ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    APR-2010

Foarte nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Cea mai urata experienta si un paste ratat

Am fost de pe data de 2 aprilie pina pe 5 aprilie 2010 (zilele de paste) in Bulgaria, la Sf. Constantin si Elena, hotel Sf. Elena si va asigur ca a fost un calvar. Mincarea era de proasta calitate cu gust indoielnic si miros execrabil, serviciile sint ordinare atit in restaurant cit si hotel, daca nu ajungeti in prima serie la masa ramineti nemincat si suplimentar in camere nu functioneaza permanent cite ceva: caldura, apa calda, card acces, etc.

Daca doriti sa beneficiati de masa in alta parte (in cazul meu am incercat: ferma de midii de la Dalboka) in mod foarte probabil veti beneficia de o nota de plata umflata sau vreun furt mascat de o bunavointa suspecta, ceva similar tiganilor care fac zgomot sa acopere un confrate care te fura.

Curatenia atit in restaurant cit si hotel lasa de dorit grav, parcarea este jalnica, aglomerata cu un paznic care mai mult incurca.

Drumurile sint niste ulite cu hirtoape si fara marcaje corespunzatoare iar mizeria se vede peste tot, parcarile sint aproape inexistente iar acolo unde sint sint cu preturi piperate, aproape totul este exagerat de scump.

Nu recomand nimanui sa faca vacante in acest loc si nici in Bulgaria.

Trimis de danbarbu* in 06.04.10 08:51:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danbarbu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Costi
    [06.04.10 09:05:52]

Se pare că lucrurile au mers foarte prost în această locaţie, din moment ce este a doua postare foarte critică de aici şi din aceeaşi perioadă.

Asta dovedeşte încă o dată că impresia că bulgarii ştiu să facă turism mult mai bine decât noi este falsă. Acolo unde lucrurile merg bine, în realitate este mâna nemţilor, care au venit cu managementul, rigurozitatea şi disciplina caracteristice.

Cât priveşte însă exprimarea:

... ceva similar tiganilor care fac zgomot sa acopere un confrate care te fura...

aici ar trebui cel puţin o corectură: ar trebui măcar, dacă ţii să foloseşti acest exemplu, să spui "... unii dintre... ", pentru că nu este bine să facem generalizări.

De altfel, însuşi exemplul cu locaţia unde ai fost dovedeşte că şi alţii fac la fel, este o caracteristică balcanică.

În acest context, propun WM să ataşeze review-ului următorul fond muzical: click aici

Şi o ultimă întrebare: de ce ai postat review-ul de trei ori, crezi că nu am înţeles din prima?

[06.04.10 09:11:05]

ma bucur ca mai posteaza cineva impresii "pozitive" despre hotel, sa nu zica nimeni ca sunt doar eu nebun! - (imi pare rau ca nu le-am daramat si tavile cu mancare). unul dintre prietenii mei a servit la cina friptura de miel care era de la pranz si era taiata o bucata de carne din ea! eu unul nu imi mai revin cu stomacul! ma bucur ca ati fost toti alaturi de mine cand a venit politia ca le-am spart farfuriile!

[06.04.10 09:23:48]

hei hei, toti suntem balcanici si noi si bulgarii !

am atasat melodia propusa de costi!

[06.04.10 09:52:00]

Doua obiectii am:

1. Danbarbu din ce a scris a stat la sf ctin si elena hotel sf elena si nu in nisipuri la elena, deci va rog mutati review-ul acolo

2. Costi: cele mai multe hoteluri cu franchiza din bulgaria au contracte de manageriat cu firme spaniolesti: Riu, Iberostar si Sol/Melia, in rest cateva germane: grifid, si nu mai stiu altul...

Dupa mine eu cred ca nemtii au fost odata dar acum nu prea mai sunt in bulgaria.

[06.04.10 10:26:23]

rog moderatorul sa schimbe: este vorba de sf elena din constantin si elena. si postul meu a fost pus gresit. inca o data scuze

[06.04.10 10:26:46]

mutat la rubrica hotelului 'Sf Elena' din statiunea 'Sf Ctin & Elena'; multumiri ionescunic.

[06.04.10 10:31:36]

Eu personal nu am nici o apreciere pentru Elena din Nisipuri si nici pentru statiune dar totusi nu merita hotelul Elena sa fie facut una cu pamantul si gratuit din cauza unei confuzii de nume intre cele doua hoteluri.

Deci pana la urma este un singur hotel si nu doua , sigur vor mai fi probleme si la alte hoteluri insa probabil nu asa de mari.

Cat priveste pretul de 70 de euro pentru 3 nopti de allinclusive sa stiti ca e mare , am vazut oferte de 52 de euro tot la sf ctin si elena la hotelurile din curtea lui grand hotel varna.

De 1 mai exista oferta de 62 de euro 3 nopti allinclusive la un hotel foarte bun (RIU) , lanturile straine au redus preturile foarte puternic cu mult sub 100 de euro pe 3 nopti.

magdalena
    [06.04.10 12:31:28]

Facand o concluzie la impresiile postate de cei care au fost de Paste la acest hotel, la asa preturi cat de mari ar trebui sa fie pretentiile???

[06.04.10 12:37:26]

poate aveti dreptate cu pretul... asa a fost: f mic. dar ei s-au obligat sa ne dea sa mancam. nu? sau nu am citit eu bine ca scria in contract undeva jos, cu litere mititele ca vom avea mancare de porci?

[06.04.10 12:40:59]

Parerea mea cinstita: pretul nu are importanta, daca hotelul are in denumirea sa cele trei litere magice la inceput "RIU" pretentiile tb sa fie mari, la fel si la celelalte lanturi mari din bulgaria. Daca hotelul nu face parte dintr-un lant mare: nici o pretentie, te duci la noroc ca si la noi.

La hotelurile Riu parcarea e gratuita in parcari proprii pazite.

Sunt foarte curios de diferentele dintre Riu helios bay si club Miramar de 1 mai, pretul este de 62 la primul si 126 la al doilea, oare o fi de doua ori mai bine la Miramar???

magdalena
    [06.04.10 12:42:54]

Nu stiu de ce e asa scump un sejur la Miramar. Am fost tentata pentru vara, dar pretul e prea mare vizavi de faptul ca sunt oferte mai mici pentru alte hoteluri de 4 stele in aceeasi statiune.

webmasterXY*
    [06.04.10 13:13:23]

Hei, oameni buni, aici ar trebui să fie vorba despre Sf. Elena, sau mă înşel?

sursy2003
    [06.04.10 14:36:50]

Domnule Dan...

Cineva trebuia sa posteze comentarii rautacioase...poate se vor trezii si cei de la Sf. Elena la realitate, dar sa recunoastem ca au fost si unele feluri de mancare bine gatite. Pacat ca erau prea putine.

[06.04.10 15:09:58]

vai de mine! toata mancarea a fost perfecta! cazarea la fel. si eu nu-mi revin cu stomacul de cand am plecat de la ei!

bybyana
    [14.04.10 14:13:35]

Trebuie sa va ghidati si dupa pret!!! De exemplu, niste prieteni (ne-am intalnit chiar pe drumul din bulgari, ei se intorceau noi ne duceam) si ne-au spus ca si-au gasit un hotel la 50 euro / 10 zile, all inclusive de persoana. Ne-au mai spus insa ca au fost mizerabile conditiile. Adica hotelul vecin trimitea oameni si la hotelul acela iar seful ii primea mereu numai pe aceia.

bybyana, Costi, ionescunic, leusor, magdalena, oplaurentiu, sursy2003
    Alte impresii din această RUBRICĂSfanta Elena Hotel: