.2017 12:14:48

Validat / Publicat: 10.09.17 13:48:29

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Bulgaria, Croatia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (enacosmetics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 7 voturi) nota2

[10.09.17 13:47:55]

@enacosmetics: Bun review-ul.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=81860

Am extras segmentele ce descriu cele 2 hoteluri de tranzit în două mini-reviews-uri plasate în rubrica acelor hoteluri

- Acropol Serres (nu mai aveam niciun alt review de acolo, iar hotelul pare unul bun!), la dus - aici

- Alexander Serres, la întors - aici

Așa cum am scris și acolo, la cele două reviews-uri fiice, am rugămintea să ajustezi, acolo

- notele (în mom de față sunt copiate din review-ul mamă = cel de mai sus)

- textul (să completezi eventuale detalii)

- crismis
[10.09.17 14:09:06]

@enacosmetics: Interesant, deși nu e genul meu (AI în Grecia și AI în general). Poate găsesti și niște poze prin tolbă! :)

- enacosmetics
[10.09.17 15:18:44]

@crismis: Da... o sa descarc ceva poze... deocamdata abia am ajuns si am zis sa postez sa nu uit ce am vazut.

Voi reveni cu poze... curand sper...

AI am luat pentru ca diferenta intre demipensiune si all inclusive era foarte mica... si nu stiam daca, asa cum sunt grecii, nu ne trezim cu un pret neverosmil pt o sticla de apa. Si tavernele renumite erau la kilometri distanta...

Dar da... buna obiectia... daca as repeta, as lua o demipensiune!

- crismis
[10.09.17 17:04:45]

@enacosmetics: Eu în Grecia nu-mi bat capul cu mese incluse, de obicei. Aleg cazarea, să-mi convină zona, că de mâncat se găsește, slavă Domnului! Să nu crezi că ne dau banii afară din casă și stăm doar pe la taverne, în general mâncăm o masă pe zi la taverne, iar restul încropim de la supermerket! :)

Ăsta e stilul nostru, nu zic că toată lumea trebuie să facă la fel. Am inteles că aveți un copil, pentru el e mai simplu să alegeți ceva cu mese preincluse. Și am înțeles de ce ați luat AI în loc de DP.

Vacanțe frumoase să aveți! Abia aștept să văd pozele și să citesc ce-o să mai scrii! :)

Publicitate    [22.09.17 05:42:24]

pagină generată in 0.566071987152 sec