ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
ÎNSCRIS: 26.07.09
APR-2010

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Cred ca au management romanesc... ori s-au inspirat de la noi!

OF... of...

Ce as putea spune decat EVITATI!!!

Sotia imi spunea "ce te astepti la banii astia!"... dar erau zeci de oferte pe tot litoralul bulgaresc la preturi similare, dar nu cred ca la alte hoteluri s-a stat la miloaga sa primesti ceva care sa poti manca!

In ordinea impresiilor:

1. Cazarea: camere bune, curate si cu mobilier nou... toate bune pana acum. Apa calda... buna pentru eschimosi... Temperatura in camera... 18 grade, ca sa nu ne stricam la stomac. Sistemul de incalzire nu functiona si noi am fost printre fericitii care am primit un calorifer electric de 8 elementi cu care ne-am mai dezmortit sufletul. Dar evident ca functiona doar cand cardul - cheia de acces era in camera... plecai... se stingea tot! In acest caz se foloseste priza de la frigider, unde ai tensiune tot timpul. Sa faci un dus exclus, camera era ultima pe nivel si in baie scoteai aburi... nu de cald, ci de frig.

Puteau si ei sa aseze niste fotolii pe fiecare etaj... macar sa poti sta in liniste la o piatra sau o carte (spun asta pentru ca in zona de la receptie sau in lobby bar, unde puteai sta linistit - teoretic- era o cireada de copii dragalasi care se jucau si ei... ca altceva nu aveau ce sa faca... si harmalaia generata depasea un avion la decolare.

Apropo de zgomot, mi-a placut marele papagal ce-l aveau intr-o cusca de la bar... ce triluri melodioase scotea... adica te scotea din minti!

Noroc ca nu am avut prea multa treaba la buda... hartia igienica era cu ratia, trebuia sa faci un sfat de familie si sa vezi cati cm mai poti folosi.

Personalul... vai de mama lor! la ora 9 cand vroiai sa bei o cafea in liniste porneau aspiratoarele... si-ti bagau periile pe sub scaun sau sub masa...

La bar - normal bauturi alcoolice si non-alcoolice locale, dar sa ceri un cocktail... deja vrei prea mult! cu toate ca se pot prepara f usor daca ai personal pregatit.

Mancarea - punctul forte al hotelului pentru cei care tin cura de slabire sau vor sa moara de inanitie. Daca nu te duceai la masa in primul sfert de ora, era problematic. Spun asta pentru ca erau doar cateva feluri de mancare ce le puteam manca (folosesc un condiment traditional care nu era pe gustul meu... in tot ce inseamna tocatura / carnati si alte d'astea... este ceeace ramanea in farfurie). Daca doreai de ex cartofi prajiti... f buni reci si uleiosi... trebuia sa stai la codita 15-30 min si sa incerci sa nu te enervezi pe banii tai. Fripturi de porc / vita nu am vazut... doar ceva pui. Macar rosiile si castravetii - ok. Din clipa in care se termina o tava cu un sortiment de mancare, dura ceva timp sa fie completata... asta in cazul fericit.

Datorita faptului ca platourile se goleau si nu mai gaseai, de obicei cei care "apucau" isi puneau mai mult decat le-ar fi trebuit si evident le ramanea in farfurie... traditional romaneste.

Spectacolul oferit in ziua de paste la pranz a fost OK... dansuri traditionale bulgaresti... probabil ca sa uitam ca in 2 ore de stat la masa am primit o farfurie de salata cu masline, un ou, o felie de cozonac si 100 g oase de miel foarte bine gatite si un fir de usturoi verde. Majoritatea au plecat de la masa si nu au mai stat pentru felia de salam si de branza.

Nota pentru masa: 2

Piscina: apa curata si caldutza... binisor.

Pozitionare hotel: chiar la sosea. Venind dinspre Albena gasiti indicator spre statiunea "SF c+e" dreapta, intrati pe sub soseaua pe care ati venit si va intoarceti pe celalat sens al soselei.

Nu am avut probleme cu parcarea (masina a stat si in parcarea exterioara din fata hotelului si in cea subterana---se ia liftul la nivelul (-) 2.

Asta fu experienta la hotelul Sf. Elena de 4 stele.

Trimis de sursy2003 in 06.04.10 09:21:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Balckic, Sunny beach

VIZUALIZĂRI: 1984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sursy2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bine statea papagalul in cusca...probabil el avea de mancare...ca restul papagalilor de afara tineau cura de slabire!

Costi
[06.04.10 09:40:42]

Mai sunt câteva postări din această locaţie. dar acesta mi se pare cel mai echilibrat, scris nu la supărare ci totul luat în ordine şi punctat.

Cred că, cel puţin în privinţa clienţilor din România, cei de la Sfânta Elena au pierdut enorm.

Cumva este vorba de acel sejur la preţ incredibil, 3 zile all inclusive cu numai 70 euro?

Dacă este aşa, pentru mine este încă o dovadă că la pomul lăudat nu trebuie să te duci cu sacul!!!

Oricum, pentru echilibrul şi obiectivitatea de care ai dat dovadă, chiar dacă astea au fost printre scrâşnete de dinţi , ai un vot de la mine!

Dragoș_MD
[06.04.10 09:42:29]

si inca unu' de la mine, pentru aceleasi motive!

laurentiucapac
[06.04.10 10:04:14]

Am citit pe sait, un user car a scris aici fost la un hotel in Bulgaria si a stat numai la piscina acestuia. Nu este prima persoana care afirma despre o piscina din Bulgaria ca, , m-am simtit ca in rai’’.

Altcineva care a fost in Paralia Katerinka si s-a simtit ca in rai, de ce? Pentru ca a mancat ciorba de burta si mici…. Nu am nimic cu acele cu persoanele respective, fiecare ne simtim in felul nostru pe unde ajungem sau mancam ce vrem, dar totusi…

Sa ajungem in Grecia sau in Bulgraia si sa mananc tot mici si tot ciorba de burta, care si eu sunt inebunit dupa ea, cred ca cerem prea putin de la noi insine. Daca pentru cei cu astfel de pretentii de la sufletul lor sau pentru a avea un concediu reusit isi doresc astfel de pretentii, imi pare rau dar ne meritam soarta pe unde ajungem. Sa nu ne mai plangem de ce este asa in Paralia sau in Bulgaria, si de ce bulgarii in ziua de Paste ne dau laturi pentru porci in loc de mancare. Intre cativa metri patrati de gresie si o farfurie de mici asortata cu ciorba de burta iar pe mal de piscina ascultam manele interpretate de vreun Minunel si bomba lui Tanase fotbalistul da din fese pe acolo, nu de alta dar sa ne luam ceva cascaval cu noi pentru lautari sa ne dam dedicatii cu, , sa moara dusmanii’’. Daca tinuta este obligatorie, adica: un tricou stralucitor si mulat pe burti iar la gat o chestie de aur cat mai mare, atunci eu vreau sa cred ca am gresit raiul. Bulgarii incep sa ne ia cum ii luam noi odata pe moldovenii de peste prut prin anii '99-2001, adica de prosti. Iart tot aceasta atitudine din partea lor atunci cand ne vad pe la ei este tot din cauza noastra. Asta cerem noi romanii cand ajungem pe la ei dupa ce strangem un ban, cu greu si ala este adevarat. Dar ce am vrea sa ne asteptam de la un AI de 70 euro /3 zile

Asta este A. I. cerut in anii trecuti de noi romanii fara sa comentam sau sa nu ne mai ducem iar acum avem rezultatul pretentiilor noastre.

Si de la mine vot tot din acelasi motiv mentionat de @Dragos si @Costi

[06.04.10 10:52:17]

Draga Costi,

Nu am iesit prima data din tara... si am fost prin Europa, deci imi cunosc drepturile. Pot spune ca in Turcia m-am simtit cel mai bine servit, in Grecia totul as fost OK, in Italia... vai de mama lor ca tot latini sunt si ei... pot sa comentez si despre hotelurile de 5 stele din Germania... dar Bulgaria mi-a fost la suflet.

Gustul amar din gura nu o sa-mi treaca prea curand.

magdalena
[06.04.10 12:29:36]

Ai punctat bine laurentiu, cred ca la bulgari merita sa mergem acum numai la hotelurile mai putin cautate de romani, sincer. Poate asa vom avea parte de servicii bune.

orange
[06.04.10 14:19:50]

Impresiile despre locatia din Bulgaria au fost obiective si pentru asta ai votul meu ,dar cind spui ca in Turcia te-ai simtit cel mai bine servit,ca in Grecia a fost OK si in Italia a fost rau,nu mai sunt de acord cu tine.

Trebuie sa spui clar locul sau locurile unde te-ai simtit bine servit in Turcia, unde a fost OK in Grecia si unde a fost rau in Italia.

Nu trebuie sa generalizezi si sa spui ca intr-o tara e bine si in alta e rau numai pentru ca ai fost bine servit sau rau tratat in anumite locuri in diferite tari.

Eu nu am fost in Turcia dar am fost in mai multe locuri din Grecia si din Italia si au fost locuri unde am fost bine servit si locuri unde nu am fost bine tratat dar nu pot sa spun ca intr-o tara e bine si in alta e rau.

Fiecare tara are plusuri si minusuri si nu trebuie sa generalizam si sa spunem ca intr-o tara e rau pentru ca in citeva locuri nu am fost bine tratati,pentru ca pot fi alte zeci de locuri in acea tara unde am putea fi bine tratati si am fi plecat cu alte impresii.

Acelasi lucru se intimpla si cu tara noastra , mergem in citeva locuri unde nu suntem bine tratati si spunem ca in Romania nu stim sa facem turism, desi sunt foarte multe locuri frumoase si unde am fi foarte bine tratati dar ori nu le-am cautat destul ori n-am avut noroc sa le gasim si atunci impresia despre Romania ar fi alta.

Toata lumea generalizeaza, mi se intimpla si mie uneori dar incerc sa ma controlez, incerc sa vorbesc cit mai exact despre locatia unde ma-m simtit bine sau rau si nu despre toata zona sau toata tara unde se afla acea locatie.

danbarbu*
[06.04.10 16:03:27]

probabil ca fiecare are un standard personal functie de anumite criterii, posibil domnule sursy2003, la domnia ta standardul e ceva mai scazut si admite varianta "merge si asa" sau doreai sa vizitezi impreuna cu sotia "hoteluri" ca din ce ai scris inteleg ca va "simteti bine" in conditiile de la Sf. Elena hotel, motiv din care va urez: multe vacante in Bulgaria! Presupun ca si dumneavoastra si sotia cunoasteti "conceptul all inclusiv"...

Costi
[06.04.10 16:18:24]

@danbarbu

Înţeleg că eşti supărat pentru că ţi-ai stricat vacanţa de Paşte mergând la această locaţie, dar nu înţeleg supărarea ta pe sursy2003, care, în esenţă, spunea aceleaşi lucruri ca tine, doar că le spunea cu capul limpede şi nu merita "săpuneala" ta.

Oricum, uite ce spunea, chiar la început:

Ce as putea spune decat EVITATI!!!

Ori ai confundat postarea (cu cea a lui altcineva, probabil), ori nu ai înţeles nimic din postarea lui sursy2003 şi nici din spiritul site-ului.

webmasterXY*
[06.04.10 16:31:28]

@danbarbu - Te rog să nu mai comentezi (mai ales pe acest ton!!!) părerile celorlalţi călători apărute aici pe site!

Consideră acest mesaj un ultim avertisment!

Mulţumesc,

[07.04.10 07:23:48]

@ancora

Ai dreptate cand ai spus ca am generalizat cu Italia... ideea care vroiam sa o exprim era ca am un nod in gat ca noi, romanii, la ce tara frumoasa avem, nu putem oferi un turism la standarde rezonabile si altii pot... exemplul il aveam cu Bulgaria (pana acum).

Iar despre italia am generalizat ne pentru ca nu m-am simtit bine, ci pentru ca mi-a fost rusine ca sunt roman, am preferat sa nu vorbesc in romana. Si asta s-a tras de la o intamplare dintr-un autobuz din Rimini, unde s-a urcat un grup format din 3 barbati si o femeie care pareau normali si si nu prea vorbeau, dar carora le fugeau ochii catre posete si camere / aparate foto... si sotia imi spune in romana " astia sigur sunt la furat"... apoi ingrozita " dar daca sunt romani? "... stupoare, ma uit la unul dintre ei, un malac mare si negricios... care-mi zice " nu fur de la ai mei, dar poti sa-mi dai 100 eur ca sa ramai cu geanta! ". Nu-i putem invinovati pe italieni ca se uita urat la noi cand afla sau aud ca suntem romani.

[08.04.10 07:55:09]

@ DRAGOS mi-a atras atentia si asupra articolului aparut in evenimentul zilei... sper ca nu va considera wm ca e reclama... e doar realitate! click aici

sbacau
[09.04.10 17:19:43]

laurentiu, desi cand scrii cate-un ecou zici ca dai cu barda, incep din ce in ce mai mult sa te apreciez, pentru ca am deseori aceeasi parere.

Si un vot pentru surys...nu mai zic si motivul, ca e comun la toti. :-)

Costi, laurentiucapac, magdalena, oplaurentiu, orange, sbacau, sursy2003
Alte impresii din această RUBRICĂSfanta Elena Hotel: